CSW / „EXPOSED” i "WOUNDED: THE LEGACY OF WAR" wystawy zdjęć

W Centrum Sztuki Współczesnej 16 listopada otwarta zostanie wystawa Bryana Adamsa, zatytułowana „EXPOSED” (Obnażeni). Towarzysząca tegorocznej edycji festiwalu CAMERIMAGE ekspozycja to pierwszy pokaz prac artysty w Europie Środkowo-Wschodniej i jedyna okazja, by zobaczyć je w Polsce! Wystawa obejmuje 2 cykle fotograficzne, zaprezentowane pod wspólnym tytułem. 

EXPOSED

Pierwszy z cykli składa się z serii portretów największych sław pop-kultury, między innymi Sir Bena Kingsleya, Mickeya Rourke`a, Sir Micka Jaggera, Lany Del Rey, Kate Moss, Tildy Swinton oraz Amy Winehouse. „EXPOSED” to zbiór stu trzydziestu intrygujących portretów znanych osobistości, które widzowie będą mogli odkryć na nowo poprzez obiektyw Adamsa. Zdecydowana większość zdjęć powstała na zlecenie czasopism, w tym europejskiego „Zoo Magazine” (którego Adams jest współzałożycielem). Niektóre fotografie nie były jednak nigdy wcześniej prezentowane publiczności.

WOUNDED: THE LEGACY OF WAR

Drugi cykl został zatytułowany „WOUNDED: THE LEGACY OF WAR” („Okaleczeni: Świadectwo wojny”) – jego nazwa pochodzi od książki o takim samym tytule. Składa się na niego seria poruszających zdjęć okaleczonych brytyjskich weteranów wojen w Iraku i Afganistanie. Projekt powstawał w ciągu czterech lat (2008-2012) i stanowi niezwykły hołd dla odwagi i hartu ducha ocalałych żołnierzy, którzy zaznali ogromnego bólu i cierpienia. Fotografie eksponują ich zabliźnione rany i kalectwo, stanowiąc wstrząsające świadectwo współczesnych działań wojennych.

Obie serie, „WOUNDED” oraz „EXPOSED”, doczekały się wydań albumowych Steidla, były wystawiane w prestiżowych galeriach i muzeach na całym świecie oraz wielokrotnie nagradzane i recenzowane w najważniejszych pismach poświęconych fotografii. Albumy będzie można nabyć w okresie trwania wystawy w Księgarni Sztuki w CSW.

16.11.2015 – 31.01.2016

Wystawa w ramach Międzynarodowego Festwalu Filmowego CAMERIMAGE

Organizatorzy: Fundacja Tumult i Fundacja Sztuki Świata

Wystawa zorganizowana we współpracy z Crossover, Hamburg

Kuratorzy: Anke Degenhard i Mat Humphrey

otwarcie wystawy: 16 listopada 2015, godz. 18:00, wstęp wolny