Halka Filmowa

06-11-2019

Aula UMK, 15.11.2019 (piątek), godz. 19.00


Halka to bodaj najpopularniejsza opera Stanisława Moniuszki. Należy do najczęściej wystawianych polskich dzieł, uważana z resztą za pierwszą operę narodową. Opowiada historię młodej dziewczyny Halki, która więziona przez panicza Janusza zachodzi w ciążę. Wmawiając sobie, że ojciec dziecka odwzajemnia jej miłość, liczy na zamążpójście i szczęśliwe życie u boku ukochanego. Niestety dzieje się inaczej. Janusz postanawia ożenić się z Zosią pochodzącą, w przeciwieństwie do głównej bohaterki, ze szlacheckiej rodziny. Zakochany w Halce Jontek, próbuje uzmysłowić dziewczynie, że jej plany względem Janusz nie mają szansy się powieść. Ta jednak nie wierzy mu dopóki nie widzi ukochanego wraz z Zosią przed ołtarzem. Załamana całą sytuacją rzuca się w wir rzeki.

Toruńska Orkiestra Symfoniczna przygotowała specjalną wersję wystawienia tej opery. Na scenie pojawią się znakomici soliści a za wykonawcami pojawi się ekran, na którym wyświetlana będzie filmowa niema wersja Halki z 1929/32 roku. Film co prawda nie jest wiernym odzwierciedleniem libretta Włodzimierza Wolskiego ale wykorzystuje jego główny motyw. Z pewnością będzie to niesamowita okazja ujrzeć film z w muzyką wykonywaną na żywo!

Wystąpią:
Marcelina Beucher Sopran -  sopran
Mariusz Godlewski - baryton
Rafał Bartmiński – tenor
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Katarzyna Tomala – dyrygent
Jerzy Snakowski - prowadzenia


W programie:
S. Moniuszko – Halka wraz z projekcją filmu Halka (1929/32)

Bilety do kupienia w kasie CKK Jordanki oraz na stronie: https://biletytos.pl/rezerwacja/numerowane.html?id=535 oraz na godzinę przed wydarzeniem w AULI UMK

Koncert w ramach Abonamentu listopad 2019. Szczegóły: https://bit.ly/31kOaEl

Pozostałe wydarzenia 41. sezonu artystycznego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej: www.tos.art.pl

Rezerwacja dla grup zorganizowanych :
tel. kom. +48 790 206 810
e-mail: k.olszewska@tos.art.pl