Bezpłatne wejściówki na Szósty Festiwal Sztuki Faktu w Toruniu!
Opublikowano: 20 listopada 2018 r.Kategorie: Festiwale
ACKiS „Od Nowa”, CKK Jordanki, 22-24.11.2018
Koncert piosenek Wojciecha Młynarskiego w wykonaniu Piotra Machalicy, polskie i zagraniczne filmy dokumentalne oraz spotkania z osobowościami telewizyjnymi – Piotrem Legutko (dyrektorem TVP Historia), Agnieszką Romaszewską-Guzy (dyrektor Biełsat TV) czy wybitnymi dziennikarzami i reportażystami takimi jak Małgorzata Walczak, Marek Pawłowski czy Jan Sosiński i Andrzej Mietkowski. Niezwykle ciekawie zapowiada się szósta edycja Festiwalu Sztuki Faktu, który odbędzie się w Toruniu, w dniach 22–24 listopada 2018 roku. Nie zwlekaj, zarezerwuj bezpłatną wejściówkę już dziś.
21 listopada 2018 (środa) godz. 18:00, Mała Galeria Fotografii ZPAF
Już jutro w ramach Festiwalu Sztuki Faktu, po raz pierwszy w programie, na widzów festiwalu czeka wystawa towarzysząca. „Nasz Niebezpieczny Świat” zamyka autorski projekt małżeństwa artystów fotografików, Marka i Jadwigi Czarneckich, który jest kontynuacją wcześniejszego przedsięwzięcia artystycznego pt. „Nasz Bezpieczny Świat”. Tym razem artyści skupili się na ukazaniu potencjalnych zagrożeń wynikających z użytkowania dronów, które jeszcze paręnaście lat temu były koncepcją rodem z science fiction, dziś natomiast służą do wielu ważnych zadań jak również kontroli przemian cywilizacyjnych i społecznych. Wernisaż projektu „Nasz Niebezpieczny Świat” już jutro 21 listopada o godz. 18:00 w Małej Galerii Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików w Toruniu.
22 listopada 2018, ACKiS „Od Nowa” – Nowa Scena, godz. 11:00, 12:30, 17:00
W ramach pierwszego dnia Festiwalu na wszystkich gości, którzy odwiedzą ACKiS „Od Nowa”, czeka natomiast intrygujący cykl spotkań pt. „Tajemnice historii”. Już od godz. 11:00 rozpocznie się prezentacją serii „Archiwum zimnej wojny” – pokazujący unikatowe nagrania m.in. z weteranami. W ramach tego bloku przewidziana jest także rozmowa z twórcami Janem Sosińskim i Andrzejem Mietkowskim.
Zaraz po niej, o godz. 12:30 w ramach drugiej części „Tajemnic historii” widzowie zobaczyć będą mogli dokument „Jaster. Tajemnica Hela” ukazujący dramatyczne losy Stanisława Jastera ps. „Hel” — uciekiniera z Auschwitz, emisariusza Witolda Pileckiego, bojownika oddziałów specjalnych Kedywu AK „Osa-Kosa 30”. Po pokazie planowana jest rozmowa z twórcami Małgorzatą Walczak i Markiem Pawłowskim.
O godz. 17:00 w ramach trzeciej części „Tajemnic historii” nastąpi pokaz specjalny filmu „Katyń. Ostatni świadek” – niezwykłej produkcji odsłaniającej kulisy jednej z najbardziej poruszających historii czasów II wojny światowej – ukrywanej przez lata prawdzie o zbrodni katyńskiej. W rolach głównych plejada nazwisk: Alex Pettyfer, Robert Więckiewicz, Talulah Riley, Michael Gambon, Piotr Stramowski.
23 listopada 2018, ACKiS „Od Nowa” – Nowa Scena, godz. 11:00
W piątek, 23 listopada 2018, o godz. 11:00 gratka dla wszystkich fanów rekonstrukcji historycznej i nie tylko – prezentacja cyklu „Wojownicy czasu”. To niezwykły cykl dokumentalny opowiadający historie ludzi – rekonstruktorów, kolekcjonerów i żołnierzy różnych formacji ochotniczych, którzy cały swój wolny czas, a nierzadko i oszczędności, oddają swojej pasji – i rzeczy – narzędzi wojny, które otrzymują nowe życie dzięki miłośnikom dawnej broni, starych wojskowych pojazdów i samolotów, opiekunom starych fortyfikacji i poszukiwaczom zaginionych podwodnych wraków. Po prezentacji spotkanie ze scenarzystą i współautorem zdjęć – Grzegorzem Gajewskim. Spotkanie poprowadzi Anna Kwiatkowska (TVP Historia).
23 listopada 2018, ACKiS „Od Nowa” – Nowa Scena, godz. 12:30
Niewiele później, bo o g. 12:30 odbędzie się pasjonujące spotkanie z dyrektorem TVP Historia, Piotrem Legutko, który opowie o działaniu i początkach funkcjonowania pierwszej polskiej anteny rozwijajacej świadomość historyczną Polaków. W programie spotkania m.in. prezentacja cykli „Rodzina Niepodległej” oraz „Marzyciele”.
24 listopada 2018, CKK Jordanki – sala kameralna, godz. 10:00, 11:00
W sobotę, 24 listopada w CKK Jordanki, widzów festiwalu czeka niezwykłe spotkanie z białoruskim dokumentem. Już od godz. 10:00 zobaczyć będzie można intrygujący film „Striptiz i wojna” w reż. Andrei Kustili. Jest to historia o konflikcie pokoleń, między emerytowanym wojskowym a jego wnukiem zamierzającym otworzyć klub ze striptizem.
Zaraz po pokazie, o godz. 11:00 rozpocznie się panel dyskusyjny pt. „100 lat Intermarium. Jak narody Europy Środkowo-Wschodniej rozumieją niepodległość”. Prowadzącą będzie dyrektor Biełsat TV – jedynej niezależnej, białoruskojęzycznej stacji telewizyjnej – Agnieszka Romaszewska-Guzy.
24 listopada 2018, CKK Jordanki – sala koncertowa, godz. 18:00
Tradycyjnie już podczas Gali Zamknięcia Festiwalu nagrodzone zostaną najlepsze reportaże, które w tym roku miały swoją premierę na antenach polskich stacji telewizyjnych. Do tegorocznego przeglądu spłynęły produkcje najlepszych dziennikarzy, zrealizowane dla takich programów jak „Alarm” (TVP1), „Magazyn Ekspresu Reporterów” (TVP 2), „Superwizjer” (TVN) czy pasm w takich stacjach jak TVN 24, Polsat News, TVP Sport czy TVP Kultura. Zgłoszone reportaże oceni jury w składzie: Andrzej Sapija, Anna Kwiatkowska, Marek Miller i Barbara Paciorkowska.
Podczas imprezy zamknięcia usłyszymy także koncert „Mój ulubiony Młynarski”, który będzie swoistym hołdem składanym Mistrzowi, Wojciechowi Młynarskiemu. Na scenie Sali koncertowej CKK Jordanki w Toruniu usłyszymy jedynie piosenki spod pióra mistrza m.in. „Jeszcze w zielone gramy”, „Tango desperado”, „Nie ma jak u mamy”, „Bynajmniej”, „Moje ulubione drzewo” czy „Blue Tango”. Piosenki wykona nie kto inny, a znakomity Piotr Machalica, aktor teatralny i filmowy, wykonawca piosenki aktorskiej, znany także z doskonałych interpretacji piosenek, m.in. Bułata Okudżawy, Georgesa Brassensa, Jana Wołka, Wojciecha Młynarskiego, czy Kabaretu Starszych Panów.
Piotrowi Machalicy towarzyszyć będzie zespół w składzie Michał Walczak (gitara, tamburyn, aranżacje koncertu), Krzysztof Niedźwiecki (gitara, walizka vel stopa) oraz Paweł Surman (trąbka, akordeon, instrumenty perkusyjne).
Wciąż można jeszcze dokonać rezerwacji na wszelkie inne pokazy i spotkania w ramach 6. edycji Festiwalu Sztuki Faktu. Rezerwacji można dokonać pod adresem https://sztukafaktu.pl/rezerwacja a następnie zarezerwowane wejściówki do 21 listopada odbierać w siedzibie Toruńskiej Agendy Kulturalnej przy ul. Konopnickiej 13/4 (III piętro). Cały program festiwalu dostępny jest na stronie http://sztukafaktu.pl/program.
***
Organizatorami Festiwalu Sztuki Faktu są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.
Partnerem głównym festiwalu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.
Mecenasami festiwalu są dostawca ciepła dla Miasta Torunia — spółka PGE Toruń, należąca do grupy PGE Energia Ciepła oraz FF Music, właściciel portalu Niezła Sztuka.
Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020.
***
Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.