Inauguracja sezonu – śródziemnomorski czar || 15.09.2017 ||

Wykonawcy:
Agata Szymczewska /skrzypce/
Mariusz Smolij /dyrygent/
Toruńska Orkiestra Symfoniczna

W programie:
G. Verdi – Uwertura z opery La Forza del Destino („Moc przeznaczenia”)
E. Chausson – Poeme, op. 25
M. Ravel – Tzigane
G. Giménez – Intermezzo z opery La Boda de Luis Alonso
O. Respighi – Pinie Rzymskie

Podczas koncertu inaugurującego  XXXIX sezon artystyczny zabierzemy Państwa w muzyczną podróż, w trakcie której zaprezentowane zostaną najwybitniejsze dzieła cenionych kompozytorów z kręgu krajów śródziemnomorskich.
Piątkowy wieczór pełen ekspresji i barw rozpoczniemy uwerturą do opery Moc Przeznaczenia Włocha – Giuseppe Verdiego, uznaną  za najpiękniejszą w jego karierze kompozytorskiej. W specjalnie przygotowanym programie, autorstwa dyrektora artystycznego TOS – Mariusza Smolija, znajdą się ponadto: wirtuozowskie, przeplatające się ekstrawertyczną brawurą  Intermezzo z opery La Boda de Luis Alonso autorstwa Hiszpana – Gerónimo Giméneza oraz poemat symfoniczny  Pinie Rzymskie – Włocha – Ottorino Respighiego. Utwór ów, skomponowany na powiększony skład symfoniczny, ilustruje cztery drzewa piniowe, o każdej porze dnia i nocy, które dumnie prezentują się  w różnych lokalizacjach Rzymu.

Solistką koncertu inauguracyjnego będzie niezwykle utalentowana i utytułowana skrzypaczka – Agata Szymczewska, laureatka I nagrody, Złotego Medalu oraz Nagrody Publiczności TVP Kultura w XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu oraz  I nagrodą na Internationaler Violiwettbewerb „Zell an der Pram” w Austrii. W jej wykonaniu, przy akompaniamencie Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej zabrzmią kompozycje francuzów – Maurice Ravela oraz Ernesta Chaussona.
Tzigane Ravela to dzieło, które w zamiarze ma skrzyć się wszystkimi dostępnymi barwami skrzypiec, jakie można na nich uzyskać, Poeme op.25 z kolei charakteryzuje wyraźnie odmienny, z ducha romantyczny typ wirtuozerii skrzypcowej.

Podczas koncertu będzie możliwość bezpłatnego pozostawienia dziecka w wieku 5-10 lat pod opieką wykwalifikowanego personelu w ramach akcji TOS – „Dzieciaki Sym-foniaki” Zapisów można dokonywać pod numerem: +48 602 253 809 lub mailem: edukacja@tos.art.pl

 

Bilety:
40 zł – normalny
30 zł – ulgowy

 

Kiedy: 15.09.2017, godzi. 19:00

Gdzie: CKK Jordanki, ul. Aleja Solidarności 1-3