Bogdan Bilski In Memoriam – koncert

Opublikowano: 2 września 2018 r.
Kategorie: Koncerty

Dwór Artusa, 25.09.2018 (wtorek), godz. 18.30


Bogdan Bilski In Memoriam – to już szósty koncert organizowany przez Pomorskie Towarzystwo Muzyczne wspólnie z Centrum Kultury Dwór Artusa. Podobnie jak wcześniejsze koncerty z cyklu poświęcony jest pamięci postaci, która działała na rzecz rozwoju kultury w Toruniu. Bogdan Bilski był oboistą i pedagogiem. Przez wiele lat związany z Państwową Szkołą Muzyczną w Toruniu, w której od 1973 roku pełnił funkcję dyrektora. Bogdan Bilski był aktywnym działaczem w Pomorskim Towarzystwie Muzycznym. Pełnił w nim funkcję prezesa.

W tym szczególnym koncercie udział weźmie Toruński kwintet dęty powstały w 2010 roku z inicjatywy muzyków Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Zespół współpracuje z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy, Ośrodkiem Chopinowskim w Szafarni oraz Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. Kwintet chętnie bierze udział w różnych projektach muzycznych, m.in. dwukrotnie w Festiwalu Strefa Ciszy w Łazienkach Królewskich w Warszawie, a także koncertach w ramach projektu Wsparcie nad zabytkami kujawsko-pomorskiego, koncertując we wnętrzach obiektów objętych programem.

Wśród członków zespołu są muzycy współpracujący w przeszłości z Bogdanem Bilskim. Flecistka Monika Nowacka-Sekuła jest absolwentką Toruńskiej Szkoły Muzycznej, a w latach swojej edukacji grała w szkolnym kwintecie dętym, który był prowadzony pod czujnym okiem profesora Bilskiego. Drugi absolwent Toruńskiej Szkoły Muzycznej – Mateusz Kubański ukończył naukę w klasie oboju profesora Bilskiego.

Inicjatorką koncertów Im Memoriam jest Magdalena Cynk.

Wystąpią:

  • Monika Nowacka Sekuła – flet
  • Ewa Zwolińska – klarnet
  • Mateusz Kubański – obój
  • Maciej Halama – waltornia
  • Beniamin Lewi – fagot

Skip to content