5. Festiwal Teatrów Ulicznych w Toruniu

Opublikowano: 18 lipca 2019 r.
Kategorie: Festiwale

Centrum Torunia, 30.06 – 07.09.2019


Już od końca czerwca rozpoczęły się działania związane z Festiwalem Teatrów Ulicznych, a zapierające dech w piersiach spektakle plenerowe zobaczymy w lipcu, sierpniu i wrześniu. Festiwal potrwa aż do 7 września, a przez ten czas zaplanowanych zostało 13 różnorodnych wydarzeń plenerowych prezentowanych w otwartej przestrzeni publicznej toruńskiej Starówki oraz w bliskiej okolicy. Poszczególne spektakle adresowane będą do różnych pokoleń mieszkańców i goszczących w mieście turystów i służyć będą ukazaniu najnowszych trendów współczesnego teatru ulicznego, opartych na połączeniu muzyki, sztuki cyrkowej. Festiwal poszerzy tym samym letnią ofertę kulturalną Torunia.

Pierwsze działania rozpoczną się już 30 czerwca! O godz. 13:00 przed Dworem Artusa Warsztaty Terapii Zajęciowej Fundacji Brata Alberta pokażą krótki spektakl w formie pantominy pt. „Pan Hilary”. To historia mężczyzny oparta na wierszach „Okulary” J. Tuwima, „Kilkunastoletnia” W. Szymborskiej” oraz książce „Afryka Kazika” Ł. Wierzbickiego. Spektakl ukazuje zawiłości życia, każdego człowieka, które widz układa jak puzzle według własnej interpretacji, śledząc wybory Pana Hilarego, któremu przez całe życie towarzyszy szalik podarowany przez matkę w dzieciństwie.

Po spektaklu, o godz. 13:30 w Dworze Artusa odbędą się warsztaty teatralne wraz z członkami Warsztatów Terapii Zajęciowej, podczas których będzie można dowiedzieć się jak od podstaw powstaje spektakl z udziałem osób z niepełnosprawnością, a także jak takie przedsięwzięcie może być formą rehabilitacji i terapii. Wstęp wolny!
Podniebne show z muzyką na żywo

Wśród kilkunastu różnorodnych wydarzeń torunianie i turyści będą mogli zobaczyć 12 lipca o godz. 22:00 najnowszą propozycję Voala Company. Spektakl przedstawi grupa teatralna z Hiszpanii, która w 2016 roku zachwyciła wyśmienitym i interdyscyplinarnym spektaklem „Muaré Experience”. Tym razem podczas festiwalu na Błoniach Nadwiślańskich, będziemy świadkiem niezwykłego „Voala Station” – spektaklu łączącego podniebne akrobacje i muzykę na żywo.

Voala Station to zachwycająca komedia musicalowa, gdzie scenografią jest przede wszystkim niebo. Historię opowiada w pierwszej kolejności muzyka wykonywana przez czarujący głos i bandoneon (czyli rodzaj harmonii ręcznej) oraz zjawiskowa powietrzna choreografia. Dzięki temu na Błoniach Nadwiślańskich obejrzymy fascynujące i czarujące widowisko w wielkiej skali. – przybliża Przemysław Draheim, zastępca dyrektora Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

W programie Szekspir, piraci i podwodny spektakl

Równie ciekawą propozycją z pewnością będą dwa tzw. walk acts, wykonane przez Belle Etage – grupę, która rok temu oczarowała toruńską publiczność niezwykłym spektaklem „[Dream!]”. Tym razem artyści wciągną widzów do zabawy podczas dwóch działań – 27 lipca „Timetraveler” przeniesie widzów w czasie, a 28 lipca „Tango? Si, Tango!” zachęci mieszkańców do tańca na ulicach Torunia.

W programie tegorocznego Festiwalu Teatrów Ulicznych nie zabraknie też astronomicznych akcentów. 20 lipca, równo w 50. rocznicę lądowania człowieka na Księżycu, w multimedialną podróż na Srebrny Glob zabierze nas niezwykła projekcja „50 twarzy Księżyca” autorstwa Radia Planet i Komet czyli Piotra Majewskiego i Jerzego Rafalskiego.

Festiwal bogaty będzie w liczne odwołania do klasyki literatury. Już 20 lipca w różnych miejscach w przestrzeni Starego Miasta i Bydgoskiego Przedmieścia widzowie będą mogli uczestniczyć w aż 11 happeningach w ciągu dnia. „Szekspir. Miasto. Happeningi Szekspirowskie” to projekt stowarzyszenia Fast Book, Teatru Baj Pomorski i Wydziału Filologicznego UMK.  Szekspirowskich nawiązań nie zabraknie też w ramach innego spektaklu. 3 sierpnia, zobaczymy „Hamleta” w niezwykle oryginalnej interpretacji Teatru Adama Walnego w autorskiej technice marionetek… podwodnych.

Tegoroczna edycja Festiwalu Teatrów Ulicznych z pewnością wzbudzi uśmiechy na twarzach tych mniejszych i większych widzów. Już 7 września odbędzie się niezwykłe widowisko „Piraci”, które łączy ze sobą świat teatru i sztuki cyrkowej. Spektakl autorstwa Cyrkowa Events, rozpocznie się barwną paradą ulicami miasta wraz z łodzią, która na końcu trasy zacumuje, tworząc nieodłączny element spektaklu.
Wstęp wolny na wszystkie spektakle festiwalu
Program festiwalu i informacje o zbliżających się festiwalach na stronie: http://festiwalteatrowulicznych.pl/

***

Organizatorami Festiwalu Teatrów Ulicznych są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna. Partnerem głównym festiwalu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie. Sponsorem festiwalu jest Stellar Fireworks. Wydarzenia współfinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń. Wydarzenia współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kultura Dostępna. Partnerem wydarzenia jest Austriackie Forum Kultury.

Skip to content