Artus Festival 2018

Opublikowano: 6 października 2018 r.
Kategorie: Festiwale

Centrum Kultury Dwór Artusa, 4.10.2018 – 25.11.2018


Tradycyjnie flagowym wydarzeniem naszego programu jest Artus Festival. Przeszedł on w tym roku drobny lifting, zmienił nazwę i nieco odświeżył swój kształt. Nie tylko chcemy, aby w jego ramach odbywały się wydarzenia impresaryjne, ale żeby pojawiały się specjalne, unikatowe produkcje, które świadczyć będą o wyjątkowości festiwalu. Bez wątpienia taką specjalna produkcją będzie koncert Od Republiki do Lao Che, czyli polskie piosenki na kujawską nutę. W trakcie tego niepowtarzalnego wydarzenia zespół Panieneczki z towarzyszeniem śpiewającej białym głosem znakomitej śpiewaczki ludowej, pochodzącej ze Śmiłowic, Pani Danuty Kaczmarek zaprezentuje wybór najciekawszych polskich piosenek, w niezwykłych aranżacjach Maksa Kucharskiego.

Ale niezwykłych wydarzeń muzycznych, w jakich będziemy mogli wziąć udział w trakcie festiwalu jest zdecydowanie więcej. Miłośnicy jazzu z pewnością będą ukontentowani faktem, że jesienią wystąpi u nas Jazz Band Młynarski-Masecki, że zespół pod dowództwem Andrzeja Jagodzińskiego zaprezentuje ponadczasowe utwory napisane przez Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza do kultowych polskich seriali, zaś w nowoczesnej sali CKK Jordanki, po raz kolejny zabrzmi fortepian Leszka Możdżera, któremu towarzyszyć będzie znakomita pianistka Gloria Campaner.

Wszyscy, którym bliska jest muzyka bardziej alternatywna, też nie powinni się poczuć tej jesieni zawiedzeni. Högni, wokalista kultowego islandzkiego zespołu GusGus da popis swoich umiejętności wokalnych, objawienie tegorocznego Open’era Kasia Lins udowodni, że liczy się nie tylko Wiersz Ostatni, Marcelina oraz Leski zaprezentują utwory ze swoich najnowszych płyt, Monika Urlik zaśpiewa piosenki Whitney Houston, zaś w trakcie weekendu Showcase cztery indie rockowe formacje z Litwy, Islandii, Wysp Owczych i Polski, stworzą niezwykły miks muzycznych wpływów, pokazując najnowsze trendy współczesnej sceny songwriterskiej. Nie możemy też zapominać o fanach piosenki z tekstem, dla których wystąpi mistrz słowa Robert Kasprzycki.

Ale jesienna kulturalna epopeja to nie tylko muzyka. Jak zawsze przygotowaliśmy szereg spotkań autorskich z ważnymi postaciami rodzimego życia publicznego. Bez wątpienia najważniejszą gwiazdą tegorocznej edycji festiwalu będzie dwukrotny laureat literackiej nagrody Nike Wiesław Myśliwski. Jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy współczesnych, opowie o swojej najnowszej książce, (która ma premierę w październiku) zatytułowanej Ucho igielne. Miłośników sportu ucieszy spotkanie z dwiema wielkimi indywidualnościami: czterokrotnym złotym medalistą olimpijskim, chodziarzem Robertem Korzeniowskim i z Krzysztofem Wielickim, zdobywcą korony Himalajów i pierwszym człowiekiem, który zimą wszedł na Mount Everest. Cykl spotkań uzupełnią autorskie wieczory z aktorką Izabelą Kuną i dziennikarzem muzycznym Arturem Orzechem.

Program, jaki przygotowaliśmy wzbogacą również dwie wystawy. Oddające piękno tańca fotografie Piotra Leczkowskiego i zaprezentowana w przestrzeni Starówki na wielkich planszach, poezja Zbigniewa Herberta. A skoro jesteśmy przy tym wybitnym poecie, to ciekawie zapowiada się finał konkursu poetyckiego jego imienia, który w związku z rokiem herbertowskim nabierze specjalnej oprawy. Poza uroczystą galą, na której wystąpi Kwartet ProForma, składając swoją muzyką hołd patronowi wydarzenia, odbędzie się również spotkanie z nagrodzonymi poetami, podczas którego będziemy mogli posłuchać zwycięskich wierszy.

Harmonogram:

4-31.10. godz.18:30 (czwartek)   Ballet dancers – Piotr Leczkowski – wernisaż wystawy fotografii
    wstęp wolny    Dwór Artusa
9.10. godz.18:30 (wtorek)   Robert Korzeniowski – spotkanie autorskie
    wstęp wolny    Dwór Artusa
14.10. godz.19:00 (niedziela)    Kasia Lins – koncert
    25/30 zł    Dwór Artusa
16.10. godz.19:00 (wtorek)    Leski – koncert
    25/30 zł    Dwór Artusa
18.10. godz.18:30 (czwartek)    Iza Kuna – spotkanie autorskie
    wstęp wolny    Dwór Artusa
21.10. godz.19:00 (niedziela)    Monika Urlik – Tribute to Whitney Houston – koncert
    25/30 zł    Dwór Artusa
24-29.10. (środa – poniedziałek)    Przesłanie Pana Cogito – wystawa plenerowa
    wstęp wolny    Dwór Artusa
27.10. godz.19:00 (sobota)    Robert Kasprzycki z zespołem z zespołem – koncert jubileuszowy
    30/35 zł    Dwór Artusa
6.11. godz.20:00 (wtorek)    Jazz Band Młynarski Masecki – koncert
    55/65 zł    Dwór Artusa
9.11. godz.18:30 (piątek)    Wiesław Myśliwski – spotkanie autorskie
    wstęp wolny    Dwór Artusa
10.11. godz. 12:00 (sobota)    ART-LAB – muzyczne warsztaty rodzinne
    wstęp wolny / wejściówki    Dwór Artusa
13.11. godz.18:30 (wtorek)    Artur Orzech – spotkanie autorskie
    wstęp wolny    Dwór Artusa
15.11. godz.19:00 (czwartek)    Gloria Campaner & Leszek Możdżer
    99-149 zł    CKK Jordanki
16.11. godz.19:00 (piątek)    Koncert Showcase – Henry David’s Gun / Colours Of Bubbles
    wstęp wolny    Dwór Artusa
17.11. godz.19:00 (sobota)    Koncert Showcase Elinborg / Ragnar Olafsson
    wstęp wolny    Dwór Artusa
18.11. godz.19:00 (niedziela)    Marcelina – koncert
    25/30 zł    Dwór Artusa
20.11. godz.19:00 (wtorek) Kloss/Janosik/Karwowski – piosenki i muzyka Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza    35/40 zł    Dwór Artusa
22.11. godz.18:30 (czwartek)   Krzysztof Wielicki – spotkanie autorskie
    wstęp wolny    Dwór Artusa
24.11. godz.19:00 (sobota)    Högni / Tęskno – koncert
    50/60 zł    Dwór Artusa
25.11. godz.19:00 (niedziela)    Od Republiki do Lao Che, czyli polskie piosenki na kujawską nutę – koncert
    wstęp wolny    Dwór Artusa

Skip to content