Ale musicale! – Daniel Wyszogrodzki i jego goście

Opublikowano: 13 stycznia 2019 r.
Kategorie: Spotkania

Centrum Literatury CSW, 17.01.2019 (czwartek), godz. 18.00


Daniel Wyszogrodzki – autor książki „Ale musicale!” Wydawnictwo Marginesy, znawca muzyki popularnej i musicalu opowie o historii tego gatunku oraz o kulisach jego powstawania.

Na spotkaniu, oprócz autora pojawią się inni, zaproszeni przez niego goście, którzy wykonają aktorskie interpretacje takich przebojów jak: „Money, money” z musicalu „Mama mia!”, „Śmierć się czai za rogiem” z „Rodziny Adamsów”, oraz najbardziej znane utwory z musicali: „Evita”, „Chicago”, „Nędznicy”, „Fame”, „Mała Syrenka”.
Śpiewać będzie Milena Kanabus – aktorka Teatru Polskiego w Warszawie, absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, laureatka Festiwali piosenki aktorskiej i poezji śpiewanej. A muzycznie towarzyszył jej będzie Michał Kuźminski, wykładowca akademicki, stypendysta Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uczestnik Konkursów Chopinowskich i Liszta.

Spotkanie zobrazowane będzie fragmentami filmowymi innych musicali, stanowiącymi barwne i merytoryczne tło rozmów.

Daniel Wyszogrodzki – meloman. Mieszkał na warszawskiej Pradze i na jej nowojorskim odpowiedniku – Brooklynie. Teraz mieszka na mazowieckiej wsi, lecz chętnie podróżuje, zwłaszcza do miejsc odległych i pustynnych. Przez wiele lat był kierownikiem literackim Teatru Muzycznego ROMA w Warszawie. Przełożył libretta licznych musicali, m.in. Koty, Mamma Mia! i Upiór w operze. Jest autorem słów piosenki Mój przyjacielu, którą trafił pod strzechy. Ma na koncie kilkanaście złotych i platynowych płyt. Album Krzysztofa Krawczyka Wiecznie młody (Sony, 2017) z piosenkami Boba Dylana w przekładach Daniela Wyszogrodzkiego zdobył nominację do nagrody Fryderyka w kategorii „muzyka korzeni”. Jest twórcą poetyckich przekładów głównych dzieł Leonarda Cohena: Księgi tęsknoty (2006), Księgi miłosierdzia (2017) oraz ostatniej książki kanadyjskiego barda, Płomień (2018). Stały współpracownik magazynu „Jazz Forum” i recenzent płytowy „Co Jest Grane”. Wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie (historia muzyki popularnej i historia musicalu). Honorowy obywatel hrabstwa Moore w stanie Tennessee (USA) z nominacji gorzelni Jack Daniel’s. Jego pies, beauceron imieniem Dubaj, ma prawie pięć tysięcy znajomych na Facebooku.

Wejściówki – 5zł (dostępne w kasie CSW)

Skip to content