DNI TURECKIE W CSW oraz MINIPRZEGLĄD KINA TURECKIEGO

 

8 – 11 września, CSW, godz. 18
W ramach pożegnania wystawy prezentującej sztukę współczesnych artystów tureckich CZYSTE WODY, którą oglądać można już tylko do 19 września, zapraszamy do CSW na serię spotkań poświęconych kulturze Turcji. Będzie okazja do tego, aby spotkać się z belit sağ, artystką pochodzącą z Turcji, która w kinie CSW zaprezentuje swój film, w bezpośredni sposób nawiązujący do ostatnich wydarzeń w tym kraju, a także z Bartoszem Reetzem, polskim producentem filmowym, który jest miłośnikiem i znawcą tureckiej kinematografii. Gościem Czytelni będzie również Konrad Zasztowt z Polskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych, z którym porozmawiamy o sytuacji społecznej w Turcji i wpływie polityki na codzienne życie w tym kraju – dyskusję poprowadzi znany dziennikarz Max Cegielski, autor książki Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu.

 

♦ 8 września (czwartek), godz. 18 ♦

Spotkanie z belit sağ, turecką artystką mieszkającą w Amsterdamie, która zaprezentuje swoją nową pracę, stworzoną w ramach wystawy Czyste wody. Gościem spotkania będzie także Bartosz Reetz – producent filmowy, znawca i miłośnik kinematografii tureckiej. Spotkanie zainauguruje nowy cykl Centrum Sztuki Filmowej, poświęcony sztukom audiowizualnym i ich peryferiom w kontekście różnych miejsc na mapie świata.
Oprócz pracy artystki belit sağ zobaczymy również dwa filmy krótkometrażowe:

  • Dağınık Yatak” („Niezasłane łóżko”), reż. Eytan İpeker (koprodukcja turecko-polska z udziałem Nazan Kesal; o kulisach realizacji projektu opowie producent, Bartosz Reetz)
  • Yokus” („Wzniesienie”), reż. Mehmet Can Mertoglu
  • Never Shall I Complain” („Nigdy nie będę narzekać”) reż. Okan Avci

 

Artystka ze szczególną uwagą przygląda się codzienności i osobistym doświadczeniom, a także temu, jak wielkie sprawy są obecne w tak zwanym „małym” świecie poszczególnych jednostek. Przestrzeń wykreowana przez osobiste doświadczanie i obserwowanie ulic nie ma konkretnych geograficznych oznaczeń. Dzieje się tak nie dlatego, jakoby tych oznaczeń zupełnie nie było, ale dlatego właśnie, że jest ich wszędzie pełno – jak mówi artystka: „nie ma potrzeby, by jeszcze to wszystko oznakowywać, znakowanie nie ma już sensu


♦ 9 września (piątek), godz. 18 ♦

W trakcie spotkania z Konradem Zasztowtem porozmawiamy o sytuacji społecznej w Turcji, o wpływie polityki na codzienne życie w tym kraju.

Konrad Zasztowt – jest analitykiem w Polskim Instytucie Stosunków Międzynarodowych. Zajmuje się regionami Kaukazu Południowego i Azji Środkowej oraz Turcją. W latach 2008–2010 pracował w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, gdzie monitorował kwestie bezpieczeństwa międzynarodowego w regionie czarnomorsko-kaspijskim. Jego obszar zainteresowań obejmuje stosunki międzynarodowe i bezpieczeństwo energetyczne w regionie Morza Czarnego (Ukraina, Kaukaz, Turcja) i Azji Środkowej, kwestie mniejszości etnicznych i religijnych, a także problematykę islamu w krajach byłego Związku Radzieckiego.

Spotkanie poprowadzi Max Cegielski – dziennikarz, pisarz. W TVP Kultura współprowadził „Halę Odlotów”. Autor między innymi książek „Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu”, „Mozaika. Śladami Rechowiczów” oraz „Wielki Gracz. Ze Żmudzi na Dach Świata”.


♦ Kinematografia znad Bosforu przeżywa od kilku lat znakomity okres. Przybliża obraz Turcji, jakiego nie znamy ani z katalogów wycieczek, ani z dramatycznych relacji telewizyjnych. W Kinie Centrum zobaczymy filmy określane jako „Turecka Nowa Fala” ♦


PROGRAM:


 9 września (piątek)
♣ godz. 16 – „Almanya”, reż. Yasemin Şamdereli
♣ godz. 18 – „Pewnego razu w Anatolii”, reż. Nuri Bilge Ceylan


 10 września (sobota)
♣ godz. 16 – „Mustang”, reż. Deniz Gamze Ergüven
♣ godz. 18 – „Blokada”, reż. Emin Alper


 11 września (niedziela)
♣ godz. 16 – „Blokada”, reż. Emin Alper
♣ godz. 19 – „Mustang”, reż. Deniz Gamze Ergüven