Paulina Helbik – publiczna obrona dyplomu „Szafa” ||20.09.2017||

20 września, o godz. 10, w Kulturhauz, mamy przyjemność zaprosić Państwa na obronę dyplomu „Szafa” Pauliny Helbik, realizowany pod kierunkiem dr hab. Alicji Majewskiej, prof. UMK. Wystawę będzie można oglądać również podczas trwających w Kulturhauz wydarzeń wrześniowych lub umówić się na indywidualne oprowadzanie. Zapraszamy!

„Szafa”

Praca jest próbą zmierzenia się z problemem przytłaczającego nadmiaru rzeczy, które z witryn i reklam – kuszą, a kupowane- trafiają w prywatne przestrzenie stając się częścią naszego życia. To co niezbędne, w nadmiarze staje się bezużyteczną masą.

Zbudowałam ażurowy obiekt – szafę , który jest kolażem miejsc i doświadczeń . Poskładany z nowych i starych belek stanowi stabilną, wertykalną konstrukcję, a mentalnie pozorną granicę rzeczy. Zamykam w nim przedmioty, których nie jest już w stanie pomieścić. Tworzą one układ sieci – specyficznej tkanki: nakładają się na siebie, piętrzą i przecinają. Ujednolicam ten chaotyczny zbiór wspólną barwą, materiałem i sposobem konstruowania. Elementy mają przywodzić na myśl nie nowe przedmioty lecz zużyte pozostałości po nich. Przedmiot jest nie tylko użytecznym narzędziem, jest także wyrazem naszych potrzeb nawyków, śladem pamięci po kimś i po czymś, odbiciem lęków i wyobrażeń. Stworzenie tej pracy również wiązało się z gromadzeniem, a sam proces twórczy związany jest wytwarzaniem przedmiotów. Jednak w pewien sposób uwalniam rzeczy, wystawiając je na ocenę i interpretację odbiorców. Na szafę patrzę z dystansem, a rzeczy nie należą już do mnie.

0 Komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?
Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *