ALICJA W KRAINIE CZARÓW

BAJ POMORSKI

,,Alicja w Krainie Czarów’’ jest opowieścią o dojrzewaniu oraz poszukiwaniu własnej tożsamości. Spektakl rozgrywa się w pięknej, plastycznej scenografii.

Wydana w 1865 roku ,,Alicja w Krainie Czarów” należy do kanonu światowej literatury. Przez lata poruszała wyobraźnię setek tysięcy dzieci na całym świecie. Tytułowa bohaterka zapada w sen i wpada do króliczej nory. Od tego momentu zaczynają się jej przygody w tajemniczym świecie pełnym absurdów, paradoksów oraz groteskowych postaci. Spotyka Kapelusznika, Kota z Cheshire czy Księżną. Pije herbatę w trakcie szalonego podwieczorku. Na przemian rośnie i maleje. Próbuje rozwiązać nielogiczne zagadki. W końcu staje przed sądem jako świadek w sprawie pewnej kradzieży…

Powieść do dzisiaj zachwyca barwnością języka,  plastycznymi wizjami. Narosło wokół niej mnóstwo interpretacji nawiązujących m.in. do psychoanalizy! Tłumacz Maciej Słomczyński zaznaczał, że ,,jest to zapewne jedyny wypadek w dziejach piśmiennictwa, gdzie jeden tekst zawiera dwie zupełnie różne książki: jedną dla dzieci i drugą dla bardzo dorosłych”.

Toruński spektakl Marka Ciunela pokazuje podróż Alicji w głąb samej siebie – jej stopniowe dojrzewanie, odkrywanie własnej tożsamości, ścieranie się z kolejnymi przeciwnościami absurdalnego świata. Przedstawienie rozgrywa się w barwnej, plastycznej scenografii autorstwa Sebastiana Łukaszuka.
Wszystkich widzów zapraszamy do odbycia tego pięknego snu!

 

Realizatorzy:
Reżyseria i adaptacja: Marek Ciunel
Scenografia, kostiumy, video: Sebastian Łukaszuk
Muzyka: Piotr Klimek
Choreografia: Urszula Pietrzak
Efekty magiczne, iluzja: Jerzy J. Buczyński
Reżyseria światła i foto: Radosław Kamiński
Asystent reżysera: Marta Parfieniuk-Białowicz
Inspicjent: Hanna Grewling
Czas trwania: 90 min. (z przerwą)

Obsada: Marta Parfieniuk-Białowicz, Edyta Soboczyńska, Anna Chudek, Mariusz Wójtowicz, Jacek Pietruski, Andrzej Korkuz