5. Festiwal Teatrów Ulicznych

Opublikowano: 18 lipca 2019 r.
Kategorie: Festiwale

Stare Miasto w Toruniu, 20.07.2019 (sobota), godz. 11:30


Już w sobotę, 20 lipca, kolejne teatralne atrakcje. Aż 9 intrygujących happeningów na Starym Mieście w ramach cyklu „Szekspir. Miasto”, a wieczorem koncert orkiestry dętej oraz specjalna projekcja pt. „50 twarzy Księżyca” w 50. rocznicę lądowania człowieka na Srebrnym Globie. Weekend zapowiada się teatralnie! Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia!

Przed nami wciąż wiele atrakcji w ramach 5. Festiwalu Teatrów Ulicznych w Toruniu. Druga połowa lipca upłynie w Toruniu pod hasłem interaktywnych działań w przestrzeni miejskiej. Już 27 i 28 lipca do Torunia zawita austriacki teatr Belle Etage, który zaprosi widzów do interakcji w dwóch tzw. walk acts: „Timetraveler” oraz „Tango? Si, Tango!”. Partnerem tych wydarzeń jest Austriackie Forum Kultury. Tydzień wcześniej, 20 lipca, odbędą się dwa równie ciekawe wydarzenia: cykl happeningów „Szekspir. Miasto”, a także multimedialna projekcja „50 twarzy Księżyca”.

Happeningi szekspirowskie rozsiane po Starówce!
Począwszy od godzin porannych, w sobotę 20 lipca, w różnych częściach miasta widzowie Festiwalu będą mogli uczestniczyć w aż 9 happeningach pod nazwą „Szekspir. Miasto”. To wspólny cykl autorstwa Teatru Baj Pomorski w Toruniu (Scena Szekspirowska w Toruniu) i Fast Book (kampanii społecznej realizowanej na Wydziale Filologicznym UMK, której pomysłodawczynią i twórcą jest Laura Sonik).

Do współpracy zaproszono wielu utalentowanych aktorów i artystów, takich jak: Dorota Szperlak, Jan Kardasiński, Diana Kozłowska, Aleksandra Prochownik, Tomasz Frąszczak, Bernadetta Burszta, Radosław Smużny, Omar Karabulut, Monika Witkowska, Lech Karczewski, Karolina Winarska, Karol Czarnowicz czy Kuba Klimaszewski. Każdy z nich wcieli się w postaci stworzone przez wybitnego angielskiego dramaturga. Szekspirowskie happeningi zapowiadają się zatem bardzo ciekawie!

Szekspir. Miasto” to aż 9 happeningów inspirowanych twórczością Williama Szekspira. Przechadzając się Starym Miastem, będziemy mogli natknąć się chociażby na Lady Makbet, która opowie co to znaczy być kobietą, żoną i królową; spotkać Kordelię, która odkryje swoją podmiotowość; zobaczyć Romea i Julię, którzy pokażą nam, czym jest miłość w epoce konsumpcyjnej, a także natrafić na wiele innych postaci znanych z utworów Szekspira”  – tłumaczy Laura Sonik, reżyserka „Szekspira. Miasto.

Każdy z happeningów trwać będzie ok. 15–20 minut i odegrany zostanie dwukrotnie. W programie pojawią się także nawiązania do takich dzieł jak „Sen nocy letniej”, „Hamlet” czy szekspirowskie „Sonety”. Aktorzy pojawią się w takich punktach jak Plac Rapackiego, skrzyżowanie ulic Franciszkańskiej, Piekary i Fosa Staromiejska, boisko w Stawie Komtura, balkon restauracji Manekin, sklep mięsny na ul. Rynek Staromiejski 5, klubokawiarnia PERS, itd. Pełna mapa wszystkich happeningów poniżej.

Warto zagospodarować zatem kilka godzin w sobotnie popołudnie i wybrać się ulicami toruńskiego Starego Miasta w poszukiwaniu Szekspira. To jednak nie koniec festiwalowych atrakcji w ten weekend!

Koncert orkiestry dętej i różne twarze Księżyca
Wieczór w sobotę, 20 lipca, pełen będzie kosmicznych wrażeń. Udając się pod fontannę Cosmopolis, będziemy mogli wziąć udział w multimedialnej projekcji poświęconej najbliższemu sąsiadowi Ziemi. „50 twarzy Księżyca” to specjalny pokaz w ramach Festiwalu, przygotowany w 50. rocznicę lądowania człowieka na Księżycu, która przypada równo 20 lipca. Będzie to idealna okazja do wspomnień i spojrzenia w przyszłość ziemskiego satelity. W multimedialną podróż zabierze nas Radio Planet i Komet czyli Piotr Majewski i Jerzy Rafalski.

W trakcie kilkuminutowego show na 6-metrowym, kulistym ekranie zobaczymy kluczowe momenty amerykańskich misji Apollo i usłyszymy słowa, które przeszły do historii. Przypomnimy sylwetki 12 „apostołów Księżyca” i zapytamy: co dalej? Jaka przyszłość czeka Srebrny Glob i w jakim stopniu ukształtujemy ją my – ludzie? W finale spróbujemy pokazać twarz Księżyca za 1000 lat… – zapowiadają twórcy multimedialnego pokazu.

Projekcja planowana jest na godz. 22:00, jednak warto udać się pod fontannę Cosmopolis godzinę wcześniej. O 21:00 pokaz „50 twarzy Księżyca” poprzedzi koncert Powiatowej i Miejskiej Orkiestry Dętej z Chełmży. Jak podkreślają muzycy są najprawdopodobniej najdłużej koncertującym zespołem w kraju. Jego historia sięga 1868 roku, gdy to Franciszek Kałamarski, miłośnik skrzypiec, założył pierwszą kapelę. Choć zespół w formie orkiestry dętej ukształtował się w okolicach 1923 roku, do czasu I wojny światowej aktywnie działał na terenie obecnych powiatów: Toruń, Wąbrzeźno i Chełmno. W 2018 roku Orkiestra hucznie obchodziła swoje 150-lecie. W swoim repertuarze posiada marsze, utwory ludowe, oficjalne, rozrywkowe, a także utwory religijne.

***

Wstęp wolny na wszystkie spektakle festiwalu.
Program festiwalu i informacje o zbliżających się festiwalach na stronie: http://festiwalteatrowulicznych.pl/
***

Organizatorami Festiwalu Teatrów Ulicznych są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna. Partnerem głównym festiwalu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie. Sponsorem festiwalu jest Stellar Fireworks. Wydarzenia współfinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń. Wydarzenia współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kultura Dostępna. Partnerem wydarzenia jest Austriackie Forum Kultury.

Skip to content