Artus Slam No. 1
-
Dodano: 09:47 27 października 2009
Kiedy: w dniu 2009-10-29 godzina 18:00
Gdzie: Dwór Artusa
Bilety: Wstęp wolny
Kategorie: Spotkania, Wiadomości, Wydarzenia
Tagi: Dwór Artusa, Kafeteria Struna Światła, Spotkania, za darmo
29 października przypada 85. rocznica urodzin Zbigniewa Herberta. Z tej okazji Dwór Artusa zaprasza na slam poetycki. Organizatorzy są przekonani, że taka forma kontaktu z poezją z pewnością spodobałaby się Herbertowi. Impreza rozpocznie się o godz. 18. Wstęp wolny.
Swoisty festiwal słowa mówionego, jakim jest slam, został „wynaleziony” w USA, w Polsce pierwszy „pojedynek poetów” odbył się w 2003 r.
Spotkania z poezją kojarzyły się do tej pory, szczególnie młodym ludziom, z powagą i często nudą, dziś odrodzone jako slam zyskały nową, atrakcyjną i przede wszystkim żywą formę. Slam to skrzyżowanie wieczoru poetyckiego z performensem, jednak używanie jakichkolwiek rekwizytów lub instrumentów jest zabronione. Każdy uczestnik ma 3 min na zaprezentowanie swojego utworu. ZWycięzcę wybiera publiczność. Jest i nagroda, zwykle pieniężna. 28 października slam-winner otrzyma tysiąc złotych.
Spotkanie poprowadzi Dominik Rokosz (1981), kulturoznawca, autor sztuk teatralnych, wiceprzewodniczący koła naukowego filmoznawców na UAM, laureat konkursów poetyckich, animator życia kulturalnego – organizator slamów w Poznaniu, Inowrocławiu i toruńskiej Od Nowie. Rokosz jest mistrzem Polski w slamie poetyckim. Po zwycięstwie na Spoke’n'Word Festiwalu w CSW w Warszawie wziął udział w mistrzostwach świata w poezji – Coupe d Monde – w Bobigny (2008). Laureat slamów w Toruniu, Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Solcu Kujawskim, uczestnik slamów w Londynie. Autor tomu „wiersze żebrane”. Jego wiersze zostały zamieszczone w antologii światowego slamu poetyckiego.
Dwór Artusa
Rynek Staromiejski 6
www.artus.torun.pl
kasa@artus.torun.pl
tel.: (56) 655 49 39 wew. 22









