13. Festiwal Rocka Progresywnego im. Tomasza Beksińskiego

Opublikowano: 17 czerwca 2019 r.
Kategorie: Festiwale

Amfiteatr przy Muzeum Etnograficznym, 6 – 7.07.2019 (sobota i niedziela), godz. 15.30


W dniach 6 – 7 lipca 2019 roku, w Toruniu odbędzie się 13. Festiwal Rocka Progresywnego im. Tomasza Beksińskiego. Miejscem imprezy ponownie będzie malowniczy Amfiteatr przy Muzeum Etnograficznym, który przepięknie wpisał się w latach poprzednich w krajobraz festiwalu. W tym roku organizator czyli Stowarzyszenie Inicjatyw Niezależnych „PROGRES” zaplanował 10 koncertów, oraz tradycyjnie szereg licznych przedsięwzięć wspierających, które złożą się na cały program Festiwalu.

PLAN FESTIWALU:

5 lipca 2019

20:00 – Before 80’s Party – Klub Muzyczny Dwa Światy (ul. Ducha Świętego)

6 lipca 2019

15:30 – rozpoczęcie Festiwalu – Wystąpią kolejno:

TENSION ZERO (Rzeszów)
LESS IS LESSIE (Wrocław)
SMASH THE CRASH (Łódź)
AMAROK (Warszawa)
TIDES FROM NEBULA (Warszawa)

po koncertach Afer 80’s Party – Klub Muzyczny Dwa Światy (ul. Ducha Świętego)

7 lipca 2019

15:30 – rozpoczęcie II dnia Festiwalu – Wystąpią kolejno:

LET SEE THIN (Łódź)
CEREUS (Warszawa)
FRONTAL CORTEX (Olsztyn)
TRKProject (Kraków)
BELIEVE (Warszawa) – koncert specjalny w 15. jubileusz zespołu

ponadto: wręczenie Nagrody im. Roberta 'RoRo’ Roszaka, oraz rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Progowa Zajawka” pod patronatem Rafała Klęka

Niewątpliwą gwiazdą tegorocznej imprezy będzie warszawska formacja TIDES FROM NEBULA, od kilku lat jedna z naszych najbardziej rozpoznawalnych grup nie tylko w Polsce, ale i po za jej granicami. Zespół przyjedzie na nasz festiwal już po raz drugi. Zagra z pewnością przekrojowy set, który ucieszy wszystkich fanów.

Drugim punktem kulminacyjnym tegorocznego Festiwalu będzie koncert specjalny formacji BELIEVE, w 15. jubileusz zespołu, który właśnie przypada w tym roku. Grupa kierowana przez Mirka Gila (czyli jednego z najbardziej zasłużonych muzyków poleskiej muzyki progowej) szykuje specjalny set, którego gościem specjalnym będzie Tomek Różycki, pierwszy wokalista Believe (i nie tylko).

Dużymi smaczkami dla fanów będą także klimatyczne występy formacji: AMAROK oraz TRKProject (dawniej The Ryszard kramarski Project). Obydwa projekty są z całą pewnością bardzo oczekiwane przez stałą część festiwalowej publiczności. Zarówno muzycy z Warszawy jak i Krakowa należą jednocześnie do absolutnej czołówki progrockowej w naszym kraju, zatem z pewnością będzie na czym „powiesić” w amfiteatrze ucho. Obydwie formacje zapowiadają, że na imprezę przywiozą zupełnie nowe albumy studyjne, w związku z tym możemy spodziewać się prawdziwej uczty muzycznej!

Skład festiwalu uzupełnią:

SMASH THE CRASH – wschodząca, nowa jakość na polskiej scenie, której muzyka oparta jest na fuzji muzyki rockowej i jazzowej, a jej najwyższą jakość gwarantują nieprzeciętne umiejętności oraz ogromne doświadczenie sceniczne muzyków łódzkiego zespołu.

FRONTAL CORTEX – zespół, który ostatnio szturmem wdziera się do rodzimej czołówki, za sprawą znakomitego, debiutanckiego albumu „Passage”, będącego niezwykłą, klimatyczną fuzją progrocka i metalu.

LESS IS LESSIE – kolejny zespół z „papierami” na granie, oraz ugruntowaną pozycją na naszej rodzimej scenie. Muzyka, która zawiera mnóstwo nawiązań muzycznych (od delikatnych dźwięków akustycznych, przez elektronikę, a nawet elementy trip-hopu, po typowe nawiązania do rocka progresywnego) potrafi bez reszty zahipnotyzować odbiorców.

CEREUS –  od jakiegoś czasu to grupa, która z powodzeniem puka do drzwi czołówki nurtu, i z pewnością niewiele już brakuje, be te wrota otworzyć. Muzyka pełna melodii, rozpostarta gdzieś pomiędzy post-rockiem a rockiem neoprogresywnym, z pewnością przypadnie do gustu wielu fanom gatunku.

TENSION ZERO – tak zwane „zwierzę sceniczne”, które właśnie dlatego swym występem otworzy tegoroczny Festiwal, w sobotnie popołudnie i da wszystkim zebranym w amfiteatrze tęgiego kopniaka, na dalszą część festiwalu. Osobną jakością zespołu jest charyzmatyczna wokalistka rzeszowskiej grupy, Dominika Kobiałka, która jeszcze nie tak dawno temu znakomicie radziła sobie w popularnym telewizyjnym show „The Voice Of Poland”!

LET SEE THIN – dla kilku muzyków tej łódzkiej formacji będzie to już trzeci występ na naszym festiwalu. A to dlatego, że kiedyś współtworzyli oni obiecującą formację Leafless Tree. Tamtego zespołu już nie ma, umiejętności i serce do grania jednak pozostały! Nowy zespół z cała pewnością nie zamierza kopiować wzorców z przeszłości. To nowa muzyka, co najmniej tak samo znakomita… To może być tak zwany „Czarny Koń” tegorocznego festiwalu. Zresztą posłuchacie sami!

Jak co roku Festiwalowi będą towarzyszyć liczne przedsięwzięcia wspierające. Będą pośród nich stałe elementy, jak choćby wręczenie Nagrody im. Roberta 'RoRo” Roszaka, którą w tym roku odbierze zespół Katedra za wydany w 2018 roku album „Człowiek Za Dużo Myślący”. Ogłoszone zostaną także wyniki konkursu fotograficznego „Progowa Zajawka”, którego patronem jest nasz nieodżałowany przyjaciel i znakomity fotograf koncertowy, Rafał Klęk. Festiwalowicze będą mogli wziąć udział w tradycyjnej Cegiełko – Loterii fantowej, i przy okazji wspomóc budżet jak by nie było niszowego, ale bardzo wartościowego festiwalu. Nie zabraknie Giełdy płyt oraz wydawnictw muzycznych, w której udział zapowiada kilka czołowych wydawnictw muzycznych a także Toruńska Giełda Winylowa. Działać będą także punkty gastronomiczne oraz kilka atrakcji, które wciąż są w fazie przygotowań, a o których Stowarzyszenie PROGRES poinformuje na łamach witryny internetowej http://sinprogres.pl/
W piątkowy i w sobotni wieczór fani muzyki progrockowej, będą mogli oderwać się nieco od wyrafinowanych i zakręconych dźwięków progrocka, by wybrać się na specjalne party, do Klubu Muzycznego Dwa Światy (ul. Ducha Świętego) gdzie przy dźwiękach muzyki z lat 80 (new romantic, synth pop, pop & rock 80’s) odbędzie się tak zwana „rockowa dyskoteka”.

Skip to content