ALTERNATYWNE SPOTKANIA TEATRALNE KLAMRA 2017

18 – 25 marca, OD NOWA, godz. 19

W marcu każdego roku „Od Nowa” zamienia się w prawdziwy teatr. Aż trudno uwierzyć, że miejsce, w którym odbywają się głośne koncerty rockowe może stać się cichą świątynią sztuki teatralnej. Jedyny w regionie i jeden z najważniejszych festiwali w Polsce, który prezentuje teatr alternatywny. Poza spektaklami odbędzie się szereg imprez towarzyszących: dyskusje, prezentacje filmowe, spotkania, oraz koncerty. W 25. edycji festiwalu wystąpią najlepsze polskie teatry sceny niezależnej m.in: Teatr Wierszalin, Teatr Ósmego Dnia, Kana, Teatr Biuro Podróży, Wrocławski Teatr Radioaktywny, Teatr Gdynia Główna, Tomasz Bazan, Teatr Krzyk, Teatr Amareya.

KLAMRA jest festiwalem teatralnym prezentującym najnowsze i najciekawsze spektakle przygotowane przez najlepsze polskie teatry niezależne. Celem festiwalu jest również pokazanie jak najszerszego spektrum krajowej sceny alternatywnej. Stąd obecność na festiwalu teatrów posługujących się różnorodnym językiem i środkami wyrazu, operujących rozmaitą poetyką i klimatem spektakli.

Na KLAMRZE można zobaczyć więc teatry tańca i lalek, przedstawienia tworzone na podstawie wielkich tekstów literatury światowej, spektakle, w których wykorzystywana jest technika multimedialna, monodramy i performance.

PROGRAM

18 marca (sobota), godz. 20 – DUŻA SCENA – Teatr KANA – „Projekt Ojciec

Scenariusz „Projektu: Ojciec” jest kompilacją tekstów ojców, którzy piszą blogi i książki na temat ojcostwa oraz autorskich tekstów aktorów – ojców biorących udział w spektaklu. Opowiada on o tym, jak młodzi mężczyźni odnajdują się dzisiaj w roli ojców, co daje im doświadczenie ojcostwa, czy i w czym różnią się od swoich partnerek w podejściu do wychowywania dzieci, czy udaje im się godzić obowiązki rodzicielskie z zarabianiem na utrzymanie rodziny. Artyści przyglądają się oczekiwaniom wobec ojców i zastanawiają się, czy ojcowie są w stanie im sprostać. W przedstawieniu pojawia się również temat praw ojca. „Projekt: Ojciec” jest kontynuacją pokazywanego w ubiegłym roku na Klamrze „Projektu: Matka„.

Bilety: 40 zł

♠ 19 marca (niedziela), godz. 19 – DUŻA SCENA – Tomasz Bazan – „NATIONALISM kinetic exercises

W tańcu Bazana zmagania przekraczające cielesność, a więc próbujące odsłonić „duszę” – ukazane jednak w sposób nad wyraz fizyczny, dosadny – wydają się istotą pracy. Ból prowokuje konieczność zajrzenia do środka ciała i spojrzenia na ciało nie tylko jak na maszynę.

Tadeusz Kornaś

Bilety: 30 zł

♠ 19 marca (niedziela), godz. 21 – NOWA SCENA – WROCŁAWSKI TEATR RADIOAKTYWNY- „Parantela

Słuchowisko intermedialne autorstwa wtrA, do scenariusza Michała Występka. To historia o utracie prawa do własnej wolności ograniczonej miłością do drugiej osoby. Mianownikiem definiującym bohaterów spektaklu jest niepełnosprawność fizyczna i psychiczna, obie nie pozwalają funkcjonować, bronić się ani wyrażać swoich uczuć. W odróżnieniu od dotychczasowej twórczości wtrA „Parantela” posługuje się również mediami wizualnymi – obrazami tworzonymi w trakcie spektaklu oraz sceniczną obecnością aktorów.

Bilety: 20 zł

20 marca (poniedziałek), godz. 19 – DUŻA SCENA – Teatr GDYNIA GŁÓWNA/ STAJNIA PEGAZA – „Burmistrz

Burmistrz” to opowieść o szarym polskim miasteczku, w którym – pod ojcowską władzą tytułowego Burmistrza – żyją szarzy mieszkańcy. Wszyscy z nich to lokalni patrioci. Kochają ojczyznę, postawili pomnik wyłożony szlachetnymi kamieniami i mają swojego Niemca pokutnika, na którym mszczą się za krzywdy ojców. Któregoś dnia na miasteczko spada nagle wywiedziona z przeszłości Prawda. Społeczność, która dawno odwróciła się od „tamtych czasów”, nie jest gotowa na weryfikację trudnej przeszłości. Za wszelką cenę chce uciec przed bolesną Prawdą. Tym spektaklem Ewa Ignaczak świętuje 35-lecie pracy artystycznej.

Bilety: 30 zł

20 marca (poniedziałek), godz. 21 – NOWA SCENA – Maciej Adamczyk (Teatr Porywacze Ciał) – „Jak nie oszaleć ze szczęścia” – stand-up

Jak na stand-up przystało, można się spodziewać ostrego dowcipu, niecenzuralnych słów, interakcji z publicznością oraz licznych opowieści z życia wziętych, m.in. na temat funkcjonowania w show-biznesie.

Bilety: 20 zł

21 marca (wtorek), godz. 19 – DUŻA SCENA –  AMAREYA THEATRE & Guests – „Kantor_Tropy: COLLAGE”

Kantor_Tropy: Collage” to spektakl łączący taniec współczesny, taniec butō, sztuki wizualne i muzykę nowoczesną. Spektakl miał premierę w 2015 roku w Gdańsku w ramach polsko-japońskiego projektu „Kantor_Tropy”, realizowanego przez Amareya Theatre & Guests w ramach Roku Tadeusza Kantora. Spektakl został bezpośrednio zainspirowany głęboką i nieopisaną dotąd relacją między tańcem Ankoku butō Hijikaty Tatsumiego – kluczowej postaci japońskiej awangardy a koncepcjami estetycznymi i praktyką artystyczną Tadeusza Kantora. Przedstawienie jest niewątpliwie jedną z ciekawszych propozycji w aktualnym krajobrazie polskiego tańca i teatru, nieustannie dialogującego z własną historią i duchem czasów.

Bilety: 30 zł

22 marca (środa), godz. 19 – DUŻA SCENA – TEATR ÓSMEGO DNIA – „I rozstawili namiot wśród nas

Bohaterkami spektaklu są dwie kobiety, które na pozór niewiele łączy: Judith Malina oraz Elżbieta Zielińska. Pierwsza z nich to artystka i rewolucjonistka żydowska, współzałożycielka jednego z najsłynniejszych teatrów awangardowych – The Living Theatre. Kilka lat temu eksmitowano ją z siedziby teatru. Trafiła do domu opieki społecznej i tam niedawno zmarła. Elżbieta Zielińska to bezdomna, która przez kilka lat mieszkała na trawniku między torami tramwajowymi a przelotową ulicą Poznania. Kiedy przewieziono ją do domu opieki w Gdańsku, uciekła stamtąd i ślad po niej zaginął. Spektakl jest również opowieścią o aktorach.

Bilety: 40 zł

23 marca (czwartek), godz. 19 – DUŻA SCENA – Teatr KRZYK – „To Face

Pytanie o własną naturę bywa naszym najdociekliwszym pytaniem o samego siebie. Ile potrzeba konsekwencji i determinacji, by stawić jej czoło i chociaż raz spróbować się jej przeciwstawić? A później i tak po płonącej walce przyznać się przed samym sobą, że ma się to nijak do ŻĄDZ, które budzą się w nas tak potężnie i mrocznie, że żadne znane nam słowa nie są w stanie tego okiełznać.

Bilety: 30 zł

♠ 23 marca (czwartek), godz. 21 – NOWA SCENA – Grupa TERAZ i Dwaj Panowie – „Herman

Artyści o spektaklu:

Poznajcie Hermana tak, jak i my go poznaliśmy. Przywitał się, po czym wyjaśnił nam, że jego imię po hiszpańsku to Armando. Wygłosił monolog, który zainspirował nas do działania. Taki to z niego Niemiec z latynoską duszą.

Bilety: 20 zł

24 marca (piątek), godz. 19 – DUŻA SCENA – Teatr BIURO PODRÓŻY – „Wot takaja żizń

Każdy nosi w sobie inny obraz Rosji. Na wrażenia składają się wspomnienia, lektury, przeżycia, obecność na miejscu zdarzeń. Dla nas najważniejsze były nasze podróże na Wschód, spotkania z ludźmi, przyjaźnie, obserwacje. Kto był w Rosji, ten wie, że nie zostawia ona człowieka obojętnym. To nie jest kraj na wzruszenie ramion. Wobec Rosji trzeba się opowiedzieć.

Bilety: 40 zł

♠ 25 marca (sobota), godz. 19 – DUŻA SCENA – Teatr WIERSZALIN – „Dziady. Noc pierwsza

Gustaw w wykonaniu Gąsowskiego to szaleniec, intelektualista, poeta, pustelnik, wędrowiec bez domu. Jego pojawienie się na scenie elektryzuje i hipnotycznie przyciąga uwagę. Aktor porusza się po scenie dumnym scenicznym krokiem, a chwilę później tańczy obłąkany taniec, zwija się z bólu, pląsa, śpiewa, do granic absurdu przeciągając ostatnie głoski wyrazów. Co chwila podchodzi do wiadra z wodą i chłodzi rozpalone czoło. To dzięki Gąsowskiemu trudny tekst Mickiewicza chłoniemy z niesłabnącym zainteresowaniem, uczestnicząc w prawdziwym misterium dziadów.

Dominik Sołowiej

Bilety: 50 zł

 

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

  • 18 marca (sobota), godz. 19 – PRZED WEJSCIEM DO ACKiS „OD NOWA” (ul. Olszewskiego) – Leszek Mądzik – „Symbioza” – plenerowa etiuda teatralna
  • 19 marca (niedziela), godz. 20.45 – Galeria DWORZEC ZACHODNI – Otwarcie wystawy fotografii i plakatów „25 x KLAMRA” (wystawa czynna do 10 kwietnia 2017)
  • 21 marca (wtorek), godz, 21 – NOWA SCENA – Kino „Niebieski Kocyk” na KLAMRZE – Mr. Gaga
  • 22 marca (środa), godz. 21 – JAZZ na KLAMRZE – Janusz Zdunek + MARIENBURG koncert
  • 24 marca (piątek), godz. 14 – NOWA SCENA – Kino „Niebieski Kocyk” na KLAMRZE – Między nami dobrze jest
  • 25 marca (sobota), godz. 22 – Zakończenie KLAMRY//Maja Kleszcz – koncert

Ceny karnetów
160 zł – studenci, absolwenci UMK
200 zł – pozostałe osoby