Spotkanie z Dionisiosem Sturisem

 

22 lipca, CSW, godz. 19

Grecja? To nie tylko piękne plaże, urocze wysepki, turkusowe morze, soczyste i świeże owoce, dobre wino i głośna muzyka w przyulicznych tawernach… To przede wszystkim kolebka kultury, miejsce obfitujące zabytkami i historią. Wakacyjne spotkanie z autorem książki/reportażu Grecja. Gorzkie pomarańcze, który opowie o współczesnej Grecji, jej problemach, ale też o stereotypach, które wiążą się z tym pięknym krajem.

 

♠ godz. 19. – Siga, siga – smak oliwki i pomarańczy – spotkanie z Dionisiosem Sturisem
♠ godz. 20.30 – premiera greckiej komedii Chevalier


 

Zapraszamy do rozmowy przy greckim winie i oliwkach z autorem książki Dionisiosem Sturisem – urodzonym w Salonikach dziennikarzem, który wychowywał się w Polsce. Z zawodu politolog, na co dzień pracuje w Radiu TOK FM, zajmując się polityką zagraniczną. Jako korespondent polskich mediów relacjonował protesty, demonstracje i działania ruchów społecznych w Grecji. W 2012 roku otrzymał nominację do Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego w kategorii reportażu prasowego.

Grecja. Gorzkie pomarańcze to wnikliwy reportaż o aktualnej sytuacji kraju ogarniętego wielkim kryzysem, problemami społeczno – gospodarczymi , z których problem masowo napływających nielegalnych imigrantów i uchodźców innych narodowości bywa powodem strajków i demonstracji. Książka jest punktem wyjścia do rozmowy o najnowszej historii Grecji – tak mało znanej, choć tak często odwiedzanej przez polskich turystów. Czy problemy Grecji są tylko jej problemami?

___________________________________________________________________________
Po spotkaniu premiera greckiej komedii Chevalier.

Chevalier, reż. Athina Rachel Tsangari, Grecja, 2015

chavelier

Na środku Morza Egejskiego sześciu mężczyzn, którzy wybrali się na wędkarską wyprawę luksusowym jachtem, postanawia zagrać w szczególną grę. W ramach gry niektóre rzeczy porównują, inne – mierzą. Masakrują piosenki.
Wkrótce przyjaciele stają się rywalami, a rywale stają się głodni. Cel, to ustalić, kto jest „najlepszy we wszystkim”. I nikt nie zejdzie z łodzi, dopóki nie zostanie wyłoniony zwycięzca, który na palec założy symbol zwycięstwa: pierścień o nazwie Chevalier.