Artus Festival: SÓLEY – koncert

Opublikowano: 2 października 2019 r.
Kategorie: Festiwale

Centrum Kultury Dwór Artusa, 25.10.2019 (piątek), godz. 20:00


Sóley to kolejna wielka gwiazda, która zagości w Dworze Artusa podczas Artus Festivalu.

Artystka, choć z pozoru krucha, delikatna i introwertyczna, obdarzona jest jednak ogromną wrażliwością, wspaniałym muzycznym talentem i sporą sceniczną charyzmą. Nic zatem dziwnego, że uroczej dziewczynie z Islandii od lat kibicuje spore grono niezwykle oddanych fanów. Jej płytowy debiut „We Sink” okazał się bestsellerem w całej Europie, zaś jej największy przebój „Pretty Face” ma w serwisie youtube już ponad 20 milionów odsłuchań!

Twórczość Sóley stawia się w jednym rzędzie obok dokonań rodaków z Múm i Sigur Ros, ale także Lykke Li czy CocoRosie, jednak Islandka pewnie podąża własną artystyczną ścieżką. Absolwentka Icelandic Art Academy w zakresie pianina i kompozycji w 2014 roku wydała przepiękny album z pianistycznymi impresjami „Krómantík”, który – pomimo niekomercyjnego charakteru – przyjęto nadspodziewanie ciepło. Rok 2014 był dla niej ważny także na prywatnym gruncie – Sóley Stefánsdóttir została szczęśliwą mamą. Po niedługiej przerwie wróciła jednak do studia, by nagrać nowy zestaw magicznych piosenek, które znalazły się  na płycie „Ask the Deep”. W roku 2017 światło dzienne ujrzał album „Endless Summer”, nad którym wokalistka pracowała wspólnie z przyjacielem Albertem Finnbogasonem. Po mrocznym i poetyckim krążku „Ask The Deep” tym razem Islandka zaproponowała subtelną zmianę tonu. „Endless Summer” jest jak islandzkie lato – w głowie nadal wspomnienie długiej zimy i mroźnych nocy, poranki są jednak jaśniejsze, życie nabiera kolorów i zapachów, a na duszy lżej i spokojniej. Niezwykle utalentowana Sóley tworzy melodie subtelne, prowadzone dźwiękami pianina i delikatnym dziewczęcym głosem.

W Dworze Artusa usłyszymy przekrojowy materiał ze wszystkich płyt artystki oraz pojawią się premierowe kompozycje. Wszystko w niezwykłym subtelnym solowym wydaniu, które idealnie wpisze się w majestatyczne wnętrza Sali Wielkiej.

Skip to content