Mała Rapsodia Polska i Tomasz Karolak w Toruniu

23-10-2018

Aula UMK, 8.11.2018 (czwartek), godz. 18:00


Toruńskie obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości przyjmą muzyczny charakter już 8 listopada w Auli UMK wydarzeniem łączącym w sobie podniosły charakter uroczystości i radosny nastrój świętowania. Jego pierwszą część stanowić będzie niezwykły koncert „Mała Rapsodia Polska” – niezwykłe połączenie muzyki klasycznej z malarstwem i poezją. W drugiej części wydarzenia na scenie zabrzmi zupełnie inna muzyka w wykonaniu Tomasza Karolaka i zespołu Pączki w Tłuszczu.

8 listopada o godzinie 18:00 na Auli UMK odbędzie się interesujący występ, upamiętniający setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, stworzony przez kompozytora i pianistę Janusza Blecharza. Natchnienie dla artysty stanowiły prace innego twórcy – profesora Czesława Dźwigaja, rzeźbiarza, malarza i grafika. Malarski tetraptyk zatytułowany „Mała Rapsodia Polska”, który stał się inspiracją do stworzenia widowiska, stanowić będzie multimedialną scenografię koncertu. Skomponowana przez Blecharza muzyka wykonywana będzie na żywo przez muzyków z Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, którym towarzyszyć będą chór z solistką Moniką Gębalą oraz znany z seriali „Czas honoru” i „To nie koniec świata!” aktor Artur Dziurman.

„Mała Rapsodia Polska” ma, w zamyśle autora, stanowić świadectwo patriotyzmu i znak kultywowania najwyższych wartości narodowych, stając się symbolem i przesłaniem do młodego pokolenia. Widowisko ma przypomnieć odbiorcom jak istotnym wydarzeniem było ogłoszenie przed stu laty Niepodległości naszego narodu i ustanowienie II Rzeczypospolitej Polskiej.

Mała Rapsodia Polska i Tomasz Karolak z Pączkami w Tłuszczu

Zaproszona do współpracy przy projekcie Orkiestra Akademii Beethovenowskiej idealnie wpasowuje się w założenia twórców, chcących dotrzeć do młodego pokolenia. Jej członkami są najwybitniejsi studenci i absolwenci europejskich wyższych szkół muzycznych między innymi z Polski, Nieniec, Brukseli czy Paryża – przedstawiciele młodego pokolenia muzyków. Zespół od początku swojego istnienia gości na najważniejszych festiwalach muzycznych i najsłynniejszych scenach świata.

W drugiej części koncertu toruńskiej publiczności zaprezentuje się, ze swoim autorskim repertuarem, aktor filmowy i teatralny Tomasz Karolak wraz z zespołem Pączki w Tłuszczu. Muzycy zaproponują zupełnie inne, rockowo-popowe podejście do świętowania tego niezwykłego jubileuszu, jakim jest stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Bilety na wydarzenie będą dostępne w sprzedaży od 22 października w kasie CKK Jordanki (Al. Solidarności 1-3) oraz w sklepie „Pamiątki pod Ratuszem” (ul. Rynek Staromiejski 1). Ceny biletów w zależności od sektora wynoszą 25 zł i 15 zł.

Obowiązuje również specjalna zniżka dla posiadaczy Karty Seniora oraz Karty Dużej Rodziny. Ich posiadacze będą mogli zakupić bilety w cenie 10 zł.

***

Organizatorami koncertu „Mała Rapsodia Polska” oraz Tomasz Karolak z zespołem Pączki w Tłuszczu są Urząd Miasta Torunia i Toruńska Agenda Kulturalna.

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.


[fot. materiały organizatora]