Czwartek z filozofią – Bioetyka wobec zjawiska transhumanizmu

Opublikowano: 8 kwietnia 2019 r.
Kategorie: Spotkania

Centrum Kultury Dwór Artusa, 18.04.2019 (czwartek), godz. 18.30


Wykład z cyklu Czwartek z filozofią jak zawsze porusza istotne problemy z perspektywy filozoficznej. Nie inaczej będzie tym razem, kiedy wspólnie z dr Marcinem Leźnickim zadamy pytania o przyszłość człowieka w okresie dynamicznego rozwoju nauki, z jakim mamy obecnie doczynienia.

Możliwość modyfikacji biomedycznych u ludzi i przekraczania kolejnych granic człowieczeństwa doprowadziły bioetyków do namysłu nad tym, jakie szanse a także zagrożenia mogą wyniknąć z dalszego rozwoju w tym kierunku wieszczącego nadejście ery „poczłowieka” transhumanizmu. Refleksja nad tymi kwestiami to jednocześnie odpowiedź na pytanie, o to kim będziemy w nadchodzącej przyszłości, co zyskamy a wreszcie, co ważne dla refleksji bioetycznej, co możemy jako ludzie ewentualnie w trakcie tego rozwoju utracić.

Dr Marcin Leźnicki – filozof, adiunkt w Zakładzie Etyki Instytutu Filozofii UMK w Toruniu; autor książki „Bioetyka wobec klonowania reprodukcyjnego człowieka” (2017). Jego zainteresowania badawcze oraz publikacje koncentrują się wokół bioetyki, etyki i filozofii medycyny, a także szczegółowych zagadnień z zakresu ekofilozofii.

Skip to content