Wiesław Smużny w Toruniu od pół wieku…

[et_pb_section admin_label=”section”][et_pb_row admin_label=”Wiersz”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_post_title admin_label=”Tytuł posta” title=”on” meta=”off” author=”on” date=”on” categories=”on” comments=”on” featured_image=”off” featured_placement=”below” parallax_effect=”on” parallax_method=”on” text_orientation=”center” text_color=”dark” text_background=”off” text_bg_color=”rgba(255,255,255,0.9)” module_bg_color=”rgba(255,255,255,0)” title_all_caps=”off” meta_font_size=”14″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” title_font=”|on|||” title_font_size=”30px”] [/et_pb_post_title][et_pb_image admin_label=”Obraz” src=”http://kulturalnytorun.pl/wp-content/uploads/2016/07/wsmużny.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” animation=”fade_in” sticky=”off” align=”center” force_fullwidth=”off” always_center_on_mobile=”on” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”] [/et_pb_image][et_pb_text admin_label=”Tekst” background_layout=”light” text_orientation=”justified” text_font_size=”14″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

29 lipca, DOM MUZ, godz. 18
Wystawa jubileuszowa Wiesława Smużnego koncentruje uwagę na półwiecznej obecności artysty-pedagoga w naszym mieście. Obecność Smużnego w Toruniu datuje się od egzaminu wstępnego na studia, na kierunek artystyczno-dydaktyczny w czerwcu milenijnego roku 1966. Swoją 43. wystawę indywidualną o artystyczno-pedagogicznym charakterze Wiesław Smużny dedykuje pamięci swego promotora – profesora Janusza Boguckiego – w 100-lecie jego urodzin oraz swemu macierzystemu Uniwersytetowi i Wydziałowi Sztuk Pięknych w 70-lecie powstania i działalności.

[/et_pb_text][et_pb_text admin_label=”Tekst” background_layout=”light” text_orientation=”justified” text_font_size=”14″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Ściany Galerii podzielone na 50 kolumnowych pasów – lat aktywności autora, tworzą podstawę swoistego mappingu jego osiągnięć artystycznych, pedagogicznych i społecznych. Osiągnięć zrodzonych w Toruniu i wyrosłych z gleby kulturowej kopernikańskiego grodu. Osiągnięcia te eksponują pojedyncze, przełomowe dla twórczości prace oraz opracowania programowe i tekstowe ujmujące teoretyczno-badawczą stronę osobowości i praktyki społecznej Smużnego.


Autor, urodzony pod koniec okupacji w Łodzi i wychowany we Wrocławiu, trafił 50 lat temu do Torunia, na studia artystyczno-pedagogiczne na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Zaproszony przez profesora Janusza Boguckiego do pracy dydaktycznej na Wydziale Sztuk Pięknych, nie wrócił do Wrocławia, ale pozostał w Toruniu i przez 44 lata służył wielu pokoleniom kształconych na UMK artystów-pedagogów. W Toruniu dopracował się medalu Thorunium.


Wstęp wolny!

Wystawa czynna do 29 sierpnia.


Dom Muz, ul. Podmurna 1/3


źródło zdjęcia: www.galeriasztuki.wloclawek.pl

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]