Barbarka ’39 / Waglewski Fisz Emade

Opublikowano: 22 października 2018 r.
Kategorie: Koncerty

Centrum Kultury Dwór Artusa, 14.11.2018 (środa), godz. 19.00


Fundacja Archipelag Inicjatyw zaprasza mieszkańców Torunia na koncert pamięci Barbarka ’39. To już 3 rok, kiedy zapraszamy wspaniałych artystów polskiej sceny muzycznej, aby poprzez kulturę mówić o historii naszej małej ojczyzny. 

Koncert: Waglewski Fisz Emade
Wystawa: „Zapomniani Kaci Hitlera” wystawa Instytutu Pamięci Narodowej

Miejsce: Centrum Kultury Dwór Artusa

Data: 14 listopada 2018 (środa)
Wejście: 18.00
Wystawa: od 18:00 (dostępna również po koncertach)
Start koncertu: 19:00 
Koncert poprzedzi opowieść historyczna przybliżająca historię wydarzeń na Barbarce. 

WSTĘP:
– Darmowe wejściówki dostępne od 5 listopada w dystrybucji cyfrowej na stronie abilet.pl. 
– Jedna osoba może uzyskać maksymalnie 2 bilety. 
– Ograniczona pula wejściówek dostępna będzie również w Kamienica Inicjatyw od 5 listopada.
– W dniu koncertu w ramach dostępności miejsca będziemy wpuszczać osoby od godziny 19.15. 

UWAGA! Miejsca jedynie stojące.

O WYDARZENIU: 
Barbarka ’39 to wydarzenie przypominające – poprzez kulturę i sztukę – o tragicznych wydarzeniach, które rozpoczęły się w październiku 1939r. w Toruniu. Niemieckie oddziały organizacji Selbstschutz dokonały zbiorowej egzekucji toruńskiej inteligencji (zamordowano co najmniej 600 osób). 

Część koncertowa odbędzie się 14 listopada w Dworze Artusa. Wystąpi Waglewski Fisz Emade. Wydarzeniem towarzyszącym będzie wystawa „Zapomniani Kaci Hitlera” Instytutu Pamięci Narodowej, której część poświęcona jest wydarzeniom na Barbarce. Koncert zostanie poprzedzony krótką opowieścią historyczną na temat wydarzeń z 1939r. 

Integralną częścią wydarzenie jest gra terenowa dla uczniów toruńskich szkół z udziałem grup rekonstrukcyjnych na terenie Osady Leśnej Barbarka, która odbędzie się 25 października. 

O BARBARCE: 
Obecnie Barbarka jest popularnym miejscem wypoczynku na łonie natury, które tłumnie gromadzi mieszkańców Torunia i okolic. Od dnia 28 października 1939 r. zaczęła być także rozpoznawalna jako miejsce niemieckich egzekucji Polaków. Trudno jest ustalić dokładną liczbę ofiar, prawdopodobnie zginęło tam około 600 mieszkańców Torunia – przedstawicieli inteligencji, elit politycznych oraz gospodarczych. Dziś kilkaset metrów od Osady Leśnej znajduje się Miejsce Pamięci Narodowej – zbiorowa mogiła na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu oraz pomnik upamiętniający ludobójstwo.

Festiwal Pamięci Barbarka ’39 pragnie zwrócić uwagę na poznawanie i zgłębianie historii miejsc związanych z Toruniem, które są częścią naszej codzienności.

O ARTYSTACH:
Zespół złożony z członków rodziny Waglewskich (Wojtek „Wagiel”, Bartosz „Fisz” i Piotr „Emade”) zawiązał się po nagraniu „Męskiej Muzyki” – okrytej platyną płyty, której towarzyszyły spektakularne i cieszące się ogromną popularnością występy na żywo. Następny był album „Matka, Syn, Bóg”, który powstawał od kwietnia do sierpnia 2013. Jego producentem muzycznym jest Emade, który także gra we wszystkich utworach na perkusji. Słowa napisali Fisz (głos, gitara basowa) i Wojciech Waglewski (głos, gitary). Koncerty Waglewskich wyróżnia niezwykła energia i atmosfera. Bogactwo muzycznych inspiracji i horyzontów muzyków łączy się na scenie z radością i energią wspólnego spotkania, sprawiając, że każdy z ich występów staje się niezapomnianym przeżyciem. 

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Archipelag Inicjatyw

Zadanie jest współfinansowane ze środków Miasta Toruń, Fundacji PZU oraz Województwa Kujawsko-Pomorskiego. 

Patronat Honorowy objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki

Parterami są Centrum Kultury Dwór Artusa oraz Stowarzyszenie Tilia

Patroni medialni to Polskie Radio PiK i TVP Bydgoszcz

www.barbarka39.pl
www.archipelag-inicjatyw.pl

Skip to content