PRZETRWAM. OPOWIEŚĆ PANI DURABO || 5.07.2017 ||

Pani Durabo jest ośmiusetletnią kobietą, która pamięta jak Krzyżacy  forsowali Wisłę i wspinali się na drzewo, ma klucze od istniejących i nie istniejących domów oraz od istniejących i nie istniejących historii, opowiada o swoim życiu, które jest zespolone z historią miasta. Pani Durabo jest postacią metaforyczną – jest pamięcią miasta – chroni je, a w ostatniej scenie użycza głosu Aniołowi trzymającemu herb Torunia i Anioł przemawia… Wszystko po to, by wraz z widzami rozwikłać tajemnicę  trwania tego miasta przez wieki w niezmienionej formie.

Spektakl w założeniu ma ewoluować i na każdym etapie będzie miał charakter otwarty – będą dochodziły nowe historie weryfikowane w trakcie procesu twórczego, który nie zakończy się w dniu premiery. Publiczność bierze aktywny udział w przedstawieniu – odpowiada na pytania, uruchamia katarynkę, przestawia dekoracje. Każdy widz po spektaklu może napisać do Pani Durabo, porozmawiać z nią i obejrzeć z bliska dekoracje, lalki i autentyczne stare przedmioty. Widownia ma możliwość budowania spektaklu razem z Panią Durabo, bowiem z propozycji widzów budowane są nowe etiudy, które są i będą włączane do spektaklu.

Artystyczne przedsięwzięcie Agnieszki Niezgody zachwycać może widzów oryginalną mobilną dekoracją w formie domu na kółkach oraz wieloma autentycznymi eksponatami. Walorem są też partie przygotowanej improwizacji i brak jakichkolwiek technicznych udogodnień. Nie ma świateł ani mechanicznej muzyki – są pozytywki i proste instrumenty, jak dzwony i dzwonki. Forma pokazywanej historii bliższa ma być średniowiecznym „gadaczom” stojącym na rynku i wykrzykującym swoje opowieści – oświetlonym słońcem i nagłośnionym dzięki impostacji głosu.

Bohaterami przedstawienia są lalki i przedmioty, które zaskakują i mają swoją historię. Pani Durabo to postać metaforyczna. Jest pamięcią miasta od jego początku, aż do współczesności. Spektakl stworzony jako działanie teatralno-performatywne przenosi nas poza czas i przestrzeń, wierzymy, że Pani Durabo istnieje naprawdę, uczestniczy w życiu miasta i chroni je. W tej podróży w czasie towarzyszy jej Anioł, z toruńskiego herbu.

Tekst jest oryginalną formą literacko-improwizowaną z dużą dozą humoru. Toruń jawi się w nim jako miejsce niezwykłe, zatrzymane w czasie, które nie zmieniło się przez 800 lat i PRZETRWAŁO – tak jak Pani Durabo.

DURABO (łac.) – zawołanie miasta Toruń, od 1526 r. umieszczone w herbie Torunia, oznaczające ‚przetrwam’

 

Kiedy: 5.07.2017, godz. 12:00

Gdzie: Teatr Baj Pomorski, ul. Piernikarska 9, 87-100 Toruń

Bilety: 10 zł