„NIEPRAWI” – SPOTKANIE Z SEBASTIANEM SMOLIŃSKIM

19 stycznia, CSW, godz. 18

Centrum Sztuki Filmowej CSW zaprasza na seans filmu „Nieprawi”, któremu towarzyszyć będzie spotkanie ze znakomitym krytykiem filmowym, Sebastianem Smolińskim. Wraz z naszym gościem porozmawiamy o nowej fali kina rumuńskiego. Specjalnymi uczestniczkami spotkania będą studentki z Rumunii, uczące się obecnie na UMK w Toruniu.

Nieprawi, reż. Adrian Sitaru, Francja / Polska / Rumunia 2016, 89′

Z pozoru błahe zdarzenie – wspólny obiad rodziny Anghelescou. Ojciec rodziny Victor (Adrian Titieni) rozprawia podczas posiłku o fizyce. W pewnym momencie najstarszy syn Cosma (Bogdan Albulescu) wspomina, że nazwisko ojca znalazło się na liście osób, które w czasach dyktatury donosiły na kobiety chcące dokonać aborcji. Nastrój raptownie się zmienia. Victor broni się, zwracając uwagę na to, że on jest faktycznie aborcji przeciwny, czemu bliźniacy Sasha (Alina Grigore) i Romi (Robi Urs) zawdzięczają życie, ponieważ matka chciała tę ciążę usunąć. Niewinne spotkanie kończy się prawdziwym rodzinnym „trzęsieniem ziemi”.

Sebastian Smoliński – absolwent kulturoznawstwa i amerykanistyki w ramach Kolegium MISH na Uniwersytecie Warszawskim. Krytyk filmowy i operowy. Publikuje w „Kinie”, „Ekranach”, „Tygodniku Powszechnym”, „Dwutygodniku” i „Kulturze Liberalnej”. Pracuje w dziale programowym Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, a także współpracuje z Festiwalem Filmowym w Gdyni. Współautor prac zbiorowych z zakresu historii kina, m.in. hiszpańskojęzycznej monografii „La doble vida de Krzysztof Kieślowski” pod red. Joanny Bardzińskiej i „Kino afroamerykańskie. Twórcy, dzieła, zjawiska” pod red. Ewy Drygalskiej i Marcina Pieńkowskiego. Dwukrotny laureat III nagrody w Konkursie im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych (w 2015 i 2016 roku). Stypendysta Polonia Foundation of Ohio (podczas semestralnych studiów filmoznawczych na Cleveland State University). Pracuje w Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta.