Tribute to David Bowie

[et_pb_section admin_label=”section”][et_pb_row admin_label=”Wiersz”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_post_title admin_label=”Tytuł posta” title=”on” meta=”off” author=”on” date=”on” categories=”on” comments=”on” featured_image=”off” featured_placement=”below” parallax_effect=”on” parallax_method=”on” text_orientation=”center” text_color=”dark” text_background=”off” text_bg_color=”rgba(255,255,255,0.9)” module_bg_color=”rgba(255,255,255,0)” title_all_caps=”off” meta_font_size=”14″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” title_font=”|on|||” title_font_size=”30px”] [/et_pb_post_title][et_pb_image admin_label=”Obraz” src=”http://kulturalnytorun.pl/wp-content/uploads/2016/10/14317340_10154488282535912_1645734146420226136_n.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” animation=”fade_in” sticky=”off” align=”center” force_fullwidth=”off” always_center_on_mobile=”on” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”] [/et_pb_image][et_pb_text admin_label=”Tekst” background_layout=”light” text_orientation=”justified” text_font_size=”14″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

22 października, CKK Jordanki, godz. 21

Festiwal Filmowy Tofifest zaprasza na pierwszy w Polsce koncert, podczas którego znakomici muzycy oddadzą hołd gwieździe sceny i ekranu, Davidowi Bowie. Po gali zakończenia 14. edycji Tofifest zagrają Brodka, Natalia Przybysz, Skubas, Tymon Tymański i Tomasz Makowiecki. Koncertowi towarzyszy przegląd filmów, w których zagrał Bowie.

Jeden z najważniejszych artystów w historii muzyki rozrywkowej odszedł od nas 10 stycznia tego roku. Koncert, który odbędzie się podczas zakończenia 14. edycji Tofifest, 22 października, będzie pierwszym w naszym kraju hołdem polskich artystów dla prekursora wielu gatunków muzyki: glam rocka, art rocka, dance popu, punku i muzyki elektronicznej. Ale nie tylko muzyki.

„Pomysł zorganizowania koncertu w hołdzie Davidowie Bowie nasunął mi się w naturalny sposób. On łączył w sobie talent muzyczny i aktorski. Należał nie tylko do świata muzyki, ale także do świata kina” – mówi pomysłodawczyni wydarzenia, Kafka Jaworska, dyrektorka Tofifest.

/ Gotowi na Bowi(e)

„Nie musiałem nikogo długo namawiać, wszyscy reagowali entuzjastycznie” – mówi Krzysztof Wachowiak, z Klubu Enerde, producent koncertu. Dodaje, że nieocenionej pomocy w skompletowaniu line-upu dostarczył Bartek Staszkiewicz, kierownik muzyczny koncertu (a także klawiszowiec i producent muzyczny, laureat Fryderyka z zespołem Sofa).

Jak się okazało, niektórzy artyści – jak Tymon i Natalia Przybysz – od razu wskazali piosenki Bowiego, które zaśpiewają, bo „od zawsze mieli je w głowie”. Inni poświęcili na wybór utworu na koncert dużo czasu, jak mówią „z szacunku dla wielkości tego Artysty”.

/ Poncjusz Piłat, który spadł na ziemię

Jak pisaliśmy, nieprzypadkiem „Tribute to David Bowie” odbywa się podczas festiwalu filmowego. Wielki muzyk, był również znakomitym aktorem.
W 1976 roku zagrał w dramacie S-F „Człowiek, który spadł na ziemię” Nicolasa Roega. Za tę rolę otrzymał nagrodę amerykańskiej Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films. Wystąpił u boku Marleny Dietrich w „Zwyczajnym żigolo” (1979) oraz u Davida Lyncha w „Twin Peaks: Ogniu krocz ze mną” (1992). Dużą popularność przyniosła mu rola w „Labiryncie” Jima Hensona, gdzie zagrał króla Goblinów Jaretha.

Muzyk wcielał się też postaci historyczne. W „Prestiżu” Christophera Nolana odtwarzał rolę wielkiego wynalazcy, Nicoli Tesla, w „Basquiat – taniec ze śmiercią” Juliana Schnabla zagrał Andy Warhola, a w „Ostatnim kuszeniu Chrystusa” Martina Scorsese (1988)wcielił się w Poncjusza Piłata.

/ Dystans panowie, dystans

Bowie potrafił z dystansem spojrzeć na swój wizerunek wykreowany przez media. Pokazał to występując w jednej z najbardziej absurdalnych i prześmiewczych scen z „Zoolandera” Bena Stillera. Często dubbingował filmy, także dla dzieci. W „Arturze i Minimkach” udzielił swojego głosu postaci samego mistrza zła – Maltazarda.

Co ciekawe odrzucił propozycję zagrania w serii o Jamesie Bondzie, jako czarny charakter, Max Zorin w „A View to a Kill”.

Warto dodać, że jego utwory wykorzystano w ścieżkach dźwiękowych 530 filmów (!). Za temat do filmu „Cat people” był nominowany do Złotego Globu, a za muzykę do „Buddy z przedmieścia” do BAFTA Award.

/ Filmy i muzyka

Koncertowi towarzyszy pasmo „David Bowie w filmie”. W jego ramach zobaczymy: „Labyrinth”, „The Hunger”, „The Man Who Fell to Earth”, „Absolutni debiutanci”, „Sekret Pana Rice”, „Ziggy Stardust and the Spiders from Mars” oraz wystawę na ekranie – „David Bowie Is”

/ Koncert „Tribute to David Bowie” odbędzie się 22.10.2016, po gali zakończenia 14. MFF Tofifest, w CKK Jordanki w Toruniu. Bilety nawww.bilety24.pl .

14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest odbędzie się w Toruniu w dniach 15 ­ 23 października 2016. Osią wiodącą tegorocznej edycji będzie dyskusja o buncie kobiet i walce o godność człowieka w nawiązaniu do filmu Ridley’a Scotta „Thelma i Louise”, który w tym roku obchodzi 25-lecie premiery.

/ Filmy jakie zostaną pokazane na Tofifest w paśmie „David Bowie w filmie”

„Labyrinth”, reż. Jim Henson; Zobacz trailer: https://youtu.be/O2yd4em1I6M
„Zagadka nieśmiertelności” („The Hunger”), reż. Tony Scott; Zobacz trailer:https://youtu.be/l9IDoAPC6Ps
„Człowiek, który spadł an Ziemię” („The Man Who Fell to Earth”) reż. Nicolas Roeg; Zobacz trailer: https://youtu.be/KUtJ5FnwfCk
„Absolutni debiutanci”, reż. Julien Temple; Zobacz trailer: https://youtu.be/x8aLOjSLQ8E
„Sekret Pana Rice” (Mr. Rice’s Secret”), reż. Nicholas Kendall; zobacz trailer: https://youtu.be/F_I_htWzuCE
„Ziggy Stardust and the Spiders from Mars”, (dokumentalny), reż. D. A. Pennebaker; zobacz trailer: https://youtu.be/gmmmqGsi-iw

Wystawa na ekranie – „David Bowie Is”

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]