Najlepsze krótkometrażówki w studenckiej cenie – „Tofifest” na bis

 

29-30 marca DWÓR ARTUSA godz. 18

„Filmy z serca Polski” to przegląd filmów krótkometrażowych, które był prezentowany w ramach 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest w październiku 2015 roku. W czasie seansu zaprezentowane zostaną filmy polskich twórców, które zaistniały w ciągu 12 lat istnienia festiwalu. Pokaz zadowoli miłośników filmów dokumentalnych oraz fanów ambitnych animacji. Zaprezentowane zostaną również unikatowe teledyski do utworów czołowych polskich zespołów, takich jak: Czesław Śpiewa, Bajzel, Sofa, Rejestracja i Fox

Artus Cinema w ramach „Filmów z serca Polski” uraczy nas krótkometrażówkami, które były wielokrotnie nagradzane również na prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą, jak np. na festiwalu w Gdyni, IFF Slamdance w Stanach Zjednoczonych, Cinema du Reel w Paryżu lub honorowane nagrodą BAFTA. Co ciekawe, część twórców prezentowanych filmów pochodzi z regionu kujawsko-pomorskiego, np. Ryszard Kruk, Maciej Cuske, Marcin Sauter. Każdy z seansów będzie trwał dwie godziny.

We wtorek wyświetlone będą głównie filmy fabularne ukazujące obraz Polski i Europy na początku XXI wieku. Na szczególną uwagę zasługuje „Caissa” w reżyserii Marcela Woźniaka. Obraz porusza temat fatum, stanowi alegorię życia jako partii szachów. Warto wspomnieć również o animacji pt. „Reszta jest milczeniem”, która opowiada o nastoletnich mieszkańcach bydgoskich blokowisk. Wyświetlony zostanie również wideoklipy zespołu „Sofa” – „Serpentyny i bańki mydlane”.

Środowy seans otworzy „Czarna niedziela” – film dokumentalny o toruńskich kibicach. „Hakerzy wolności” opowiadają o „pierwszych hakerach w Europie”, którymi byli pracownicy naukowi UMK. W 1985 roku, u szczytu władzy komunistów, włamali się na antenę reżimowych wiadomości telewizyjnych i nadawali antykomunistyczne apele w porze największej oglądalności. Lokalny patriotyzm został zaprezentowany również w „Taksówkarzu” – filmie o człowieku, który reprezentuje maniery charakterystyczne dla epoki, która odeszła już w zapomnienie. Także i tego dnia zostaną wyświetlone teledyski.

Bilet normalny: 5zł

Karnet na dwa dni: 8 zł