Cello Festival – Julius Berger i Jego przyjaciele grają Bacha

Opublikowano: 24 czerwca 2019 r.
Kategorie: Festiwale

Centrum Kultury Dwór Artusa, 12.07.2019 (piątek), godz. 20.00


Kolejny koncert w ramach Cello Festival odbędzie się w przepięknej Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego. Głównodowodzącym wydarzenia będzie Julius Berger, który do pomocy zaprosił swoich przyjaciół. Artyści wykonają najpierw Suity Bacha, a następnie uznawany za jedno z najwybitniejszych osiągnięć muzyki okresu baroku VI Koncert Brandenburski. Obok Juliusa Bergera zagrają: Marcin Zdunik, Jacob Shaw, Jan Lewandowski i Cecylia Stanecka.

Julius Berger –  jeden z najwybitniejszych pedagogów muzycznych. Urodzony w 1954 r. wiolonczelista, muzykolog I nauczyciel akademicki w klasach muzyki kameralnej i wiolonczeli na Uniwersytecie w Leopold Mozart Zentrum w Augsburgu. Znany jest z niezwykłych interpretacji zarówno muzyki dawnej (Luigi Boccherini), ale także muzyki współczesnej taki twórców jak John Cage, Toshio Hosokawa, Adriana Hölszky czy Sofia Gubaidulina.

Marcin Zdunik – polski wiolonczelista, absolwent Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie w klasie Andrzeja Bauera (dyplom z wyróżnieniem oraz Medalem Magna cum Laude) oraz Instytutu Muzykologii na Uniwersytecie Warszawskim (I nagroda w Konkursie im. Z.Lissy na najlepszą pracę magisterską). Studiował także w Leopold Mozart Zentrum w Augsburgu pod kierunkiem Juliusa Bergera.

Jacob Shaw – urodzony w Londynie brytyjski wiolonczelista i prezes własnej fundacji Scandinavian Cello School, promującej młode talenty. Jako nauczyciel prowadził lekcje mistrzowskie na uczelniach muzycznych i konserwatorskich na całym świecie. Jeden z najbardziej charyzmatycznych i rozpoznawalnych wykonawców muzyki klasycznej.

Cecylia Stanecka – absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Leopold Mozart Zentrum przy Universität Augsburg oraz Hochschule der Künste Bern. Wiolonczelistka wykonuje repertuar klasyczny, od renesansu po muzykę najnowszą. Jest także entuzjastką jazzu, realizującą się również na tym polu, będąc członkiem zespołów jazzowych. Gościła na wielu europejskich estradach.

Jan Lewandowski – Ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I Stopnia im. Janiny Garści w Tczewie w klasie mgr Mirosława Czochóra oraz Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II Stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, w klasie wiolonczeli mgr Jadwigi Ewald oraz w klasie kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej. Od 2014 roku kształci się w klasie jednego z najlepszych polskich wiolonczelistów – dr Marcina Zdunika oraz w klasie kameralistyki prof. Anny Prabuckiej- Firlej w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Skip to content