Gala Operowa

Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza wszystkich wielbicieli sztuki wokalnej na pierwszą Galę Operową w CKK Jordanki, podczas której usłyszymy znakomitych solistów goszczących na scenach polskich i zagranicznych.

Już w piątek, 31 marca przeniesiemy się w świat najpiękniejszych dzieł operowych w wykonaniu czołowej polskiej sopranistki – Joanny Woś oraz solisty Opery Nova i Teatru Wielkiego w Poznaniu – Pavlo Tolstoy’a. Towarzyszyć im będzie zespół artystyczny Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Pawła Kotli – kierownika muzycznego i pierwszego dyrygenta Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku.

Salę koncertową wypełnią uwielbiane przez publiczność i najbardziej rozpoznawalne arie z oper m.in.: „Romeo i Julii” Ch. Gounoda, „Eugeniusza Oniegina” P. Czajkowskiego, „Cyganerii” G. Pucciniego, czy „Rigoletto” G. Verdiego.

Piątek, 31 marca, godz.: 19:00
Sala Koncertowa CKK Jordanki

Bilety w cenie 60/55 zł do nabycia w kasie CKK Jordanki (Aleja Solidarności 1-3, Toruń), czynnej od wtorku do soboty w godzinach 13:00 – 19:00 oraz online na www.tos.art.pl

 

Wystąpią:

JOANNA WOŚ – artystka łącząca w sposób mistrzowski arcytrudne partie koloraturowe z niezwykłą lekkością oraz wyczuciem stylu belcanta. Dysponuje dźwięcznym, nieskazitelnie czystym intonacyjnie głosem o bardzo szerokiej skali. Imponująca lekkość i wyśmienita precyzja pozwala artystce brawurowo wykonywać nawet najtrudniejsze partie koloraturowe bez najmniejszego wysiłku zachowując przy tym wyjątkowe brzmienie i finezyjny styl. Laureatka wielu prestiżowych konkursów i festiwali wokalnych. Nagrodzona m. in. I nagrodą na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Bilbao, wielokrotna laureatka Złotych Masek (nagród krytyków muzycznych). Poza stałą współpracą z łódzką sceną, Joannę Woś możemy podziwiać także na scenach Opery Narodowej w Warszawie, Opery Krakowskiej, Teatru Wielkiego w Poznaniu, Opery Bałtyckiej, Filharmonii Narodowej oraz Filharmonii Krakowskiej. W kwietniu 2016 wystąpiła w premierowym monodramie „La voix humaine” Francisa Poulenca w reż. Mai Kleczewskiej w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.

 

PAVLO TOLSTOY – angaż do zespołu Opery Lwowskiej, w którym śpiewał do ukończenia studiów w 2005 roku, otrzymał jeszcze jako student Akademii Muzycznej we Lwowie (2002). Przez kolejne dwa lata występował na deskach Opery Wrocławskiej, śpiewając główne partie w operach Mozarta, Verdiego, Pucciniego i Szymanowskiego. Obecnie jest solistą Opery Nova w Bydgoszczy. Dotychczas występował jako: Ferrando w Cosí fan tuttei Tamino w Czarodziejskim flecie Mozarta, Leński w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego, Alfred w Zemście nietoperza Johanna Straussa,Alfredo w Traviacie Artysta ma w repertuarze również utwory oratoryjno-kantatowe, m.in.:  Requiem Mozarta i Verdiego, Stabat Mater Rossini, Messe Solennelle, Gounoda, Trzecią Symfonię Pieśń o nocy oraz Harnasie Szymanowskiego. Współpracuje z Teatrem Wielkim w Poznaniu i Łodzi, Operą Krakowską, Filharmonią Narodową i Krakowską, z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Pracował z takimi dyrygentami jak:  Miguel Gomez Martinez,Łukasz Borowicz,Tadeusz Kozłowski,Vladimir Kiradjiev,Friedrich Haider,Josep Pons,Keri-Lynn Wilson,Michał Dworzyński,Antoni Wit. A także reżyserami jak: Krzysztof Nazar,Marek Weiss-Grzesiński,David Pountney,Laco Adamik,Tomasz Konina, Mariusz Treliński czy Michał Znaniecki.

 

PAWEŁ KOTLA – Uczył się w klasie skrzypiec Małgorzaty Młyńczak-Spychały w Liceum Muzycznym w Poznaniu. Dyrygenturę symfoniczno-operową studiował pod kierunkiem Ryszarda Dudka i Bogusława Madeya w Akademii Muzycznej w Warszawie. Naukę kontynuował podczas studiów podyplomowych w zakresie muzykologii i praktyki wykonawczej pod kierunkiem Edwarda Higginbottoma oraz Andrew Parrotta na Wydziale Muzycznym Uniwersytetu w Oksfordzie, uzyskując tytuł Master of Studies. Jest także dyrektorem artystycznym jednego z największych polskich programów kulturalnych 2011 roku – I, CULTURE Orchestra, oficjalnej orkiestry Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej. Ponadto Paweł Kotla stał za pulpitem takich orkiestr, jak  Birmingham Contemporary Music Group, London Mozart Players, Filharmonia im. Dymitra Szostakowicza w St. Petersburgu, Drottningholm Barockensemble, City of Birmingham Symphony Orchestra, King’s Chamber Orchestra, Wimbledon Symphony Orchestra, Nottingham Philharmonic, Volante Strings, Essex Youth Orchestra, City of Rochester Symphony Orchestra, City of Peterborough Symphony Orchestra, Orquestra Sinfônica Municipal de São Paulo.

 

UWAGA: 7 kwietnia (piątek) w Sali Koncertowej CKK Jordanki po raz pierwszy w Toruniu wykonane zostanie wielkie dzieło symfoniczne – Symfonia fantastyczna op. 14 – H. Berlioza. W pierwszej części koncertu z towarzyszeniem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją maestro Mariusza Smolija wystąpi światowej sławy wirtuoz fortepianu – Eugen Indjic.

Szczegóły na: www.tos.art.pl