Chiński Nowy Rok

Zamawiałeś coś ostatnio z sklepu wysyłkowego z Chin? Terminy wysyłki są przewidziane na połowę lutego? Jeśli chciałbyś się dowiedzieć dlaczego, co dzieje się w Chinach przez kilka najbliższych dni, że nie można się doczekać przesyłek od tamtejszych dostawców, koniecznie wybierz się na Powitanie Nowego Roku w Chinach organizowane przez Muzeum Okręgowe w Toruniu.

Święto Wiosny, bo tak właśnie nazywany jest tamtejszy Nowy Rok, przypada na przełom stycznia i lutego. Jest to od wieków najważniejsze święto w Chinach. W tym roku obchodzić będziemy Rok Koguta. Przygotowania do tego święta rozpoczynają się niemal miesiąc szybciej. W tym czasie spożywane są tradycyjne potrawy, składa się dary bogom, robi się zakupy, przystraja drzwi i oddaje hołd przodkom. Tradycyjnie, w przeddzień Nowego Roku, rodziny zasiadają do trwającej całą noc wspólnej wieczerzy. Następnego ranka, wszyscy ludzie, wychodzą wspólnie świętować na ulicy, natomiast przez kolejne 2 tygodnie urzędy są pozamykane, bowiem trwają podróże i spotkania z rodziną.

 

W ramach wydarzeń, w których będzie można wziąć udział znajdują się:

 

27.01.2017 (piątek) o godzinie 12:00 w Kamienicy od Gwiazdą odbędą się warsztaty edukacyjne pt. „Chińskie malarstwo tuszem”.

 

28.01.2017 (sobota) o godzinie 18:00 w Ratuszu Staromiejskim będzie można wysłuchać wystąpienia podróżnika Michała Cessanisa „Nowy Rok w Chinach”. Autor książki podróżniczej i Sekretarz redakcji NG Traveler, opowie o pozytywnej atmosferze towarzyszącej przywitaniu Nowego Roku w Chinach i o odstraszaniu bestii o ciele byka i głowie lwa – Nian.

O godzinie 19:20 odbędzie się pokaz tańca ognia w wykonaniu Grupy Cyrkowej na  dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego. Dla przybyłych rozdawane będą ciasteczka z wróżbą.

 

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!