Kaper i Wars – melodie przedwojenne – Paweł Kaczmarczyk & Audiofeeling Trio

[et_pb_section admin_label=”section”][et_pb_row admin_label=”Wiersz”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_post_title admin_label=”Tytuł posta” title=”on” meta=”off” author=”on” date=”on” categories=”on” comments=”on” featured_image=”off” featured_placement=”below” parallax_effect=”on” parallax_method=”on” text_orientation=”center” text_color=”dark” text_background=”off” text_bg_color=”rgba(255,255,255,0.9)” module_bg_color=”rgba(255,255,255,0)” title_all_caps=”off” meta_font_size=”14″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” title_font=”|on|||” title_font_size=”30px”] [/et_pb_post_title][et_pb_gallery admin_label=”Galeria” gallery_ids=”78358,78359″ fullwidth=”on” show_title_and_caption=”on” show_pagination=”on” background_layout=”light” auto=”off” hover_overlay_color=”rgba(255,255,255,0.9)” caption_font_size=”14″ caption_all_caps=”off” title_font_size=”16″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” /][et_pb_text admin_label=”Tekst” background_layout=”light” text_orientation=”justified” text_font_size=”14″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

1 lipca, Dwór Artusa, godz. 20, wstęp wolny

W lipcowy wieczór w Dworze Artusa zabrzmią najpiękniejsze polskie melodie przedwojenne w genialnych aranżacjach, o które zadba Paweł Kaczmarczyk & Audiofeeling Trio. Na warsztat wzięli zapomniany repertuar Bronisława Kapera i Henryka Warsa – mistrzów hollywoodzkich soundtracków i nie tylko.

Kaper i Wars to jedni z pierwszy Polaków, którzy postawili swoje stopy w Hollywood i współtworzyli sukces amerykańskiego kina Złotej Epoki Hollywood. Ich kompozycje zabrzmiały w ponad dwustu amerykańskich produkcjach od lat 30. do 60. Choć przyczynili się bezspornie do rozwoju amerykańskiego przemysłu filmowego, nazwiska te w samej Polsce nie są szerzej znane. Także fani Milesa Davisa i Johna Coltrane mogą być zaskoczeni, że słynne jazzowe standardy „On Green Dolphin Street” i „Invitation” napisał Bronisław Kaper, a polscy fani piosenek międzywojennych: „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Zimny Drań”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą” z trudem wymieniają nazwisko autora tych przedwojennych hitów: Henryka Warsa. Kaper na zawsze zapisał się w historii polskiej kinematografii, ponieważ jako pierwszy Polak, w 1953 roku zdobył Oskara za najlepszą muzykę w filmie „Lili”.

Utalentowany polski pianista jazzowy i improwizator – Paweł Kaczmarczykwraz z założoną przez siebie utytułowaną formacja Audiofeeling Trioprzygotowali nowatorski projekt „Wars i Kaper: Dekonstrukcje”, który swoją premierę będzie miał w maju w trakcie Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Zaproponowane aranżacje to spotkanie dwóch stylistyk i zderzenie metody komponowania na żywo z klasycznym dla złotej epoki Hollywood językiem. To prawdziwa gratka dla miłośników jazzowego brzmienia. O kunszcie artysty świadczy wiele nagród, a sensacją było okrzyknięcie w 2009 r. Pawła Kaczmarczyka tytułem Najlepszego Pianisty Roku. Nominacja ta przerwała niepodzielne kilkunastoletnie panowanie Leszka Możdżera w tej kategorii.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]