Toruńskie Przedmieścia w XIX i na początku XX wieku

[et_pb_section admin_label=”section”][et_pb_row admin_label=”Wiersz”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_post_title admin_label=”Tytuł posta” title=”on” meta=”off” author=”on” date=”on” categories=”on” comments=”on” featured_image=”off” featured_placement=”below” parallax_effect=”on” parallax_method=”on” text_orientation=”center” text_color=”dark” text_background=”off” text_bg_color=”rgba(255,255,255,0.9)” module_bg_color=”rgba(255,255,255,0)” title_all_caps=”off” meta_font_size=”14″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” title_font=”|on|||” title_font_size=”30px”] [/et_pb_post_title][et_pb_image admin_label=”Obraz” src=”http://kulturalnytorun.pl/wp-content/uploads/2016/07/toruńskie-przedmieścia.jpeg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” animation=”fade_in” sticky=”off” align=”center” force_fullwidth=”off” always_center_on_mobile=”on” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”] [/et_pb_image][et_pb_text admin_label=”Tekst” background_layout=”light” text_orientation=”justified” text_font_size=”14″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

18 lipca – 30 października, DZIEDZINIEC RATUSZA STAROMIEJSKIEGO

Wystawa poświęcona terenom, które kształtowały się razem z miastem od początków istnienia Torunia. Ekspozycja przybliża historię rozbudowy toruńskich przedmieść za pomocą pięknych fotografii, pocztówek, kolorowych planów miasta, dokumentów oraz opisów. Na środku dziedzińca ratuszowego znajduje się także konstrukcja naziemno-przestrzenna, która w kolorowy i plastyczny sposób wskazuje kierunki, w których rozwijały się i funkcjonują do dziś poszczególne przedmieścia.

[/et_pb_text][et_pb_text admin_label=”Tekst” background_layout=”light” text_orientation=”justified” text_font_size=”14″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Średniowieczny port
Najstarszym z nich było Przedmieście Portowe (Wiślane) zlokalizowane oczywiście przy rzece, na południu miasta. Największy jego rozkwit przypadł na koniec XIV wieku. Zabudowa przedmieścia była stricte portowa, a życie tętniło tam najgłośniej dzięki różnojęzycznym kupcom i żeglarzom. Do średniowiecznego portu toruńskiego przybywały statki rzeczne oraz kogi dalekomorskie. Handlowano tu towarami z różnych stron Polski i Europy. Z wiekami straciło charakter przedmieścia. Dziś mamy rekreacyjne nabrzeże wiślane.


Ogrody, rzeźby i fontanny na Bydgoskim
Na zachód i północ, wzdłuż brzegu Wisły, rozciągały się tereny stosunkowo mało zaludnione. Obecne Bydgoskie Przedmieście ukształtowało się tam dopiero w XIX i na początku XX wieku. W średniowieczu i okresie nowożytnym tereny te obfitowały w piękne ogrody mieszczan z willami, rzeźbami i fontannami. Wówczas teren późniejszego Bydgoskiego Przedmieścia nazywany był Przedmieściem Starotoruńskim.


Rzemieślnicze Chełmińskie
W północnym kierunku miasta rozwinęło się Przedmieście Chełmińskie. Od początków rozciągało się ono wzdłuż drogi chełmińskiej i gdańskiej i było największym z toruńskich przedmieść. Już w 1 połowie XIV wieku zamieszkiwało tam wielu rzemieślników. Na północnym wschodzie tego przedmieścia utworzono dwa stawy miejskie – Górny i Dolny – dzisiejszy Kaszownik.


Mokre 
W XIII i XIV wieku na północ i wschód od Przedmieścia Chełmińskiego rozciągały się osady Wielkie i Małe Mokre. Znajdowały się tam głównie ogrody warzywne, winnice oraz grunty uprawne. W 1906 roku obie wsie, weszły w granice administracyjne Torunia.


Winnice na Jakubskim 
Wzdłuż Wisły natomiast w kierunku wschodnim rozwinęło się ostatnie omawiane na wystawie Przedmieście Jakubskie. Jego nasłonecznione stoki wzdłuż Wisły aż po Kaszczorek pokrywały winnice i ogrody już od XIV wieku. W XVIII wieku charakter jego zmienił się z rolniczego na rzemieślniczo-handlowy. Były to podwaliny pod późniejsze fabryczne wręcz Przedmieście Jakubskie. W końcu wieku XIX na północ od Nowego Miasta Torunia wybudowano Wilhelmstadt, który dziś nazywamy placem św. Katarzyny.


 

Katarzyna Pietrucka

Kurator: Katarzyna Pietrucka


 

Wystawa (całodzienna) czynna do 30 października.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]