Weekend z Millennium Docs Against Gravity

 

20 – 22 maja, CSW
W dniach 20-22 maja 2016 zapraszamy do kina na wyjątkowe spotkanie z filmem dokumentalnym, czyli Weekend z Millenium Docs Against Gravity. To jeden z najważniejszych festiwali kina dokumentalnego w Europie, nagrodzony przez Polski Instytut Sztuki Filmowej jako najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce.

 

Program:
20 maja (piątek)
godz. 17Ukraińscy szeryfowie. reż. Roman Bednarczuk, Ukraina, Łotwa, Niemcy 2015, 85′
21 maja (sobota)
godz. 16 Don Juan, reż. Jerzy Śladkowski, Szwecja / Finlandia 2015, 92′
godz. 18Szwedzka teoria miłości, reż. Erik Gandini, Szwecja 2015, 75′
godz. 20 Facebookistan, reż. Jakob Gottschau, Dania 2015, 59′
22 maja (niedziela)
godz. 18 Pod opieką wiecznego słońca, reż. Witalij Manski, Łotwa / Niemcy / Czechy / Korea Północna 2015, 106′
godz. 20Sonita, reż. Rokhsareh Ghaem Maghami, Iran / Niemcy / Szwajcaria 2015, 91′

 

 

Ukraińscy szeryfowie, reż. Roman Bondarchuk, Niemcy/Ukraina/Łotwa 2015
W Starej Zburiewce na południu Ukrainy działa duet szeryfów o bystrym oku. Wiktor i Wołodia mają za zadanie zniwelować stopę przestępczości. Film śledzi ich losy, ukazując komizm codziennych sytuacji. Przedstawia jak wygląda prawdziwe życie na ukraińskiej wsi przed i po wojnie.
Sonita, reż. Rokhsareh Ghaemmaghami, Iran/Niemcy/Szwajcaria 2015
Sonita to młoda i utalentowana afgańska raperka. Jednak jej rodzina zaplanowała dla niej inną przyszłość. W wieku 10 lat po raz pierwszy stała się przedmiotem transakcji małżeńskiej, zorganizowanej przez rodziców w celu zdobycia posagu dla jej brata. Poruszający portret młodej dziewczyny, która za wszelką cenę walczy o swoją wolność.
Pod opieką wiecznego słońca, reż. Vitali Mansky, Czechy/Niemcy/Rosja/Korea Północna/Rosja, 2015
Północna Korea to według koreańskiej propagandy najszczęśliwszy kraj na świecie. Film pokazuje życie przeciętnej koreańskiej rodziny i mechanizm tamtejszej indoktrynacji.
Facebookistan, reż. Jakob Gottschau, Dania/Finlandia, 2015
Prawie 1,4 miliarda ludzi korzysta dziś z Facebooka i dobrowolnie dzieli się w sieci prywatnymi danymi. Facebook chce, byśmy ujawnili swoje oblicze, ale czy sam pokazuje prawdziwą twarz?
Don Juan, reż. Jerzy Śladkowski, Finlandia/Szwecja 2015
22-letni Oleg, student ekonomii, ma objawy zespołu Aspergera. Jest niedojrzały społecznie i nie dorósł do roli mężczyzny. Poszukuje miłości i akceptacji. Matka usilnie chce go wyrwać z życiowego letargu, otworzyć na świat, a przede wszystkim znaleźć mu dziewczynę.
Szwedzka teoria miłości, Eric Gandini, 2015
Filmowe spojrzenie na dzisiejszą Szwecję i wielowymiarowe konsekwencje wprowadzenia w niej wizji świata wolnych, równych ludzi, pozbawionych więzów zależności ekonomicznej. Niezależność ma swoją ciemną stronę. Dziś aż jeden na czterech Szwedów umiera samotnie, a Szwedki są największą grupą wśród klientek banku nasienia, bo pragną potomstwa, choć nie są w stanie zbudować trwałej relacji z partnerem.