Wozownia / wernisaż wystaw o jedności

W piątek, 10 lipca, w Galerii Sztuki Wozownia, zostaną otwarte dwie wystawy poruszające kwestie jedności. Marek Rogulus Rogulski na wystawie „Aerolit – zaplatanie energii” zaprezentuje najważniejsze prace ze swojego artystycznego dorobku. Judyta Bernaś w ekspozycji pt. „Jednia” za pomocą dwóch cykli graficznych połączy sztukę i religię.

W dniu otwarcia nowych wystaw wstęp do galerii jest wolny! Zapraszamy!

Galeria Sztuki Wozownia

ul. Ducha Św. 6 w Toruniu

 

Marek Rogulski

„Aerolit – zaplatanie energii”

kurator: Krzysztof Jurecki

10 lipca – 30 sierpnia 2015

Indywidualna wystawa Marka Rogulskiego (ur. 1967) w Galerii Wozownia jest rodzajem wizytówki artysty, ponieważ jego twórczość rozwija się od ok. 1984 i jest bardzo złożonym zjawiskiem. Ekspozycja, także formie dokumentacji (katalogi, teksty, nieżelazne pisma) przedstawia najważniejsze etapy tymczasowej twórczości artysty. Kompleksowe podejście Marka Rogulskiego do zagadnień świadomości sytuuje go w pewnej tradycji filozoficznej, gdzie rozwój człowieka rozpatrywany jest w świetle przekonania o organicznej jedności różnych form życia. Teorie takie w czasach nowożytnych pojawiały się zazwyczaj w odpowiedzi na skokowy rozwój nauki i techniki, który podważał tradycyjne wyobrażenia o zasadach funkcjonowania świata.

 

Judyta Bernaś

„Jednia”

10 – 26 lipca 2015

28 wielkoformatowych grafik z cyklu Droga (2008) i Światło (2012) jest osobistą interpretacją Drogi Krzyżowej i Drogi Światła; wynikiem głębokiej personalnej perspektywy i subiektywnej formy wypowiedzi artystycznej na temat wiary i sztuki. Łączą w jedną istotę przeciwstawne terminy: kobietę i mężczyznę, człowieka i boga, fizyczność i metafizyczność, sacrum i profanum. Próba integracji dwóch sfer to pretekst do weryfikacji poglądów dotyczących sztuki, życia i religii. Świeckość tworzy jedność ze świętością.