Ceramika Hanny i Leszka Nowosielskich

Opublikowano: 9 września 2019 r.
Kategorie: Wystawy

Muzeum Okręgowe w Toruniu, Rynek Staromiejski 1, 20.09.2019 (piątek), godz. 17.00


Pod koniec lat 60-tych dom i ogród Nowosielskich w Podkowie Leśnej pod Warszawą przy ulicy Helenowskiej, był jedną z pierwszych prywatnych galerii plenerowych w Polsce. Dostosowanych do potrzeb ekspozycji paneli ceramicznych stwarzając wspaniałą “Galerię Ogród” z różnymi poziomami zieleni, mostkiem, strumykiem i oczkiem wodnym.

Na początku lat 50. Nowosielscy rozpoczęli eksperymentowanie z ceramiką próbując wypalać prace w kominku domowym, następnie  prymitywnym piecu węglowym, po czym bardzo szybko przeszli na piec elektryczny z termostatem. Skutkiem tych wysiłków było wiele przedmiotów porcelanowych z dekoracją  naszkliwną niedopaloną lub przepaloną, które zakopywali na tyłach ogrodu. Ostatecznie zaczęli przewozić dekorowaną przez siebie porcelanę do fabryki w Pruszkowie, gdzie wypalano ją profesjonalnie.

Nowosielscy stworzyli  własną technikę polegającą na nanoszeniu na całą powierzchnię naczynia koloru pistoletem pyłowym, następnie za pomocą żyletki lub zatemperowanego patyczka wyskrobywaniu  motywów dekoracji. Technika ta nie pozwalała na minimalną chociażby pomyłkę, gdyż każdy najmniejszy błąd stawał się widoczny po wypaleniu. Zdobione przez nich naszkliwnie  patery, wazony, serwisy stołowe, stały się popularne, co zapewniło im godny byt,  pozwalając jednocześnie na eksperymentowanie z innym materiałem – gliną  połączoną z szamotem. Leszek tworzy panele ceramiczne, natomiast Hanna  stylizowane figury. Wiele z tych  prac zostało wystawionych  na międzynarodowych konkursach. W 1970 roku zdobyli złoty medal w  Salonie Jesiennym Artystów Francuskich w Grand Palais w Paryżu,  otrzymując  nagrodę pieniężną, za którą nareszcie mogli  kupić profesjonalny piec ceramiczny,   kończąc  tym  uciążliwe przewozy prac do wypału w pruszkowskiej fabryce porcelany. Hanna i Leszek Nowosielscy stworzyli w domu własny warsztat,  pawilon wystawowy, gdzie konsekwentnie wpisywali  swoje dzieła w niezwykle piękne  otoczenie.  Artystycznie uzupełniali się wzajemnie,  ich dzieła tematycznie nawiązują do obyczajów sarmackich i kostiumologii Polski. Tworząc,  nieustannie poszukiwali innowacji technologicznej – z  wiarą i przekonaniem o wartości własnej sztuki.

Elżbieta Modrzewska Manno

„Ceramika Hanny i Leszka Nowosielskich”
Termin wystawy: 21 września 2019 – 29 marca 2020
Wernisaż wystawy: 20 września, godz. 17.00
Miejsce: Ratusz Staromiejski, Piwnica Gdańska
Kurator: Michał Kurkowski

Skip to content