Archipelag Zabawy już w ten weekend!

Opublikowano: 13 czerwca 2018 r.
Kategorie: Festiwale

Ekscytująca kolejka tyrolska, wciągające wyścigi mini samochodów, strefa naukowa pełna niespodzianek, spotkania i sparingi z toruńskimi sportowcami, rozwijające warsztaty plastyczne, muzyczne i filmowe, a także kilkadziesiąt innych kreatywnych zabaw – to wszystko czeka na dzieci na I Toruńskim Festiwalu dla Dzieci, który odbędzie się już w ten weekend – 15 i 16 czerwca w Arenie Toruń. Wstęp wolny! Zatem ahoj przygodo!

„Archipelag Zabawy” to dwudniowe, otwarte wydarzenie dedykowane przede wszystkim dzieciom. Przemyślany jest tak, aby po przekroczeniu drzwi Areny Toruń, na wszystkich najmłodszych czekało mnóstwo niecodziennych stanowisk, warsztatów i gier, która nie tylko będzie źródłem doskonałej zabawy, ale także rozwijającym doświadczeniem.

Na niemal całym terenie Areny Toruń przygotowane zostaną specjalne strefy – Wyspy Archipelagu – na których atrakcje będą rozmieszczone tematycznie. Dzieci czeka zatem masa atrakcji sportowych, plastycznych, filmowych, muzycznych, naukowych, ale i tych, związanych z tematami bezpieczeństwa.

Przypominamy, że teren festiwalu otwarty będzie w następujących godzinach:

Szał rozrywki

Z całą pewnością dla tych małych i trochę większych fanów mocnych wrażeń na Wyspie Rozrywki nie zabraknie atrakcji. Niezwykle ekscytująco zapowiada się jeden z głównych punktów programu – 100 metrowa kolejka tyrolska, rozpięta pomiędzy trybunami Hali Głównej Areny Toruń (Uwaga! Zjazd kolejką tyrolską możliwy będzie tylko dla dzieci, które ukończyły 6 lat i mają powyżej 120 cm wzrostu – szczegóły na stronie Archipelagu Zabawy). Również pasjonaci sportów motorowych nie będą mieli powodów do narzekań, gdyż na festiwalu pojawi się także Modelmania, która zaproponuje wyścigi samochodów w małej skali na specjalnym torze z przeszkodami. Zadowoleni będą również entuzjaści nowych technologii – w ostatniej chwili w programie Archipelagu Zabawy pojawiło się Virtual Cinema, czyli kino VR, dzięki któremu zanurzymy się w zjawiskowe wirtualne światy.

Moc warsztatów

Archipelag Zabawy będzie miejscem, które oprócz doskonałej zabawy zapewni także doskonałe możliwości rozwoju dla najmłodszych! Wszystko za sprawą warsztatów, które licznie będą odbywać się na Wyspach Kultury, Muzyki, Filmowej oraz Artystów. Wśród różnych zajęć z wykwalifikowanymi animatorami będzie można nauczyć się animować lalkę teatralną (Warsztaty lalkowe z Teatrem Baj Pomorski), ulepić własnego kota z gliny („Mam kota na punkcie kota”), poznać barwne twarze kina (Akcja „Filmogranie!”), zapoznać się z gwiazdozbiorami na naszym niebie („Zwierzęta niebieskie”), udekorować w niepowtarzalny sposób płócienną torbę („Kolorowe dziecięce torby”), stworzyć swoje wyobrażone miasto („Kosmiczne miasto”), współtworzyć ogromną figurę toruńskiego smoka („Bezimienny smok z Torunia”) czy poznać tajniki gry na instrumentach („Warsztaty muzyczne”).

W „Archipelag Zabawy” zaangażowały się nie tylko największe instytucje kulturalne w Toruniu, ale także toruńskie oddziały Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej czy Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Festiwal oprócz świetnej zabawy, zapewni dzieciom możliwość zapoznania się z tym, jak bezpiecznie zachowywać się na wakacjach, poruszać się w ruchu drogowym czy udzielić pierwszej pomocy – tłumaczy Małgorzata Juras, koordynatorka projektu.

Wiele ciekawych lekcji wyciągnąć będzie można także z wizyty na Wyspie Nauki, na której w Mobilnym Centrum Nauki poznamy tajniki optyki, nauczymy się geometrii czy poznamy tradycyjną chińską łamigłówkę. Nie zabraknie także stanowiska, na którym będziemy mogli poczuć się jak DJ („Mash Machine”) czy zagrać w przyszykowane przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy gry w gigantycznej skali („Maxi Gry”) czy spróbować swoich sił w Bubble Soccerze.

Daj się ponieść sportowym emocjom!

Czerwiec ze względu na piłkarskie mistrzostwa świata przyniesie wiele sportowych emocji i tych także nie zabraknie na „Archipelagu Zabawy”. Na Wyspie Sportu wszystkich najmłodszych czeka doskonała zabawa i rywalizacja, pod okiem przedstawicieli toruńskich klubów sportowych. Będzie okazja nie tylko spotkać znanych toruńskich sportowców, ale również powalczyć z nimi w sportowych bojach. Jak to na zawodach, nie zabraknie podium dla zwycięzców, a także nagród.

Animatorami strefy są: Akademicki Związek Sportowy UMK, Toruński Klub Curlingowy, Twarde Pierniki Toruń, Miejski Klub Lekkoatletyczny w Toruniu, Klub Karate Shotokan DOJO TORUŃ, Toruński Klub Kolarski „PACIFIC”, Klub Karate Tradycyjnego KUMADE, Energa KTS, Stowarzyszenie MX OTOPIT w Toruniu, Angels Toruń, Copernicus Toruń, Akademicki Klub Karate Tradycyjnego, KST Energia Toruń, Pomorzanin Toruń, Energa Katarzynki Toruń. Przez całe dwa dni sportowej zabawy do dyspozycji będzie także ścianka wspinaczkowa z instruktorami a to nie koniec atrakcji… 

Sobota ze spektaklami i koncertami

Drugiego dnia, w sobotę, na parkingu obok Areny Toruń kulturalnym sercem festiwalu stanie się Przylądek Sceniczny, czyli scena, na której najmłodsi widzowie będą mogli zobaczyć niezwykłe spektakle i zjawiskowe koncerty przygotowane specjalnie dla nich! W fantastycznym programie artystycznym zobaczymy Teatr Pomarańczowy Cylinder, który przybliży nam przygody Profesora Wodorka, Toruńską Orkiestrę Symfoniczną z koncertem „Szła kaczuszka polną dróżką”, Teatr Baj Pomorski, który w koncercie „The Best Of Baj” zagra największe hity ze swoich spektakli, a także Teatr Lalek „Zaczarowany Świat” ze spektaklem „Zaczarowane drzewo”.

Szczegółowy harmonogram isceny i opis spektaklów i koncertów na stronie Archipelagu Zabawy: http://archipelagzabawy.pl/#scena

***

Pełen programu „Archipelagu Zabawy” dostępny na stronie wydarzenia pod adresem: www.archipelagzabawy.pl.

***

Prezydent Miasta Michał Zaleski i Toruńska Agenda Kulturalna zapraszają na Archipelag Zabawy odbędzie się w dniach 15 – 16 czerwca 2018 roku

[fot. materiały organizatora]

Skip to content