Sty
20
sob
INNE – I LO – DZIEŃ KOMIKSU @ I Liceum Ogólnokształcące
Sty 20 całodniowy

 

DZIEŃ KOMIKSU

 

Opis wydarzenia: 

Impreza jest skierowana nie tylko do społeczności szkolnej, lecz do wszystkich  miłośników komiksu z Torunia i okolic. Wśród naszych gości pojawią się takie osobistości jak Joanna „Kiciputek” Babis, Michał „Śledziu” Śledziński, Jakub „Dem3000” Dębski, Piotr „Śmiechu” Wojciechowski i inni. Twórcy nie tylko poprowadzą spotkania autorskie, ale także warsztaty, podczas których będzie można rozszerzyć swoje umiejętności. Pierwszego dnia przewidujemy również koncert oraz wystawę, dla dopełnienia wrażeń audiowizualnych.

Oferujemy także konkurs na najlepszy ośmiostronicowy komiks. Prace można nadsyłać do 10 stycznia.

 

Data: 19.01.2018 (Całodzienne) — 20.01.2018 (Całodzienne)

Miejsce: Zaułek Prosowy 1

Organizator: I Liceum Ogólnokształcące

Kategoria wydarzenia: Inne
INNE – KSIĄŻNICA KOPERNIKAŃSKA – TURNIEJ W GRĘ KARMAKA @ Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska
Sty 20@10:45

 

TURNIEJ W GRĘ KARMAKA

 

Opis wydarzenia: 

Karmaka jest strategiczną grą karcianą, w której gracze powoli wspinają się po szczeblach Karmicznej Drabiny. Rozpoczynają grę jako małe, niewiele znaczące żuczki. Gracz, który wejdzie na sam szczyt drabiny, dostąpi najwyższej formy bytu. Zanim zaczniemy turniejowe zmagania, pokażemy, jak grać w Karmakę (od godz. 10.45). Walka o najwyższą formę bytu rozpocznie się o godz. 12.00.

Turniej organizowany we współpracy wydawnictwem Fox Games.

 

Data: 20.01.2018 10:45

Miejsce: Książnica Kopernikańska, ul. Słowackiego 8

Organizator: Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska

Kategoria wydarzenia: Inne
INNE – DOM MUZ – BAL PRZEBIERAŃCÓW DLA DZIECI @ Dom Muz
Sty 20@14:00

BAL PRZEBIERAŃCÓW DLA DZIECI

 

Opis wydarzenia: 

W programie zabawa przy muzyce, konkursy i zabawy.

Wstęp 5 zł.

Prowadzenie: Agnieszka Dąbrowska

 

Data: 20.01.2018 14:00

Miejsce: Dom Muz, ul. Poznańska

Organizator: Dom Muz

Kategoria wydarzenia: Inne
Sty
21
nie
INNE – MUZEUM OKRĘGOWE – DZIEŃ BABCI I DZIADKA W MUZEUM @ Muzeum Okręgowe w Toruniu
Sty 21@10:00

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W MUZEUM

 

Opis wydarzenia: 
  • Kamienica pod Gwiazdą: Moda kraju kwitnącej wiśni, godz. 11.00, 12.30

Rodzinne spotkanie edukacyjne. Uczestnicy dowiedzą się, czym jest kimono, jak się je zakłada i jakie funkcje pełni. Pogadanka z pokazem uzupełniona zostanie o wiadomości na temat rodzaju kimon, motywów zdobniczych występujących na tkaninach oraz elementów ubioru uzupełniających tradycyjny strój japoński, takich jak: pas obi i buty geta. Zapraszamy Babcie i Dziadków z wnukami

  • Ratusz Staromiejski: Tajemnica Ratusza, w godz. 10.00-16.00

Rodzinna gra edukacyjna, skierowana w sposób szczególny do zespołów, w skład których wchodzą Babcie, Dziadkowie i wnuki. Gra polega na rozwiązywaniu różnorodnych zadań, pracy z planami, odszukiwaniu obiektów i ich rysowaniu bądź uzupełnianiu brakujących fragmentów rysunku. Wypełnione karty wezmą udział w losowaniu nagród.

  • Muzeum Toruńskiego Piernika: Piernikowy Dzień Babci i Dziadka, w godz. 10.00-16.00

Bilet wstępu: 5 zł. Uwaga! Babcie i dziadkowie – wstęp bezpłatny. Zgłoszenia: Dział Edukacji, tel. 56 660-56-32, -05, -31

 

Data: 21.01.2018 10:00 — 16:00

Miejsce: Muzeum Okręgowe

Organizator: Muzeum Okręgowe w Toruniu

Kategoria wydarzenia: Inne
Sty
22
pon
INNE – KSIĄŻNICA KOPERNIKAŃSKA – GRAMY W BILARD INDYJSKI @ Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska
Sty 22@17:00

 

GRAMY W BILARD INDYJSKI

 

Opis wydarzenia:

Bilard indyjski (inaczej Carrom) to połączenie bilardu, snookera i gry w… kapsle. Carrom uczy koncentracji, precyzji i taktycznego myślenia. Partia bilardu indyjskiego jest rozgrywana na kwadratowym stole, zawodnicy grają w pozycji siedzącej. Ich celem jest wbicie wszystkich posiadanych krążków do łuz umieszczonych w rogach stołu. Wbrew pozorom nie jest to łatwe. W Carrom można grać jeden na jeden lub w parach (debel). Do Waszej dyspozycji będą 4 stoły.

Gramy w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej, od godz. 17 do 19. W styczniu zapraszamy na cztery spotkania – 8, 15, 22 i 29. Udział jest bezpłatny. Popołudnia z bilardem indyjskim zostały przygotowane we współpracy z Toruńskim Klubem Carrom.

 

Data: 8, 15, 22 i 29.01.2018; 17:00

Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska, Słowackiego 8

Kategoria: inne

INNE – OD NOWA – SLAM POETYCKI @ Akademickie Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa"
Sty 22@20:00

 

SLAM POETYCKI

 

Opis wydarzenia: 

Skrzyżowanie poezji i performance’u, stawiające na pierwszym miejscu kontakt poety z ludźmi, którzy słuchają jego wierszy. Słowo slam określa również imprezę, podczas której artyści przedstawiają swoje teksty, a publiczność ocenia na bieżąco zarówno treść wierszy, jak i umiejętności oratorskie poety i wyłania najlepszego autora wieczoru.

Wstęp wolny

 

Data: 22.01.2018 20:00

Miejsce: Od Nowa, ul. Gagarina 37 a

Organizator: Akademickie Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa

Kategoria wydarzenia: Inne
Sty
25
czw
INNE – DOM MUZ – KARNAWAŁOWA DYSKOTEKA DLA DZIECI @ Dom Muz
Sty 25@16:00

KARNAWAŁOWA DYSKOTEKA DLA DZIECI

 

Opis wydarzenia: 

Dla dzieci w wieku 7-15 lat

W programie tańce i zabawy przy muzyce oraz poczęstunek.

Wstęp wolny

 

Data: 25.01.2018 16:00

Miejsce: Dom Muz, ul. Okólna 169

Organizator: Dom Muz

Kategoria wydarzenia: Inne
Sty
26
pt
INNE – WEJŚCIÓWKA – LOŻA KOPERNIKA @ Galeria i Kawiarnia Wejściówka
Sty 26@21:00

LOŻA KOPERNIKA

 

Opis wydarzenia:

Loża Kopernika opiera się na wyjątkowym w Polsce rodowodzie kabaretu literackiego, gdzie prócz dowcipnych skeczów komentujących rzeczywistość współczesną, posłuchać można lirycznej piosenki aktorskiej, czy też odkopanych w głębokich kazamatach literatury tekstów zupełnie nie scenicznych.

W drugim programie kabaretu literackiego Loża Kopernika nagromadziły się międzyludzkie uczucia, flirty i erotyka. W programie znalazły swoje miejsce piosenki aktorskie, skecze i monologi w różny sposób związane z tematem… miłości. Przy pianinie zasiądzie Igor Nowicki, na scenie wystąpią aktorzy Teatru Horzycy. W kawiarnianej atmosferze usłyszymy zarówno klasyków, jak i autorów współczesnych, teksty inspirowane postami z sieci, a także wpisami z portali randkowych. Nie zabraknie również dowcipnych i celnych komentarzy na temat aktualnych wydarzeń. Będzie wesoło,  a momentami refleksyjnie.  Zapraszamy zakochanych, poszukujących miłości oraz wszystkich tych, którzy chcą spędzić niezapomniany wieczór w gościnnym wnętrzu Kawiarni Wejściówka, mieszczącej się w piwnicy pod Teatrem.

NAZWA KABARETU

Dlaczego LOŻA? Bo jak to w kabarecie, będzie to nieraz miejsce szydercze. Będzie to także, jak w lożach masońskich, miejsce wymagające wtajemniczenia i przyłączenia do tajnej grupy wybrańców, którzy spotykając się pod osłoną nocy, w atmosferze rytuału literacko-muzycznego, raczyć się będą wspólnym biesiadowaniem kabaretowym.

W loży jest wygodnie, w loży jest nieraz pełno śmiechu, ale i teatralnej grozy.

A Kopernik? Co ma do tego Kopernik? Po pierwsze, gdyby masoneria istniała w czasach Kopernika, zapewne należałby do loży. Spróbujmy więc stworzyć mu nieco wykrzywioną lożę teatralną. Nasz Kopernik to prawdziwy super-bohater. Pochodzi z Torunia, jest naukowcem, wynalazcą, nieco szalony i emocjonalny, ale bardzo inteligentny. Dobrze wie, co czym kręci. Jest wegetarianinem, uwielbia koper.

TEKSTY

Kabaret literacki LOŻA KOPERNIKA swój pierwszy program opiera na klasycznych tekstach. Stare szpargały i literackie rupiecie spróbujemy zetknąć ze współczesnością. Pojawią się nowe interpretacje znanej literatury kabaretowej, nowe teksty zestawione z klasyczną oprawą, stare nuty grane na starym pianinie z towarzyszeniem nowego głosu i w nowej aranżacji. Może być śmiesznie, aż do zagrożenia życia, więc wejście jest możliwe jedynie na własną odpowiedzialność. Może być również lirycznie i muzycznie. Loża sięga inspiracjami zarówno do oryginalnych kabaretów francuskich i niemieckich, ale przede wszystkim do polskiej tradycji Zielonego Balonika, Piwnicy pod Baranami, czy warszawskich Skamandrytów i Dudka. Pierwszy program będzie łączył motyw czarów, wiedźm i tajemnicy historii miasta i historii teatru.

KTO NA SCENIE

Na scenie kabaretu zobaczymy aktorów Teatru Horzycy, a być może od czasu do czasu i aktorów gościnnych. Niektórzy będą również autorami tekstów. Podstawowym instrumentem towarzyszącym kabaretowi będzie pianino – nowy stały mieszkaniec Wejściówki. W akompaniamencie zabrzmią także inne instrumenty – skrzypce, gitara, a może coś więcej…

WIDOWNIA

Podstawowym warunkiem niezbędnej bliskości między widzami a aktorami w kabarecie literackim jest jego kameralność. Przestrzeń piwnicy teatru, gdzie na co dzień funkcjonuje kawiarnia Wejściówka, jest ciasna i klimatyczna. Widzowie zasiądą na kanapach oraz przy małych czteroosobowych stolikach. Można pić, można się głośno śmiać i płakać. Przed i po spektaklu można także skosztować pysznego sernika lub szarlotki z Wejściówkowej kuchni.


Udział biorą: Małgorzata Abramowicz, Maria Kierzkowska, Julia Sobiesiak, Mirosława Sobik Kosowska, Matylda Podfilipska, Jolanta Teska , Agnieszka Wawrzkiewicz, Paweł Kowalski , Niko Niakas, Igor Nowicki
Paweł Tchórzelski, Arkadiusz Walesiak

 

 

Data: 12.01.2018 i 26.01.2018; 21:00

Miejsce: Galeria i Kawiarnia Wejściówka, Plac Teatralny 1

Kategoria: inne

Sty
28
nie
INNE – TEATR HORZYCY – „MÓJ WYSOCKI” – RECITAL Z OKAZJI 80. ROCZNICY URODZIN WŁADIMIRA WYSOCKIEGO @ Teatr im. Wilama Horzycy
Sty 28@16:00

 

„MÓJ WYSOCKI” – RECITAL Z OKAZJI 80. ROCZNICY URODZIN WŁADIMIRA WYSOCKIEGO

 

Opis wydarzenia:

Władimir Wysocki – genialny i niepokorny bard, poeta i aktor, który protestował przeciwko reżimowi ZSRR. Za życia nie doczekał się publikacji swoich wierszy, a mimo to jego przejmujące teksty i charakterystyczny głos były znane na całym świecie. Kiedy zmarł, jego fani na znak żałoby palili w ogniskach swoje gitary. Zapraszamy na wyjątkowy, kameralny recital z okazji 80. rocznicy urodzin Władimira Wysockiego. Najpiękniejsze ballady, m.in. o miłości i pragnieniu wolności, wykona dla Państwa duet – Grzegorz Wiśniewski z córką, Zuzanną Wiśniewską. Będzie im towarzyszyć Andrzej Gulczyński – znakomity kontrabasista i muzyk jazzowy.

Występują: Zuzanna Wiśniewska, Andrzej Gulczyński, Grzegorz Wiśniewski

28 stycznia 2018 r. (niedziela), godz. 16.00 na Scenie na Zapleczu

Cena biletu: 20 zł

 

 

Data: 28.01.2018; 16:00

Miejsce: Teatr im. Wilama Horzycy; Plac Teatralny 1

Kategoria: inne

Sty
29
pon
INNE – KSIĄŻNICA KOPERNIKAŃSKA – GRAMY W BILARD INDYJSKI @ Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska
Sty 29@17:00

 

GRAMY W BILARD INDYJSKI

 

Opis wydarzenia:

Bilard indyjski (inaczej Carrom) to połączenie bilardu, snookera i gry w… kapsle. Carrom uczy koncentracji, precyzji i taktycznego myślenia. Partia bilardu indyjskiego jest rozgrywana na kwadratowym stole, zawodnicy grają w pozycji siedzącej. Ich celem jest wbicie wszystkich posiadanych krążków do łuz umieszczonych w rogach stołu. Wbrew pozorom nie jest to łatwe. W Carrom można grać jeden na jeden lub w parach (debel). Do Waszej dyspozycji będą 4 stoły.

Gramy w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej, od godz. 17 do 19. W styczniu zapraszamy na cztery spotkania – 8, 15, 22 i 29. Udział jest bezpłatny. Popołudnia z bilardem indyjskim zostały przygotowane we współpracy z Toruńskim Klubem Carrom.

 

Data: 8, 15, 22 i 29.01.2018; 17:00

Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska, Słowackiego 8

Kategoria: inne

INNE – CSW – WIECZÓR SCRABBLOWY @ Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu
Sty 29@18:00

 

WIECZÓR SCRABBLOWY

 

Opis wydarzenia:

Wieczorne, zimowe rozgrywki Scrabble w Czytelni. Dla wytrawnych graczy to okazja, żeby zmierzyć się z innymi pasjonatami w tzw. realu, a nie przed ekranem komputera, a dla początkujących – początek wspaniałej przygody z najpopularniejszą i najbardziej uzależniającą grą słowną na świecie.

 

Wstęp wolny

Data: 29.01.2018 18:00 — 21:00

Miejsce: Wały gen. Sikorskiego 13

Organizator: Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu

Kategoria wydarzenia: Inne