5. Festiwal Teatrów Ulicznych – „Timetaveller” i „Tango? Si, Tango!”

Opublikowano: 24 lipca 2019 r.
Kategorie: Festiwale

Rynek Staromiejski, 27 i 28.07.2019 (sobota i niedziela), godz. 17.00


Już 27 i 28 lipca, o godz. 17:00 na Rynku Staromiejskim wystąpi austriacki teatr Belle Etage,. Artyści gościli rok temu na Festiwalu Teatrów Ulicznych spektaklem „[Dream!]”, czyli mieszaniną elementów gimnastyki artystycznej, pantomimy, akrobatyki, elementów ulicznych, które w połączeniu tworzyły surrealistyczną i bajeczną a także nowoczesną opowieść. W tym roku austriacka grupa zaprezentuje coś zgoła odmiennego i skupionego na jeszcze większej interakcji z widzem.

Zarówno w weekend publiczność będzie mogła wziąć w dwóch tzw. walk actach. W sobotę będzie to „Timetraveler”, w niedzielę „Tango? Si, Tango!”. W każdym z nich dominować będzie artystyczna swoboda, pantonima i doskonały humor. Warto będzie wybrać się 27 i 28 lipca całymi rodzinami!

„Dwa walk acts, które zaprezentuje Belle Etage, będą miały inną formę niż dotychczasowe spektakle w ramach 5. Festiwalu Teatrów Ulicznych w Toruniu. Artyści w specjalnych kostiumach będą spacerować po Rynku Staromiejskim i wchodzić w bezpośredni kontakt z publicznością. Nie będzie zatem wygrodzonej sceny, ani scenariusza – jedynie czysta improwizacja, wiele interakcji z widzami, a także dużo śmiechu oraz radości” – przekonuje Krzysztof Szatkowski z Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Pierwszego dnia, 27 lipca, publiczność spotka się z bohaterami „Timetaveller” – Fidą i Fredem, dwójką głupiutkich i chaotycznych (podobnież najbardziej na świecie) fotografów. Każdy z widzów będzie mógł wziąć do domu zdjęcie wykonane przez artystów, analogową pamiątkę, rzadką, w świecie opanowanym przez cyfrowe urządzenia.

Dzień później, 28 lipca, torunianie i przyjezdni turyści poznają bohaterów kolejnego walk actu, czyli „Tango? Si, Tango!”. Tym razem będzie to dwójka pasjonatów, którym miłość do tanga nie pozwala przestać zapraszać ludzi do tańca. Jak to w tango, między tańczącymi zawsze coś jest, a że w tym wypadku czasami to samochód, czasami wózek, czasami nogi, które odmawiają posłuszeństwa… to już zupełnie inna historia!

Sierpień z Hamletem, bluesem i szafą

W sierpniu także czekają nas wielkie teatralne, i nie tylko, emocje! 3 sierpnia o godz. 17:00 na Dziedzińcu I Liceum Ogólnokształcącego (ul. Zaułek Prosowy 1), Walny-teatr, wystawi intrygującą reinterpretację klasycznego dzieła Szekspira. „Hamlet” to spektakl zrealizowany w autorskiej technice marionetek podwodnych. opowiada o zemście Ducha zamordowanego Ojca realizowanej dłońmi żywego syna – Hamleta. Ten przypadkowo wtajemniczony w Inną Rzeczy Wistość – pozagrobową – naznaczony odpowiedzialnością doświadczenia transcendencji a zarazem bezradny wobec własnej niedoskonałości próbuje wymknąć się konieczności mordu, który kreuje Duch Ojca, jednak na próżno.

Dzień później, 4 sierpnia o godz. 15:30, w ramach muzycznej odsłony 5. Festiwalu Teatrów Ulicznych w Toruniu, wystąpi Big Joe Stolle & Band. Scena na Wiśle wypełni blues wprost z Berlina. Usłyszymy gitary, harmonijkę, a także wokale jednego z najsłynniejszych berlińskich shoutersów (krzykaczy) bluesowych. Big Joe Stolle to muzyk z ponad 40-letnim doświadczeniem scenicznym. Jego mocny, szorstki głos zachwycił jego fanów, a swoje umiejętności gry na harmonijce ustnej wielokrotnie pokazywał u boku takich międzynarodowych sław jak: Champion Jack Dupree, Charly Musselwhite i Jack Bruce.

Następnie 5. Festiwal Teatrów Ulicznych w Toruniu wróci po krótkiej przerwie, 30 sierpnia, spektaklem w wykonaniu Fundacji Sztukmistrze. Od godz. 17:00 na Rynku Staromiejskim młodsi i starsi widzowie będą mogli zobaczyć widowisko „Szafa Show”. Jak przekonują sami twórcy to zabawna, ogniowa komedia uliczna, w której wszystko może się zdarzyć. Trzy niezwykłe postacie – Ninja, Panda i dyrektor cyrku Santiago – wykonają ekscytujący spektakl pełen niespodziewanych zwrotów akcji.

Warto pamiętać, że nie będą to ostatnie spektakle w ramach festiwalu. We wrześniu „Alicja w krainie czarów” i „Piraci”! Więcej informacji wkrótce!

Skip to content