BULWAR / O energii w kuj.-pom.
-
Dodano: 21:40 15 listopada 2011
Kiedy: w dniu 2011-11-16 godzina 18:00
Gdzie: Hotel Bulwar
Bilety: wstęp wolny
Kategorie: Inne, Spotkania, Wiadomości, Wydarzenia
Tagi: Hotel Bulwar, Inne, Spotkania, za darmo
Otwarta debata o polityce energetycznej regionu w Hotelu Bulwar!
W środę, 16 listopada, w Hotelu Bulwar odbędzie się debata o polityce energetycznej regionu kujawsko-pomorskiego. Spotkanie – w ramach cyklu Akademia Myśli Społecznej – zorganizowała toruńska Pracownia Zrównoważonego Rozwoju. Ma ono zapoczątkować dyskusję na temat problemów i wyzwań związanych z energetyką w województwie kujawsko-pomorskim.
W spotkaniu wezmą udział zarówno niezależni eksperci, jak i przedstawiciele władz wojewódzkich, a także włodarze gmin. Spotkanie, które rozpocznie się o godzinie 18.00 w toruńskim Hotelu Bulwar poprowadzi dziennikarz Piotr Majewski. W spotkaniu udział wezmą:
• Andrzej Kassenberg – Prezes Instytutu na Rzecz Ekorozwoju;
• Dariusz Szwed – Przewodniczący partii Zieloni 2004;
• Grzegorz Skarżyński – Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej;
• Małgorzata Walter – Dyrektor Departamentu Środowiska Kujawsko – Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego;
• Maciej Krużewski – Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej Kujawsko – Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego;
• Antoni Pawski – Dyrektor Biura Planowania Przestrzennego i Regionalnego we Włocławku;
• Marek Machnikowski – Wojewódzki Konserwator Przyrody, zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy;
• Krzysztof Abriszewski – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu;
• Parlamentarzyści z województwa Kujawsko – Pomorskiego;
• Radni Sejmiku Województwa Kujawsko – Pomorskiego;
• Prezydenci, Burmistrzowie i Wójtowie gmin Województwa Kujawsko – Pomorskiego.„Jako organizacja stojąca na straży demokracji i zrównoważonego rozwoju w naszym województwie, uważamy że społeczeństwo nie może być wykluczone z debaty o tym, jak kształtujemy naszą politykę w tym zakresie, a uściślając jakie źródła pozyskiwania energii chcemy wspierać, a jakie ograniczać. Chcielibyśmy, aby zorganizowana przez nas debata zapoczątkowała konstruktywny dialog pomiędzy społecznością województwa a władzami” – mówi Piotr Wielgus z Pracowni Zrównoważonego Rozwoju.
Bezpośrednim przyczynkiem do debaty były doniesienia medialne na temat planowanych przez marszałka województwa ograniczeń w rozwoju energetyki wiatrowej, jak również wsparcie jakiego zarząd województwa udziela dla rozwoju wydobycia gazu łupkowego.
„Polityka energetyczna jest jedynym z kluczowych problemów, z jakimi musi poradzić sobie Polska w najbliższych latach. Nie może być ona kształtowana bez konsultacji z mieszkańcami regionu, nieuzgadniana ze wszystkimi stronami czy tworzona w oparciu o lekceważenie wytycznych UE oraz dyrektyw środowiskowych” – podsumowuje Piotr Wielgus.Zdaniem organizatorów debaty, zapadające decyzje nie powinny odbywać się bez udziału wszystkich zainteresowanych stron. Dlatego niezbędny jest dialog na ten temat z udziałem mieszkańców, organizacji pozarządowych, władz poszczególnych gmin, radnych wojewódzkich i parlamentarzystów. Pierwszym jego etapem, będzie publiczna debata, na którą oprócz wszystkich zainteresowanych stron, zaproszeni zostali zewnętrzni eksperci.
Więcej informacji na: www.pzr.org.pl, www.ams.org.pl, www.facebook.com/FundacjaPZR
16.11.2011 r., godz. 18
wstęp wolny
Hotel Bulwar
ul. Bulwar Filadelfijski 18
www.hotelbulwar.pl









