Wyzwanie

[et_pb_section admin_label=”section”][et_pb_row admin_label=”Wiersz”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_post_title admin_label=”Tytuł posta” title=”on” meta=”off” author=”on” date=”on” categories=”on” comments=”on” featured_image=”off” featured_placement=”below” parallax_effect=”on” parallax_method=”on” text_orientation=”center” text_color=”dark” text_background=”off” text_bg_color=”rgba(255,255,255,0.9)” module_bg_color=”rgba(255,255,255,0)” title_all_caps=”off” meta_font_size=”14″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” title_font=”|on|||” title_font_size=”30px”] [/et_pb_post_title][et_pb_text admin_label=”Tekst” background_layout=”light” text_orientation=”justified” text_font_size=”14″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Już po raz drugi Radykalna Frakcja Medialna Mazut wytoczyła na toruńską scenę ciężkie działa. Czy odbiorcom uda się udźwignąć ich ciężar?

Na żnińskim złomowisku wyrosła sztuka niejednoznaczna, kontrowersyjna, zaangażowana społecznie. Mazut – ciężka frakcja ropy naftowej – porusza problem procesu skażenia na poziomie społecznym. Aktorzy w swoich przedstawieniach balansujących na granicy akcji performatywnej i spektaklu stawiają na formę, która maksymalizuje mnogość możliwości interpretacyjnych. Słowa zastępują obrazem i dźwiękiem, które okazują się być bardziej wymowne niż niejeden dialog. Treści przedstawień należy szukać za symbolami.

„X.humacja” składa się z trzynastu epizodów, które postrzegane całościowo stanowią przerażający obraz współczesnego człowieka. Poruszanie takich tematów, jak brak umiejętności komunikacji, frustracja, amoralność, obłuda, agresja, konflikt oraz jego destrukcyjny charakter świadczy o społecznym wymiarze przedstawienia. Nie sposób jednak wykluczyć aspektu politycznego. Spektakl nosi tytuł „X.humacja”. Swoją premierę miał w grudniu 2011 roku. Rozpoczyna się układaniem na szali dziewięćdziesięciu sześciu ziaren. Podnosi również temat świętowania rocznicy. W jednym z epizodów scena wypełniona zostaje mgłą, w innym w stronę publiczności posyłane są papierowe samoloty z wypisanymi na nich wyzwiskami. W przedstawieniach grupy Mazut nic nie dzieje się przypadkowo, a dopracowana do najdrobniejszego szczegółu sztuka przepełniona jest symbolami. Artyści próbują ekshumować wrak, który w ostatnim czasie po raz kolejny staje się źródłem wielu kontrowersji, dzieli Polskę i lateralizuje Polaków. Aktorzy na temat swojego występu udzielają informacji zdawkowych i niejednoznacznych, pozwalając w ten sposób każdemu z odbiorców na indywidualną i osobistą interpretację. Nie wychodząc poza strefę bezpieczeństwa, jednocześnie nie pozostawiają złudzeń.

Trzynaście scen artyści zbudowali przede wszystkim dźwiękiem, który nie tylko uzupełniał, ale wręcz współtworzył obraz. Był źródłem niepokoju, który uderzał jako pierwszy. Zastąpił dosłowność. W zestawieniu z obrazem, postacią, gestem, sytuacją i symbolem wybrzmiał w pełni. Dopiero dokładna i wnikliwa synteza wszystkich elementów przedstawienia pozwala na rozpoznanie ukrytej w nim treści oraz umożliwia zrozumienie jego przesłania.

Doskonale przemyślany, dopracowany i przygotowany przez grupę Mazut spektakl jest dużym wyzwaniem dla przeciętnego odbiorcy. Wymaga i nie toleruje półprawd. Aktorzy prowadzą z widzem grę, powoli kierują go do celu, którym może okazać się jeszcze większe zaplątanie w narodowe konflikty.

autorka tekstu: Hanna Zwara

zdjęcia: Paula Kira Gałązka

Tekst pochodzi z 5. numeru Klamrowej Gazetki Festiwalowej

[/et_pb_text][et_pb_gallery admin_label=”Galeria” gallery_ids=”76847,76848,76849″ fullwidth=”on” show_title_and_caption=”on” show_pagination=”on” background_layout=”light” auto=”off” hover_overlay_color=”rgba(255,255,255,0.9)” caption_font_size=”14″ caption_all_caps=”off” title_font_size=”16″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” /][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]