Artus Festival – Jacek Braciak

Opublikowano: 14 października 2019 r.
Kategorie: Spotkania

Centrum Kultury Dwór Artusa, 18.11.2019 (poniedziałek), godz. 18.30


Kolejny gość Artus Festival 2019 to Jacek Braciak – jeden z czołowych polskich aktorów. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Ma za sobą wiele ról filmowych, teatralnych oraz dubbingowych.

W 1989 roku zadebiutował na wielkim ekranie w filmie „Z soboty na poniedziałek”, później grał także w „Pannach i wdowach”, „Enake”, „Wietrze ze wschodu”, czy „Uprowadzeniu Agaty”. Przełomem była rola Jureczka w filmie „Edi” Piotra Trzaskalskiego, za którą otrzymał Nagrodę dla Najlepszego Aktora Drugoplanowego na FPFF w Gdyni oraz Polską Nagrodę Filmową „Orły” 2002. Niedługo potem jego kariera nabrała rozpędu.

Za jego najlepsze role uznaje się m.in. porucznika Klina w „Katyniu”, Kolumba w „Pod mocnym Aniołem”, posterunkowego w „Drogówce”, Władka w „Róży”, Głowackiego w „Wołyniu”, czy księdza Leszka Lisowskiego w „Klerze” – za tę rolę aktor otrzymał „Orła” w kategorii Najlepsza Główna Rola Męska na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Sam aktor mówi: „Moje role to zlepek moich cech prywatnych i tego, co wynika ze scenariusza”.

Jest aktorem nieodgadnionym – rzadko udziela wywiadów i nie afiszuje się ze swoim życiem publicznie. Tym bardziej to spotkanie to wyjątkowa okazja do rozmowy o pracy i aktorstwie Jacka Braciaka.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Skip to content