11 Międzynarodowy Festiwal Sztuki na bilbordach ART MOVES 2018
Opublikowano: 5 września 2018 r.Kategorie: Festiwale
Plac Rapackiego, 07.09.2018 – 09.10.2018, otwarcie godz. 12.00
11 edycja Międzynarodowego Festiwalu Art Moves startuje 7 września w Toruniu!
Międzynarodowy Festiwal Sztuki na Bilbordach Art Moves odbędzie się w Toruniu po raz jedenasty. W tym roku impreza odbywa się pod hasłem „Kto rządzi naszym życiem: my sami, inni ludzie czy algorytmy?”. W ramach festiwalu, jak co roku, zobaczymy w przestrzeni miejskiej Torunia prace uzdolnionych debiutantów, jak i uznanych, międzynarodowych twórców. Otwarcie odbędzie się 7 września, natomiast już od początku września będzie można oglądać dzieła prezentowane na citylightach i ekranach LED.
W ciągu ostatnich kilku lat sztuka prezentowana na bilbordach stała się kulturalnym „must have”. Bilbordowe wystawy odbywają się od Teheranu, Mexico City, po Paryż, Los Angeles i Nowy York. Toruń jest jednym z prekursorów tego trendu – Art Moves jest pierwszym i jak na razie jedynym na świecie cyklicznym festiwalem promującym tego rodzaju sztukę. „Na całym świecie bilbordy kojarzą się jednoznacznie z reklamą, tylko nie w Toruniu – przez kilka jesiennych tygodni bilbord staje się w Toruniu antybilbordem. Manifestacją myśli kontestującej konsumpcjonizm, wszelkie formy intelektualnego i duchowego zniewolenia. Anglia ma swojego poruszającego sumienie Banksy’ego, my stymulujący myślenie festiwal Art Moves” – pisał o festiwalu Piotr Sarzyński w tygodniku Polityka. – Współcześnie mamy do czynienia z wszechobecną, jawną lub ukrytą reklamą oraz propagandą – mówi Rafał Góralski z Galerii Rusz, współtwórca festiwalu. Sztuka bilbordowa jest jak odtrutka, wytchnienie i chwila na refleksję w tym oszalałym, zapędzonym świecie. Bilbord ma szeroki zasięg działania, dociera do wszystkich, jest prodemokratyczny i egalitarny, przekracza życiowe i informacyjne nisze, w których funkcjonują ludzie. Zamienia miasto w wielką galerię sztuki, gdzie za darmo 24h / 7 dni w tygodniu można korzystać ze sztuki. – Festiwal ma 3 poziomy oddziaływania – mówi Joanna Górska z Galerii Rusz, współtwórca festiwalu – wymyślamy temat i kierujemy go do artystów z całego świata, którzy odpowiadają na nasze pytanie, tworząc własne prace. Najlepsze prace prezentujemy w przestrzeni miejskiej Torunia. A widzowie, inspirując się pracami, mogą znaleźć swoje własne pomysły na festiwalowy temat. Łączymy więc to, co globalne z tym, co lokalne.
W ramach tegorocznej edycji festiwalu na bilbordach, citylightach i ekranach LED zaprezentowane zostaną prace artystów z całego świata, odnoszące się do tematu przewodniego całej imprezy: Kto rządzi naszym życiem: my sami, inni ludzie czy algorytmy?
Jednym z głównych elementów festiwalu jest corocznie organizowany, międzynarodowy konkurs na najlepszą pracę bilbordową. Do wystawy konkursowej wybierane są najciekawsze prace, nadesłane przez utalentowanych artystów z całego świata. W tym roku artyści zostali zaproszeni do twórczej interpretacji hasła: „Kto rządzi naszym życiem: my sami, inni ludzie czy algorytmy?” Na tegoroczny Konkurs Sztuki na Bilbordach wpłynęło w sumie 1024 prace, nadesłane przez 562 artystów z 76 krajów świata. Otrzymaliśmy prace z Ukrainy, USA, Tajwanu, Filipin, Rosji, Kuby, Wielkiej Brytanii, Iranu i wielu innych! Wyjątkowo dużo prac otrzymaliśmy z Rosji i Iranu. Pokazuje to, że twórcom z tych państw szczególnie bliskie jest tegoroczne hasło konkursowe.
Konkursowe hasło można traktować jako metaforę procesów, zachodzących we współczesnym świecie. Świat ludzki to zbiór pojedynczych jednostek, które tworzą małe grupy, społeczeństwa i całą ziemską społeczność. Co i kto decyduje o tym, jacy jesteśmy i co robimy? My sami, codziennie podejmując decyzje i wybierając własne drogi rozwoju? Inni ludzie np. sąsiedzi, rodzina, politycy, celebryci, którzy narzucają nam swoje zdanie i własne preferencje? A może korporacje, które używając bezdusznych algorytmów śledzą nasze życie i pozyskując o nas wszelkie informacje, w sposób dla nas niewidoczny, podpowiadają nam, co mamy robić, jak się zachowywać, jak wyglądać, na kogo głosować, kogo lubić, a kogo nie? Czy w świecie, który pozornie głosi pochwałę wszelkiego indywidualizmu, a równocześnie wszystkie zjawiska, łącznie z jednostkowym życiem stara się uśrednić i podporządkować statystyce i algorytmom, jest miejsce dla prawdziwych indywidualistów? Czy w takim świecie jest w ogóle możliwe życie poza schematem?
Jury w składzie: Christine Wong Yap / artystka / Nowy York, Adam Niklewicz / artysta / North Haven, Connecticut, USA, Małgorzata Augustyniak / historyk sztuki, wiceprezes zarządu AMS SA / Warszawa, Joanna Górska / artystka, kurator, dyrektor artystyczny Festiwalu Art Moves / Toruń wyróżniło 10 prac, które zostaną pokazane we wrześniu na bilbordach. Jury za najbardziej interesującą pracę uznało projekt, którego autorkami są Ying-Hsiu, Chen i Hsiang-Ying, Chen z Tajwanu i właśnie do nich powędruje Główna Nagroda Konkursu w wysokości 5000 PLN.