Malarstwo i rzeźba polska od 1945 do 2010 roku

[et_pb_section admin_label=”section”][et_pb_row admin_label=”Wiersz”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_post_title admin_label=”Tytuł posta” title=”on” meta=”off” author=”on” date=”on” categories=”on” comments=”on” featured_image=”off” featured_placement=”below” parallax_effect=”on” parallax_method=”on” text_orientation=”center” text_color=”dark” text_background=”off” text_bg_color=”rgba(255,255,255,0.9)” module_bg_color=”rgba(255,255,255,0)” title_all_caps=”off” meta_font_size=”14″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” title_font=”|on|||” title_font_size=”30px”] [/et_pb_post_title][et_pb_gallery admin_label=”Galeria” gallery_ids=”77789,77790″ fullwidth=”on” show_title_and_caption=”off” show_pagination=”on” background_layout=”light” auto=”off” hover_overlay_color=”rgba(255,255,255,0.9)” caption_font_size=”14″ caption_all_caps=”off” title_font_size=”16″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” /][et_pb_text admin_label=”Tekst” background_layout=”light” text_orientation=”justified” text_font_size=”14″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

13 maja, Ratusz Staromiejski, godz. 17.00

Wystawa stała czynna od 14 maja

Tadeusz Kantor, Andrzej Wróblewski, Zdzisław Beksiński, Władysław Hasior, Piotr Potworowski, Maria Jarema, Henryk Stażewski, Jerzy Duda – Gracz. To niektórzy z czołowych polskich artystów tworzących po 1945 roku, których dzieła będzie można podziwiać na nowej wystawie stałej w Ratuszu Staromiejskim. Serdecznie zapraszamy!

Symbol zagłady

Wystawa obejmuje dzieła artystów, którzy tworzyli polską sztukę w 2 połowie XX wieku. Jest prezentacją głównych jej nurtów. Ekspozycję rozpoczyna obraz Rozstrzelanie (1948) Andrzeja Wróblewskiego, który stał się swego rodzaju symbolem zagłady narodu polskiego. Obrazy kolorystów – Piotra Potworowskiego i Artura Nachta-Samborskiego oraz następnego pokolenia kolorystów, m.in. Tadeusza Dominika i Rajmunda Ziemskiego, którzy w bezprzedmiotowej już formie rozwiązują zagadnienia koloryzmu, łącząc go z abstrakcyjnym, pełnym liryzmu pejzażem, wskazują na inny nurt malarstwa polskiego.

Kantor, Hasior i pop-art

Grupą artystów, którzy w sposób istotny zaważyli na jakości sztuki polskiej 2 połowy XX wieku byli twórcy skupieni wokół powstałej w 1957 r. Grupy Krakowskiej. Należeli do niej m.in. Jonasz Stern, Maria Jarema, Tadeusz Kantor i Tadeusz Brzozowski. Łączona z pop-artem twórczość Władysława Hasiora reprezentowana jest pracą Oczekiwanie (1974).

Analiza budowy świata kontra metafizyka

Strukturalizm dążący do analizy budowy świata unaocznia idee obrazami m.in.: Jonasza Sterna, Aleksandra Kobzdeja i Bronisława Kierzkowskiego. Grupa Wprost powstała w Krakowie w 1966 roku. Tworzyli ją Zbylut Grzywacz, Maciej Bieniasz, Leszek Sobocki i Jacek Waltoś. Wszyscy oni nastawieni byli na komentowanie współczesnej rzeczywistości z jednoczesnym nawiązaniem do twórczości Andrzeja Wróblewskiego. Malarstwo metafizyczne reprezentowane jest na wystawie przez obrazy Zbigniewa Makowskiego, Zdzisława Beksińskiego i Henryka Wańka.

Harmonia znaków i barw

Nurt abstrakcji geometrycznej rozwijający się w harmonii znaków i barw, wyobraźni intelektu i ograniczeń do czystej formy jest przykładem wielu sposobów postrzegania świata. Na wystawie reprezentowany jest m.in. poprzez dzieła Henryka Stażewskiego, Adama Marczyńskiego, Stefana Gierowskiego, Ryszarda Winiarskiego, Jana Berdyszaka oraz Aleksandry Jachtomy.

Od pesymizmu do komiksowej naiwności

W nurcie zwanym nową figuracją model jawi się jako symbol pesymizmu i osamotnienia, szczególnie widoczny na obrazach Janusza Przybylskiego i Antoniego Fałata. Komiksowo naiwny charakter ma natomiast twórczość Edwarda Dwurnika, który oddaje klimat miejskiej, społeczno-politycznej rzeczywistości. Życie miasta unaocznia fotorealizm Łukasza Korolkiewicza i Andrzeja Sadowskiego.

Gruppa

Nowa ekspresja rozwijająca się w Polsce od początku lat osiemdziesiątych stała się impulsem dla innego, bardziej odważnego patrzenia na sztukę i wszystko wokół niej i nas. Artyści skupieni w tzw. Gruppie – Ryszard Grzyb, Włodzimierz Pawlak i Jarosław Modzelewski tworzyli obrazy o mocnym, zdecydowanym kolorze i geście z odniesieniami do sytuacji społecznej ówczesnej Polski. Malarstwo uzupełnia zbiór rzeźb, m.in. Sylwestra Ambroziaka, Adolfa Ryszki, Antoniego Rząsy, Aliny Szapocznikow, Olgierda Truszyńskiego i Kazimierza Zemły.

Suma postrzegania świata

Zbiory malarstwa i rzeźby polskiej w Muzeum Okręgowym w Toruniu to godna reprezentacja tego, co w sztuce polskiej było ważne, ciekawe i wyjątkowe. Prezentuje zagadnienia i postaci wnoszące do obrazu sztuki europejskiej XX wieku wartości zarówno typowo polskie, jak i uniwersalne, będące sumą postrzegania świata twórców w środkowo-wschodniej Europie.

Kurator: Anna Kroplewska-Gajewska

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]