25 LAT TEATRU WICZY

 

26 listopada, CKK JORDANKI, godz. 18


To 11 listopada 1991 roku przygotowaliśmy pierwszy program artystyczny uświetniający Dzień Niepodległości. Była to jedna z pierwszych takich uroczystości w Polsce. Nasza odbyła się w Brodnicy, mieście, z którego pochodzimy. Od 1997 roku związani jesteśmy, byliśmy, z Toruniem. Tu trudno o jednoznaczne stwierdzenie. Przez pierwsze trzynaście lat naszej toruńskiej obecności czuliśmy się mocno zaangażowani w życie kulturalne miasta. Zawsze naszym celem było mówienie pełnym głosem o społeczeństwie, którego jesteśmy częścią. Przekonani, że dzięki temu, będziemy lepsi. Teraz spotykamy się po kilku latach przerwy w tworzeniu nowych przedstawień. Przez ten czas graliśmy to tu, to tam, dogrywaliśmy istniejące spektakle, często żegnając się już na zawsze. 25 lat jednak zobowiązuje, albo do domknięcia istotnej karty w naszym, nie tylko artystycznym, życiu, albo do otworzenia nowej. Podczas wieczoru z okazji 25-lecia zaprezentujemy etap pracy nad najnowszym tekstem Wiczy pt.: „Dobroć nasza dobroć”.


Akcja Dobroci… rozgrywa się na weselu, na ósmym piętrze wieżowca. Podczas uroczystości, jedna z ciotek zostaje wyrzucona przez okno. Nim przyjedzie policja, biesiadnicy, których odwiedzają koledzy Pana Młodego, toczą dysputy o marzeniach i przywarach, śpiewają pieśni, recytują wieszczów, oglądają telewizję. Impreza, jak impreza, rozkręca się…


Autor:
Romuald Wicza-Pokojski
Absolwent Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, twórca i założyciel Teatru Wiczy, Dyrektor Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego. Reżyserował m.in. w Baju Pomorskim w Toruniu, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Olsztyńskim Teatrze Lalek, Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Legnicy. Odznaczony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.


Aktorzy:
Radosław Garncarek
Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W latach 2000-2012 aktor Teatru Wilama Horzycy w Toruniu, od 2008 roku aktor Teatru Wiczy. Instruktor w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu. Współpracował z Teatrem Biuro Podróży z Poznania, Teatrem Muzycznym w Łodzi, Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi. Był reżyserem międzynarodowego spektaklu Dictat zrealizowanego w ramach europejskiego projektu Kultura 2012-2013 przez artystów z Włoch, Hiszpanii i Polski.


Zofia Nather
Kształcenie rozpoczęła w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, skończyła w Lee Strasberg Theatre and Film Institute w Nowym Jorku. Członkini Screen Actors Guild – American Federation of Television and Radio Artists. Od 2012 roku w Trójmieście, współpracuje m.in. z gdańskim Teatrem Wybrzeże i Teatrem BOTO w Sopocie.


Radosław Smużny
Absolwent Studium aktorskiego Lart Studio w Krakowie oraz Akademii Teatralnej w Warszawie. Od 15 lat związany z Teatrem Wiczy. Współpracuje z Teatrem Gdynia Główna, Teatrem Jaworski, Kujawsko Pomorskim Impresaryjnym Teatrem Muzycznym w Toruniu, Miejskim Teatrem Miniatura oraz Instytutem B61. Ma za sobą udział w dwóch hollywoodzkich produkcjach Petera Weira „Master & Commander: The Far Side of The World” oraz „The Way Back”. Odtwórca głównej roli w filmie szwedzkiej produkcji “Blåbärskriget”. Współtworzy grupę performerską SAMOTATA. Nagrodzony tytułami „Człowiek Roku”, „Ośmiu Wspaniałych”. Otrzymał Flisaka Festiwalu Tofifest.


Krystian Wieczyński
Zdał egzamin aktorski w Związku Artystów Scen Polskich. Od 25 lat współtworzy Teatr Wiczy. Instruktor ds. teatru i cyrku w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu. Współpracował z Teatrem Biuro Podróży z Poznania, a obecnie z Miejskim Teatrem Miniatura w Gdańsku. Laureat m. in.: Nagrody II stopnia Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za działalność na polu animacji kulturalnej, stypendysta Prezydenta Miasta Torunia w dziedzinie cyrku, otrzymał Flisaka Festiwalu Tofifest, laureat Krawata Kultury portalu Kulturalny Toruń.


Wstęp bezpłatny! (wejściówki do odbioru w kasie; kontakt: 25lat@wicza.com)