5. Festiwal Filmowy Kino Dzieci. Ku nowej przygodzie

Opublikowano: 4 września 2018 r.
Kategorie: Festiwale

Kino Centrum Sztuki Filmowej CSW Toruń, 22-23.09.2018 oraz 29-30.09.2018, godz. 12.00 – 15.40


Harmonogram:

22.09.2018 (sobota), godz. 12:00 – „Petson i Findus – Najlepsza Gwiazdka”, animacja/aktorski, 80 min, dubbing, wiek odbiorców: 4+

22.09.2018 (sobota), godz. 14:00 – „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica”, aktorski, 85 min, dubbing, wiek odbiorców: 6+

22.09.2018 (sobota), godz. 15:40 – „Supa Modo”, aktorski, 75 min, lektor, wiek odbiorców: 9+

23.09.2018 (niedziela), godz. 12:00 – „Mirai”, animacja, 98 min, dubbing, wiek odbiorców: 6+

23.09.2018 (niedziela), godz. 14:00 – „Jestem William”, aktorski, 86 min, lektor, wiek odbiorców: 9+

29.09.2018 (sobota), godz. 12:30 – „Gordon i Paddy”, animacja, 62 min, dubbing, wiek odbiorców: 4+

29.09.2018 (sobota), godz. 14:00 – „Łowcy czarownic”, aktorski, 80 min, dubbing, wiek odbiorców: 9+

30.09.2018 (sobota), godz. 12:30 – „Kapitan Morten i Królowa Pająków” animacja, 75 min, dubbing, wiek odbiorców: 6+ 

Bilety w cenie 10 zł!

—————————-

O filmach:

„Pettson i Findus – Najlepsza Gwiazdka” („Pettersson und Findus ‒ Das schönste Weihnachten überhaupt”)
reż. Ali Samadi Ahadi
Niemcy, 2016, 82′, dubbing, aktorski
wiek odbiorców: 4+

Aktorska adaptacja uwielbianych przez dzieci książek ilustrowanych, w której para bohaterów, kot Findus i opiekujący się nim Pettson, przygotowuje się do nadchodzących Świąt.
Stary Pettson i Findus – kot o duszy krnąbrnego dziecka, przygotowują się do gwiazdki. Jest tyle do zrobienia! Trzeba znaleźć choinkę, wysprzątać, przygotować świąteczne potrawy i zrobić wiele innych poważnych rzeczy! Przygotowania nie należą do najłatwiejszych. Za oknem szaleje śnieżyca, a Pettson upiera się, że nie potrzebuje pomocy sąsiadów. Findusowi marzą się święta z przyjaciółmi, ale Pettson wstydzi się zaprosić innych na wigilijną kolację. Rezolutny kot bierze sprawy w swoje łapki. Aktorska ekranizacja przygód bohaterów doskonale znanych ze szwedzkiej serii książek ilustrowanych autorstwa Svena Nordqvista.

„Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica” („LasseMajas detektivbyrå – Det första mysteriet”)
reż. Josephine Bornebusch
Szwecja, 2018, 95’, dubbing, aktorski
wiek odbiorców: 6+

Pierwsze zlecenie dla Detektywistycznego Biura Lassego i Mai! Przed rozpoczęciem ważnego konkursu, w szkole w Valleby, znika cenna nagroda. Czy dzieciom uda się ją odnaleźć?
Bohaterowie popularnej serii filmów otrzymują pierwsze poważne zlecenie. Konkurs Hammarabi ma szansę stać się wielkim wydarzeniem w szkole w Valleby. Nagrodą jest starożytna księga, w której spisano zasady rozwiązywania sporów. Tuż przed rozpoczęciem konkursu książka znika w tajemniczych okolicznościach. Bez niej konkurs nie może się odbyć! Uczniowie szykowaliby się na próżno, a w dodatku szkoła straciłaby swój prestiż. Od początku zaangażowani w sprawę Lasse i Maia podejmują próbę odnalezienia zguby. Energiczna i przebojowa dziewczynka jest zupełnym przeciwieństwem nieśmiałego Lasse. Czy dzieci dojdą po nitce do kłębka do finału sprawy i jak w rozwiązaniu zagadki pomoże im biała gołębica?
Przebojowy wstęp do popularnej serii filmów o przygodach małych detektywów.

„Supa Modo” („Supa Modo”)
reż. Likarion Wainaina
Kenia, Niemcy, 2018, 74’, lektor, aktorski
wiek odbiorców: 9+

Jo jest supermanką. Przy użyciu woli przesuwa przedmioty, zatrzymuje czas, a nawet zmienia wynik meczu piłkarskiego. Przed nią największe wyzwanie w życiu.
Jo jest nadzwyczajną dziewczynką, obdarzoną przez los wielkimi mocami. Wystarczy, że się skupi i może przesuwać przedmioty, zatrzymywać czas i wytrącać z ręki rzeczy Nie robi tego nigdy dla własnego widzimisię, zawsze w słusznej sprawie, tak, jak to superbohaterowie mają w zwyczaju. Korzystanie z nadprzyrodzonych mocy jest dla małej Kenijki sensem życia i zarazem największą radością. Umiejętności dziewczynki spędzają sen z powiek jej mamie Kathryn, która obawia się o kruche zdrowie dziecka. Jo jest chora i musi się oszczędzać. Jak pogodzić te dwa wyzwania? W jaki sposób jednocześnie ratować świat i troszczyć się o swoje zdrowie? Na wspaniały pomysł wpadnie siostra Jo, która zaangażuje całą wioskę w nakręcenie filmu o superbohaterce.
Nagrodzona Kryształowym Niedźwiedziem na Berlinale 2018 rozważna i delikatna filmowa próba oswojenia tematów związanych z odchodzeniem.

„Mirai” („Mirai no Mirai”)
reż. Mamoru Hosoda
Japonia, 2017, 100’, lektor na żywo, animacja
wiek odbiorców: 6+

Rozpieszczonego Kuna czekają wielkie zmiany: w jego rodzinie pojawia się młodsza siostrzyczka, na której koncentruje się uwaga rodziców. Niedługo potem chłopiec odkrywa tajemniczy ogród, w którym przenosi się w czasie i spotyka starszą wersję Mirai.
Pojawienie się młodszego rodzeństwa wywraca do góry nogami życie Kuna, który nie kryje swojej zazdrości i wściekłości. Niespodziewanie odkrywa, że ogród obok domu umożliwia podróże w czasie i spotkania z krewnymi z przeszłości lub przyszłości. Pozwala to chłopcu na niezwykłą przygodę, w czasie której Kun lepiej poznaje dzieje własnej rodziny. Obserwuje dziadka, którego pasją były motocykle, mamę, która – zupełnie tak jak on – wcale nie sprzątała po sobie zabawek oraz swoją nastoletnią siostrę. Dzięki temu powoli uczy się empatii, równowagi oraz wrażliwości na innych. Mirai to ujmujące anime, udowadniające siłę rodzinnego ciepła i ogromną rolę bliskich relacji, których budowanie wymaga ciągłej pracy nad sobą.

„Jestem William” („Jeg er William”)
reż. Jonas Elmer
Dania, 2017, 86’, lektor, aktorski
wiek odbiorców: 9+

William uważa się za pechowca, a życie cały czas stawia przed nim wyzwania. Chłopiec musi się przekonać, że ma w sobie siłę i spryt, a los podsyła wskazówki, jak wyjść z opresji.
William to zwyczajny, ułożony chłopiec, który uważa, że ma w życiu pecha. Mama przebywa w szpitalu i nie może się nim opiekować, więc William trafia do innego miasteczka, pod skrzydła wuja Nilsa. W nowym miejscu zaczepia go trójka łobuzów, a wujek wpada w poważne tarapaty: ma olbrzymi dług u groźnego gangstera i musi go natychmiast spłacić. Sytuacja bez wyjścia? Nie! Los daje chłopcu wskazówki, trzeba je tylko zauważyć, a szczęście złapać za nogi. Niezwykła przygoda w małym miasteczku, z odrobiną gangsterskiego dreszczyka i małym-wielkim bohaterem, który odkrywa swoją siłę.

„Gordon i Paddy” („Gordon & Paddy”)
reż. Linda Hambäck
Szwecja, 2017, 65′, dubbing, animacja
wiek odbiorców: 4+

Pięknie animowana historia przyjaźni myszki i komisarza ropucha, którzy łączą siły, by chronić mieszkańców lasu. Czy ich spryt i rozwaga wystarczą, by rozwiązać kolejną kryminalną zagadkę?
Ekranizacja znanych w Polsce szwedzkich kryminałów dla dzieci o przygodach komisarza policji ropucha Gordona i jego zastępcy – myszki Paddy. W trakcie śledztwa Gordon łapie na gorącym uczynku głodną myszkę. Szybko orientuje się, że Paddy nie mogła być sprawczynią kradzieży orzechów. „Jest jedno prawo lasu” – mówi komisarz – „Bycie miłym jest legalne. Bycie niemiłym nie” i prosi przemyślną myszkę o pomoc w śledztwie. Wkrótce, gdy ta dowiedzie swoich umiejętności, mianuje ją swoim następcą. Niestety nowe wyzwanie może Paddy przerosnąć. Czy uda im się schwytać winnych przestępstw w lesie?

„Łowcy czarownic” („Zlogonje”)
reż. Raško Miljković
Serbia, Macedonia, 2018, 86’, dubbing, aktorski
wiek odbiorców: 9+

Dwójka przyjaciół, nieśmiały Jovan i zadziorna Milica postanawia odnaleźć wiedźmę i zdjąć zły urok, który jędza rzuciła na tatę dziewczynki. Czy im się to uda? A może chłopca czeka jeszcze większe wyzwanie?
W swoich snach jest odważnym superbohaterem potrafiącym latać, w prawdziwym życiu – niepewnym siebie chłopcem, któremu wchodzenie po schodach sprawia trudność. 10-letniemu Jovanovi, który choruje na częściowe porażenie mózgowe i niemal każde popołudnie spędza na rehabilitacji, trudno jest się pogodzić ze swoją sytuacją. Na domiar złego do jego klasy dołącza buntownicza Milica, która ma inny problem: jej rodzice się rozstali, a ojciec związał się z… wiedźmą! Czy dwójce przyjaciół uda się ją pokonać? Wzruszająca historia o roli rodziny i o tym, jak dzięki uzdrawiającej mocy bliskości i bezgranicznej akceptacji każdy z nas może stać się superbohaterem.

„Kapitan Morten i Królowa Pająków” („Captain Morten and the Spider Queen”)
reż. Kaspar Jancis, Henry Nicholson, Riho Unt
Estonia, Belgia, Irlandia, Wielka Brytania, 2018, 79’, dubbing, animacja
wiek odbiorców: 6+

10-letni Morten Viks pragnie być taki sam jak jego tata. Buduje model statku i marzy o dalekiej, morskiej wyprawie. Niespodziewanie kurczy się do rozmiaru owada i staje się kapitanem swojej łodzi. Jednak żeglowanie to nie taka prosta sprawa…
Domek na drzewie tuż nad brzegiem morza, to tu Morten spędza wolny czas pisząc listy do ojca i chowając się przed surową ciotką Annabelle. Chłopiec pragnie wybrać się w podróż, przeżywać przygody, odkrywać nieznane lądy. Pewnego dnia do portowego miasta przybywa zwariowany magik i obsypuje tajemniczym proszkiem Mortena,. Bohater zmniejsza się i przenosi na pokład statku-zabawki. Nie jest jednak jedynym członkiem załogi, czeka go spotkanie z Królową Pająków i jej świtą. Jakim kapitanem okaże się chłopiec? Morten będzie musiał wykazać się nie lada odwagą, by znaleźć sposób na uratowanie statku przed zatonięciem i odkryć drogę powrotu do prawdziwego świata. Kapitan Morten i Królowa Pająków to zaskakująca animacja o potędze nieograniczonej dziecięcej wyobraźni.

Szczegółowe informacje o filmach wraz z opisami zawarte są też na drukowanym harmonogramie festiwalu dostępnym w recepcji CSW.

Skip to content