„Ciastka z pieprzem. O śląskich piernikach i dawnych formach”

[et_pb_section admin_label=”section”][et_pb_row admin_label=”Wiersz”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_post_title admin_label=”Tytuł posta” title=”on” meta=”off” author=”on” date=”on” categories=”on” comments=”on” featured_image=”off” featured_placement=”below” parallax_effect=”on” parallax_method=”on” text_orientation=”center” text_color=”dark” text_background=”off” text_bg_color=”rgba(255,255,255,0.9)” module_bg_color=”rgba(255,255,255,0)” title_all_caps=”off” meta_font_size=”14″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” title_font=”|on|||” title_font_size=”30px”] [/et_pb_post_title][et_pb_text admin_label=”Tekst” background_layout=”light” text_orientation=”justified” text_font_size=”14″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Wernisaż: 17 czerwca, Muzeum Toruńskiego Piernika, godz. 17

Wystawa czynna: 18 czerwca – 30 października 2016

Zapraszamy na wystawę otwierającą cykl wystawienniczy poświęcony dziejom polskiego i europejskiego piernikarstwa. Zaczynamy od sięgającego swą historią średniowiecza piernikarstwa śląskiego. 

Piperatas tortas facientes, czyli „wytwórcy ciastek z pieprzem”, to najstarsza wzmianka odnosząca się do wypieku pierników na Śląsku. Tym mianem określono świdnickich piernikarzy już w 1293 roku.
Wystawa „Ciastka z pieprzem. O śląskich piernikach i dawnych formach” jest pierwszą ekspozycją inaugurującą cykl wystaw czasowych poświęconych dziejom polskiego i europejskiego piernikarstwa w Muzeum Toruńskiego Piernika – oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Śląsk posiada tradycje piernikarskie sięgające czasów średniowiecza. Pierniki z tego regionu zdobyły sławę i uznanie. Kontakty i powiązania Torunia ze Śląskiem były ścisłe. To właśnie stąd przybywali do Torunia czeladnicy po to, by rozwijać i udoskonalać swoje piernikarskie umiejętności. Niektórzy z nich osiedlali się w nadwiślańskim grodzie wnosząc istotny wkład w rozwój toruńskiego rzemiosła piernikarskiego.

Na wystawie będzie można zobaczyć przede wszystkim piękne, misternie wykonane formy piernikarskie, a także zabytkowe obiekty związane z rzemiosłem piernikarskim takie jak np. malowany szyld piernikarski, tłoki pieczętne i wiele innych. Prezentowane zbiory pochodzą z Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu.

Więcej informacji o wystawie na: http://www.muzeum.torun.pl/aktualnosc-1-297-ciastka_z_pieprzem_o_slaskich.html

Kurator wystawy: Anna Kornelia Jędrzejewska

[/et_pb_text][et_pb_gallery admin_label=”Galeria” gallery_ids=”78217,78218″ fullwidth=”on” show_title_and_caption=”on” show_pagination=”on” background_layout=”light” auto=”off” hover_overlay_color=”rgba(255,255,255,0.9)” caption_font_size=”14″ caption_all_caps=”off” title_font_size=”16″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” /][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]