Na arce o ósmej?
-
Dodano: 06:06 10 marca 2010
Kiedy: w dniach od 2010-04-27 do 2010-04-30 - godzina 09:30
Gdzie: Baj Pomorski
Bilety: 14 zł
Kategorie: Spektakle, Wiadomości, Wydarzenia
Tagi: Spektakle, Teatr Baj Pomorski
Opowieścią o Bogu, który jest we wszystkim, co nas otacza, jest najnowsze przedstawienie Baja Pomorskiego ?Na Arce o ósmej? wyreżyserowane przez Pawła Aignera. W historię biblijnego potopu wprowadzą młodych widzów… pingwiny.
Trzech czarno-białych bohaterów poznajemy w momencie, gdy dyskutują na temat otaczającego nas świata oraz Tego, który go stworzył. Nie jest to jednak koturnowa dyskusja przypominająca ciężkie teologiczne rozprawy. Niemiecki dramaturg Ulrich Hub w świetnie rozpisanych dialogach temat podaje lekko i finezyjnie. – Nie rozmawiamy o Bogu, jak o kimś potężnym i dalekim ? opowiada Marta Parfieniuk-Białowicz, odtwórczyni roli jednego z pingwinów. – W przedstawieniu Bóg jest jakby jednym z nas, naszym kolegą.
- Pokazujemy pingwini sposób myślenia o Bogu, bardzo prosty i naiwny, ale przez to bliski dziecku ? dodaje, także grający pingwina, Krzysztof Grzęda.
Twórcy twierdzą, że dramaturgowi udało się rozpisać temat na niezwykle naturalne, jakby podsłuchane w codziennym życiu rozmowy. – Mamy tu do czynienia z postaciami, które są w pełni umotywowane psychologicznie ? stwierdza Katarzyna, asystentka reżysera. – Mają swoje słabości, kryzysy, czasami upadają, a czasami szukają siły we własnym gniewie.
Z tego sposobu potraktowania postaci wypływa forma spektaklu. Nie ma w nim lalek, aktorzy grają w żywym planie, bo ? jak twierdzą ? tylko w ten sposób w pełni prawdziwie można opowiedzieć tę historię. Ważną rolę pełnią jednak zaprojektowane przez Pavla Hubičkę kostiumy.
Pingwinią dyskusję o Bogu przerywa gołąb (Mariusz Wójtowicz), który przynosi wiadomość o mającym nadejść potopie. Ma nielotom do przekazania dwa bilety na Arkę. Cóż jednak począć, gdy pingwiny są trzy? Nie, nie zdradzimy teraz, co zrobią nasi bohaterowie. Z pewnością z ich działań mali widzowie dowiedzą się wiele o tym, czym jest przyjaźń i lojalność.
Zachętą do obejrzenia przedstawienia powinna być też świetna muzyka Piotra Klimka. Czarno-białe pingwiny i klezmerskie piosenki dorosłym widzom narzucą z pewnością dodatkowe skojarzenia, tym bardziej sugestywne, gdy na scenę wkroczy Noe (Jacek Pysiak), w czarnym płaszczu, z psem u boku, wypowiadając słowa: ?Witamy w nowym świecie?. Nie należy się jednak obawiać, że ze sceny wiać będzie grozą. Aktorzy grający w przedstawieniu z radością zapowiadają świetnie opowiedzianą, prostą ale nie pozbawioną głębi opowieść o nas samych i Bogu, który jest tuż obok.
Źródło: Magdalena Kujawa / IKAR – Toruński Informator Kulturalno-Artystyczny
Autor: Ulrich Hub. Przekład z niemieckiego: Lila Mrowińska-Lissewska. Reżyseria: Paweł Aigner. Scenografia: Pavel Hubička. Muzyka: Piotr Klimek
Spektakle: 27-30 kwietnia – godz. 9.30 i 12. Bilety: 14 zł.
Teatr Baj Pomorski
ul. Piernikarska 9
www.bajpomorski.art.pl




