Nie/codzienne dzieła sztuki. Mieszkania i domy artystów ||17.01.2018||

Zapraszamy na pierwsze w nowym roku spotkanie z cyklu (Nie)codzienne dzieła sztuki. Jerzy Brukwicki będzie tym razem opowiadał o mieszkaniach i domach artystów. 17 stycznia (środa), godz. 18, CSW – do zobaczenia!

Wnętrze mieszkalne odzwierciedla tryb życia jego właściciela, antycypuje upodobania i przyzwyczajenia, określa rodzaj zajęć i zainteresowań. Definiuje jego indywidualność, staje się jedynym w swoim rodzaju dowodem tożsamości człowieka. Mieszkania, domy i pracownie artystów przybierają przeróżne formy, nieoczekiwane rozwiązania estetyczne i funkcjonalne. Inspirują je niebanalna wyobraźnia, tematyka i klimat twórczości, poglądy i przekonania ich mieszkańców. Zmaterializowane w konkretnych przestrzeniach, wyróżniających się niezwykłą atmosferą i kolorystyką, utożsamiają się z wyobrażeniami artystów o sensie życia, urodzie i różnorodności świata, a treści i dylematy ich działalności przeplatają się z realiami codzienności.

Dla artystów nieustanne podróżujących, odbywających po świecie liczne życiowe i artystyczne wędrówki dom stał się symbolem powrotu do stron rodzinnych, bliskich, zmaterializowaniem wspomnień, wymarzoną przystanią życiową, identyfikowaną z Itaką Odyseusza. Tak było w przypadku Tadeusza Kantora (1915-1990), który swój dom – drewniany, kryty gontem, z murowaną basztą – zbudował we wsi Hucisko, niedaleko Wieliczki pod koniec życia.
Jak wyglądają miejsca pracy i wypoczynku artystów? Czy są to wnętrza magiczne, zbudowane z osobliwych mebli i przedmiotów? Czy puste przestrzenie światła i koloru?

Wstęp wolny!