„Dzisiaj jest 28 czerwca” – recenzja spektaklu "Gawriło Princip"

[et_pb_section admin_label=”section”][et_pb_row admin_label=”Wiersz”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_post_title admin_label=”Tytuł posta” title=”on” meta=”off” author=”on” date=”on” categories=”on” comments=”on” featured_image=”off” featured_placement=”below” parallax_effect=”on” parallax_method=”on” text_orientation=”center” text_color=”dark” text_background=”off” text_bg_color=”rgba(255,255,255,0.9)” module_bg_color=”rgba(255,255,255,0)” title_all_caps=”off” meta_font_size=”14″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” title_font=”|on|||” title_font_size=”30px”] [/et_pb_post_title][et_pb_image admin_label=”Obraz” src=”http://kulturalnytorun.pl/wp-content/uploads/2016/05/Gavrilo-Princip2-photo-Sofie-Knijff.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” animation=”fade_in” sticky=”off” align=”center” force_fullwidth=”off” always_center_on_mobile=”on” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”] [/et_pb_image][et_pb_text admin_label=”Tekst” background_layout=”light” text_orientation=”justified” text_font_size=”14″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Niejednokrotnie splot okoliczności decydował o biegu historii, pokazując zarazem jej nielogiczność i okrucieństwo. Niemal przypadek sprawił, że przez oddanie jednego celnego strzału Gawriło Princip, ubogi i wyśmiewany przez innych nastolatek, stał się zabójcą arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, co w następstwie wywołało I wojnę światową.

Opowieść o Gawrile Principie to przykład na jakże częstą w historii subiektywną perspektywę widzenia zdarzeń i losów tych, którzy je tworzą bądź w nich uczestniczą, na właściwą jej niejasność oraz istotną rolę przypadku – a więc tych elementów, z których aktorzy z holenderskiej grupy teatralnej De Warme Winkel z Utrechtu budują swój spektakl o pierwszym z politycznych zamachowców.

Spektakl „Gawriło Princip” to zbliżona do reportażu opowieść będąca rekonstrukcją historii tytułowego bohatera. Aktorzy przedstawiają ją w formie zapisu z taśmy stenograficznej, co w rezultacie przynosi ciekawe rozwiązania w zakresie wykorzystania w spektaklu różnych technik. Przede wszystkim wciąż obecny na scenie kamerzysta pozwala z bliska obserwować bohaterów i zarazem podpatrywać rysujące się na ich twarzach emocje, w tym postaci Principa, którego gra wymiennie trzech aktorów. Kamera spełnia w spektaklu istotną funkcję, bo przede wszystkim jest niemal nieustannie obecna przy tytułowym bohaterze – nie tylko towarzyszy mu w chwilach rodzących się w nim anarchistycznych idei, lecz także w opuszczonej celi. Natomiast rozmieszczone na scenie drewnienie konstrukcje, meble i mnogość przedmiotów – obrazujące rzeczywistość próchniejącą i ogarniętą jakimś chaosem – to cała wielka maszyneria teatralna, z której rekwizytów na oczach widzów zostają skompilowane poszczególne sceny. Aktorzy uwidaczniają w tym właściwą ich poetyce skłonność do łączenia i żonglowania motywami, formami czy stylami, co w następstwie zostaje przełożone na grę z odbiorem u widzów. Szczegółowa rekonstrukcja losu Principa, choć układana scena po scenie, może być oglądana również jako analiza każdej z tych scen z osobna. Dla holenderskiej grupy jest to sporządzony środkami teatru rozbiór odcinków historii młodego zamachowcy, dla widza natomiast – także analiza granej w scenie techniki czy rekwizytu, co a pewno jest siłą tego spektaklu.

Skupiając się na historii Principa, aktorzy czynią również czytelną analogię do losów XX-wiecznych terrorystów. Każdy z nich swoim czynem powtarzał formułę daty zamachu, która od tej pory stawała się znakiem wydarzenia, ale nie nazwiska osoby która je zapoczątkowała. W ten sposób De Warme Winkel pokazuje, że ten problem historyczny jest wciąż aktualny, bo nie tylko Gawriło Princip był tym, który pragnął zostać bohaterem narodowym, lecz historia uczyniła go głupcem.

autorka tekstu: Agnieszka Górska

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]