Niepodlegli 18-18: czytania performatywne i debata

27-11-2018

Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, 02.12.2018 (niedziela), godz. 16.00


Co wiemy na temat stosunków polsko-litewskich? Jak mówić i pisać o często skomplikowanej historii? Jaką rolę odgrywa współczesny dramat w opowiadaniu o relacjach pomiędzy Polakami i Litwinami?

2 grudnia zapraszamy na czytania performatywne dramatów: „Niepodległe 18-18” Martyny Wawrzyniak i „Przenikania” Matasa Vildžiusa.

Teksty są efektem warsztatów dramaturgicznych „Niepodlegli 18-18”. Zorganizował je Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu wspólnie z litewskim Teatrem Dramatycznym im. Juozasa Militnisa w Poniewieżu z okazji stulecia odzyskania niepodległości. Do udziału w projekcie zaproszono dramaturżki i dramaturgów z Polski i Litwy. Efektem warsztatów są autorskie teksty na temat współczesnych stosunków polsko-litewskich i odzyskania niepodległości przez oba kraje w roku 1918. 

Po czytaniach, o godz. 19.00, odbędzie się debata, której gościem będzie litewski historyk Laurynas Vaičiūnas.

Scena na zapleczu

2 grudnia (niedziela) 2018 r.

godz. 16.00 – Martyna Wawrzyniak „Niepodległe 18-18”

godz. 17.30 – Matas Vildžius „Przenikania”


Wejściówki w cenie 5 zł można odbierać w Biurze Obsługi Widzów od 26 listopada.


godz. 19.00

Debata „Teatr i historia. Relacje polsko-litewskie w dramacie współczesnym”.

Wstęp wolny


Czytanie i debatę dofinansowano z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.


Martyna Wawrzyniak Studentka V roku WRD w PWST w Krakowie, specjalność: dramaturg teatru. Asystowała przy spektaklu dyplomowym IV roku Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie ,,Amok. Pani Koma zbliża się! ” w reżyserii Marcina Libera. Zrealizowała czytanie performatywne tekstu Scaby Szekely’ego ,,Czy lubicie banany, towarzysze?” w Teatrze im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Członkini i współzałożycielka Pracowni Dramaturgicznej PWST Kraków (pod opieką pedagogiczną Igi Gańczarczyk; projekty realizowane: „archiwum//lab.”, „Inny Teatr”).


Matas Vildžius Litewski scenarzysta i dramatopisarz, student II roku scenariopisarstwa w Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru. Autor m.in. scenariusza do filmu „Retrieve independence“ (reż. S. Baradinskas) oraz sztuki „Įsiliejimai“. Obecnie pracuje nad swoją drugą sztuką 

„Alice”.


Laurynas VaičiūnasOd 2013 dyrektor wydawnictwa Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu, Kasztelan Zamku na wodzie w Wojnowicach, animator kultury. Absolwent School of Slavonic and Eastern European Studies University College London.