Julieta / spotkanie z Adamem Krukiem

 

13 września, CSW, godz. 18
Zapraszamy na kolejne z cyklu spotkań z wybitnymi polskimi krytykami filmowymi. Po Michale Oleszczyku i Tomaszu Raczku gościem Centrum Sztuki Filmowej CSW będzie Adam Kruk. Pretekstem do rozmowy stanie się najnowszy film Pedro Almodovara – Julieta. Czy hiszpański reżyser jest w artystycznej formie? Jak we współczesnym kinie portretowane są kobiety? Zachęcamy do dyskusji.

 

Julieta, reż. Pedro Almodóvar, Hiszpania 2016, 99′
Prezentowana w Konkursie Głównym festiwalu w Cannes „Julieta” Pedro Almodóvara to wielki powrót hiszpańskiego mistrza. W swoim nowym filmie reżyser „Porozmawiaj z nią” i „Volver” wraca do rzeczywistości, w której czuje się najlepiej: świata kobiet i ich namiętności.
„Julieta” to trzymająca w napięciu historia matki poszukującej córki, która wiele lat temu zniknęła bez śladu. Opowieść o skrajnych uczuciach, jakie odczuwamy wobec najbliższych i tajemnicach, które przed nimi skrywamy. Filmowa adaptacja opowiadań wyróżnionej literacką Nagrodą Nobla Alice Munro pokazuje, że siłą kina Almodóvara jest niezmiennie wiara w potęgę uczuć i miłości.


Adam Kruk – krytyk filmowy, publicysta, wykładowca. Współpracuje m.in. z „Dwutygodnikiem”, „Kinem”, „Ekranami” i „Filmwebem”, publikował także w „Filmie”, „Kwartalniku Filmowym”, „Toposie”, „Znaku” i „Obiegu”. Laureat Grand Prix w Konkursie o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka (2012). Kurator przeglądu BRAVE Cinema i Polish Cinema for Beginners. Członek Wrocławskiej Fundacji Filmowej oraz Stowarzyszenia Dante Alighieri.