TOS / Wieczór alpejski – Carlo Torlontano

XIX Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura”

Carlo TORLONTANO – róg alpejski
Kwartet Smyczkowy TOS:
Izabela Bogusz – I skrzypce
Grzegorz Bogusz – II skrzypce
Marta Wroniszewska – altówka
Karol Wroniszewski  – wiolonczela

Pierwszy raz w Toruniu wystąpi nietuzinkowy artysta – Włoch Carlo Torlontano, z niemniej ciekawym instrumentem – rogiem alpejskim.  Alphorn, należący do rodziny rogów to instrument znacznej długości (3,5 m-4 m.), który składa się z 2-3 części łączonych z sobą i wykonany jest z drewna jodłowego. Nie posiada żadnych klap ani otworów, dlatego uzyskuje się na nim jedynie dźwięki naturalnego szeregu alikwotów.

Artysta od lat stara się wprowadzić do sal koncertowych instrument znany dotąd głównie z przekazywania sygnałów przez pasterzy w alpejskich dolinach. Jest ponadto profesorem na Music University w Salerno oraz dyrektorem artystycznym Domenico Ceccarossi International Horn Competition.
W I części koncertu zabrzmią trzy kompozycje stworzone specjalnie na róg alpejski i kwartet smyczkowy (Giovanni D’Aquila  – The great Horn of Helm,  Antonio Iafigliola  – Un suono notturno, Leopold Mozart  – Sinfonia Pastorella). Włoskiemu artyście na scenie towarzyszyć będzie, obchodzący w tym roku jubileusz 10-lecia pracy artystycznej, Kwartet Smyczkowy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.
W II części swoje umiejętności zaprezentują już tylko muzycy kwartetu smyczkowego, którzy zmierzą się z kompozycjami polskiej kompozytorki i skrzypaczki Grażyny Bacewicz i mistrza tanga – Astora Piazzolli.

G. Bacewicz – Kwartet smyczkowy nr 4 – stworzony w 1950 roku na zamówienie Związku Kompozytorów Polskich z przeznaczeniem do wysłania na Concours International pour Quatuor à Cordes w Liège., gdzie kompozytorka zdobyła za niego I nagrodę. Dowodem uznania polskiego środowiska muzycznego było włączenie IV Kwartetu do programu pierwszej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.

IV Kwartet smyczkowy  jest kompozycją trzyczęściową utrzymaną w stylistyce neoklasycyzmu, z wyraźnymi wpływami polskiej muzyki ludowej, choć niektórzy muzykolodzy w temacie drugim części I – Allegro molto widzą zapożyczenia hiszpańskie!
Astor Piazzolla – /miniatury – Libertango, Oblivion, Adios Nonino, Muerte del Angel/.
Oryginalny styl stworzony przez Piazzollę nazywany jest „nuevo tango”. Nie jest to tango przeznaczone do tańczenia, lecz kunsztownie stylizowana muzyka do słuchania. Charakterystyczne jest dla niego nawiązywanie do baroku. Rytm tanga bywa wyraźny, ale ulega również wyraźnym zakłóceniom. Częste są również nawiązania do jazzu.

Całość dopełni światowe prawykonanie dzieła dyrygenta i kompozytora Krzysztofa Dobosiewicza  -„ Kwartet Zero„.

W ramach festiwalu TORMIAR odbędzie się wystawa “Wszechstronni Rzemieślnicy i Utalentowani Artyści” Spółdzielnia RZUT 1935-1996
Wstęp wolny* (bezpłatne wejściówki będą do odbioru w kasie Dworu Artusa. Liczba miejsc ograniczona